آمار بازدیدکنندگان سایت

02328711
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
220
1167
6937
32546
39488
2328711

آی‌پی شما: 18.232.38.214
امروز: ساعت

استراحت جنگل یا بستر ایجاد چند توقف !

استراحت جنگل نقشه راه ندارد و موجب شد تا چند طیف توقف در جنگل دیده شود.

استراحت جنگل یا بستر ایجاد چند توقف  !

استراحت جنگل نقشه راه ندارد و موجب شد تا چند طیف توقف در جنگل دیده شود. ! شایسته است دلسوزان جنگل به وضعیت قبل و بعد از ملی شدن جنگل ها و مراتع تامل کنند !

نسل قبلی طی اعصار و قرون متمادی بدون هیچ برنامه احیایی در جنگل بهره برداری کرده است و نسل فعلی پس از ملی شدن جنگل ها و مراتع با برنامه مدون احیایی در طرح های جنگلداری بهره برداری کرده است. فقدان برنامه احیایی تفاوت واضح است و باید در این مورد واکاوی کرد.

همچنانکه پس از اجرای قانون استراحت جنگل نمی توان هیچ عملکرد احیایی را گزارش کرد، به طور مشخص در قبل از ملی شدن جنگل ها، نمی توان هیچ کارنامه احیای جنگل در جنگل های هیرکانی ارائه داد.

کمترین مساحت جنگل های هیرکانی بر پایه عکس های هوایی سال 74 گزارش شده است، که اگر با سطوح احیایی مرتبط با طرح جنگلداری « 345 هزار هکتار» جمع شود مساحت جنگل به بیش از 2،200 میلیون هکتار می رسد.

همه ی آحاد جامعه به جز افتراق نظر در هدف بهره برداری از جنگل ها، بر روی سایر اهداف مندرج در ماده دو قانون حفاظت و بهره برداری یعنی: هدف حفاظت – هدف احیا – هدف اصلاح – هدف توسعه، اتفاق نظر دارند و اگر مقامات کشور نتوانند در مورد بهره برداری به توافق و اجماع نظر برسند، در رابطه با هر یک از هدف ها به طور طبیعی خطراتی هست که می تواند به بحران تبدیل شود و شاید بتدریج در سایر اهداف نیز افتراق آرا به وجود می آید.

به عنوان مثال توقف بهره برداری در سال چهارم، مقرره قانونی بود ! توقف احیای جنگل – توقف توسعه جنگل – توقف رفع تعارض جنگل – توقف پرورش جنگل – توقف زراعت چوب - توقف حفاظت ! جنگل های هیرکانی با طیفی از توقف های بنیان برکن غیر موجه مواجه شده است.

شاید بتوان بر روی منسوخ شدن قطع درختان جنگلی با هدف بهره برداری نیز به توافق رسید و همه ی نگرانی و تشویش افکار عمومی را برطرف نمود، اما افکار عمومی باید هدف بهره برداری بدون قطع درخت بر روی دو جنبه ی زیر تعدیل موضع داشته باشد

الف : به منافع جوامع محلی و وابستگی معیشتی آنها و جلوگیری از هر گونه سوء استفاده از ظرفیت های آنها در قاچاق و بهره برداری غیر مجاز بیاندیشد.

ب : به فراهم شدن بستر تحقق درآمدهای اختصاصی جنگل، جهت اجرای سایر هدف ها در همه فصل و همه روز یعنی اقتصاد درونزا تمرکز نماید، که در این دو سال اخیر به کلی از دست رفت.

ایده مندان تنفس جنگل حسرت نخورند ! خوش بین بودن به دریافت اعتبار دولتی عیب نبود ! توزیع ارث و اختیار موجود در اقتصاد درونزای جنگل و اعتماد کردن به وراث مختلف ایراد داشت ! گفتم اعتبار دولتی نه به موقع است و نه کافی ! نپذیرفتید !!!!!

باید به داد جنگل و محافظان جنگل برسید، در انجام این تکلیف در این مقطع از زمان شانه خالی نکنید ! با درک واقعیت هایی که هست و نمی شود گفت که نیست ! بر روی بحث بهره برداری بدون قطع درخت تمرکز کنید !

طرح جایگزین را با همان شرح خدمات و دستورالعمل و کمی اصلاح، که در فاز اصلاح ساختار تغییر رویکرد صددرصدی بر روی بهره برداری از کف جنگل تمرکز داشته و با برجست تر کردن ابعاد مطالعه اجتماعی اقتصادی. در پی حل مسائل تعارض دام و جنگل باشد و بهره برداری سنتی و عرفی را ساماندهی کند.

جنگل محیط طبیعی و سرمایه تجدیدپذیر است و بر خلاف سرمایه غیر قابل تجدید، چون نفت و سایر معادن ! قابل تبدیل به سرمایه نقدی برای حل مشکلات دولت نیست. دولت تابع مصرف کنندگان جامعه است زیرا آنها َ«نه تولید کنندگان» دولت تعیین می کنند.

اگر راه حل مسائل و مشکلات جنگل توسط ایده مندان تنفس جنگل نهایی نشود، دولت در ارتباط با حل مسائل جنگل برنامه ای ندارد ! همیشه اینجوری بوده !!! من بد بین نیستم ! بر حسب تجربه چند دهه،  پی در پی با قاطعیت گفتم و نوشتم و می نویسم !

اجرای قانون استراحت جنگل به دلیل توقف فعالیت های احیایی، بستر کاهش مساحت جنگل را فراهم کرده است و آگاهان جامعه باید در پی شکست تابوی توقف باشند !

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 20 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم