آمار بازدیدکنندگان سایت

02328638
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
147
1167
6864
32473
39488
2328638

آی‌پی شما: 18.232.38.214
امروز: ساعت

حفظ جنگل بدون بودجه هرگز امکان پذیر نخواهد بود.

ضریب حفاظتی حتی در وضعیت اجرایی استراحت جنگل نیز، تابعی از اقدامات اثر بخش دولت در زمینه های مختلف از جمله؛ رفع تعارض - رفع اختلاف ملکی و قطعیت اسناد جنگل...

حفظ جنگل بدون بودجه هرگز امکان پذیر نخواهد بود.

ضریب حفاظتی حتی در وضعیت اجرایی استراحت جنگل نیز، تابعی از اقدامات اثر بخش دولت در زمینه های مختلف از جمله؛ رفع تعارض - رفع اختلاف ملکی و قطعیت اسناد جنگل - حصار کشی و عملیات احیایی و بهداشت جنگل است.

شاید هیچ کسی در جامعه نسبت به خسارات ناشی از تخریب عرصه – قاچاق چوب – وقوع حریق – فعالیت معدن کاوی بی اطلاع نباشد، اما در مورد تعارض دام و جنگل یا تعیین تکلیف اراضی اختلافی – یا بهداشت جنگل ابهام داشته باشد. بی تردید خسارت وارده هر دو دسته از به جنگل را نمی توان کتمان کرد، هر چند که در دسته اول روند تخریب سریع و دارای آثار ظاهری و وضوح بیشتری است و در دسته دوم روند تخریب بطئی و نشانه های  تخریب تآخیری و به مرور زمان نمایان می شود !

نمی توان گفت هیچ اراده مصممی برای حفاظت از جنگل های کشور وجود ندارد ! اما بدون هیچ تردیدی می توان گفت همه اراده های مصمم به حفظ جنگل، در انجام رسالت و مآموریت قانونی خود، نیاز به ابزار مناسب ایفای وظیفه خواهند داشت.

قطعاً اولین ابزار حفاظتی سرمایه اجتماعی و سرمایه انسانی است که در ساختار تشکیلاتی یک سازمان پویا باید مشاهده شود، این سرمایه ها را می توان وزن داد، یعنی ذخایر آن را با انواع گراف ها به نمایش گذاشت. اما دومین ابزار قطعاً بودجه است که بر حسب میزان اعتبار می توان مبادرت به تهیه و تصویب و اجرای برنامه های مختلف نمود، یعنی به طور واضح تر می توان گفت هر گونه تحرک سازمانی برای حفاظت از جنگل، منوط به وجود بودجه است و دامنه ای گسترده بودجه از احداث ساختمان اداری یا اجاره بهای آن تا هزینه آب و برق و گاز و... و هزینه خدمات نقلیه و ایاب و ذهاب و گستره هزینه های عملیات هر یک از فرایند های هر فعالیت در هر طرح از هر برنامه که برای هر خدمت حفاظتی حمایتی یا توسعه و احیا و یا اصلاح و بهداشت جنگل را در بر می گیرد.

به مدرک سازی و اسناد افزایش ضریب حفاظتی مندرج در برنامه چهارم و پنجم و ششم توسعه به هیچ وجه نمی توان اعتنا نمود، زیرا بر مبنای هیچیک از شاخص های اندازه گیری تهیه نشده اند. به طور مثال ؛

آنگاه که از حفاظت فیزیکی سخن به میان آید، بلا فاصله برای هر یک از افراد کنشگر جامعه، بحث حصارکشی و در و دروازه یک محدوده جنگلی و نگهبان و همچنین شیفت های نگهبانی و تعداد نگهبان و امکانات نگهبانی به ذهن خطور می کند.

آنگاه که از مالکیت سخن به میان آید، بلا فاصله حقوق مالکیت و ملک طلق نبودن منابع جنگلی و مشتبه شدن سمت نمایندگی مالکیت جنگل و وجود حقوق عرفی و ادعای ناشی از تحجیر و حیازت و احیا و بهره برداری و تصرف سنواتی برخی از اشخاص نسبت به قطعیت اسناد مالکیت تردید ایجاد می کند.

آنگاه که در مورد حفظ تنوع زیستی گیاهی بحث به میان آید، وجود گونه های منقرض شده و گونه های رو به انقراض و گونه های ذخیره گاهی در معرض تهدید، مانع از قبول شرایط کنونی حفاظت و حمایت می شود، مخصوصا اینکه افتراق افکار و آرا و نظرات به حدی گسترده باشد و در راستای مقابله با آفات و امراض، ناتوانی در اجماع نمایان باشد و خسارت ناشی از تضارب افکار در گونه ای مانند شمشاد نمایان باشد !

آنگاه که در مورد اصلاح ساختار جنگل سخن به میان آید، دل سوختگانی غیر متخصص امر را با تعارضات موجود در جنگل و مداخله موازی با مدیریت جنگل مشتبه نمایند و مانع از درمان ساختار جنگل شوند و با ایده و بدون پژوهش و تحقیق بگویند باید به جنگل استراحت داد و بدون پایلوت همه طرح را تعطیل کنند.

انگاه که تعارضات دام و جنگل سخن به میان آید، کسی از جمع نتواند مباحث اجتماعی اقتصادی جنگل را تبیین کند و حق ذینفعان را به نحوی تادیه نماید که در عین حال حقوق مالکیت عمومی مخدوش نشود !

آنگاه که از حوادث و بلایایی چون سیلخیزی و حریق بحث شود، افرادیکه حتی یک بار در سابقه کاری خود شرکت در عملیات حرفه ای اطفای حریق را تجربه نکرده اند، بحث پیشگیری و کشف و اطفای حریق را منحرف کنند و به کسانیکه حداقل بیش از عمر خدمتی خود یعنی 35 سال خدمت، تجربه شرکت مدیریت در عملیات های مختلف را تجربه کرده است، فرصت بیان نظر و پیشنهاد ندهند !

با کدامین خط کش افزایش ضریب حفاظتی را اندازه گیری کرده اند، که فقط خودشان می توانند بخوانند و تحلیل کنند. ذهن مقامات کشور را با همین اندیشه های موهوم، معطوف به استراحت جنگل کرده اند و مقامات کشور که خسته از تنگناهای مالی اقتصادی و ناتوان در برنامه ریزی و مدیریت را از قبول مسئولیت حفاظت از جنگل های با اهمیت خلاص کرده اند و باورشان شد جنگل های شمال بر روی تشک هیرکانی زیر پتوی محبت و دلسوزی با الفاظ جنگل های کهن میراث نسل بشری و ثبت جهانی آن استراحت می کند !

شرم آور است که نخواهند این پتوی محبت وهم آمیز دل سوزان را کنار بزنند و واقعیت های کنونی شروع ماه پنجم از سال سوم استراحت جنگل های با اهمیت هیرکانی را ببینند !

مطمئن باشند برهم زدن اقتصاد درون زای جنگل در طرح های جنگلداری خیانت به جنگل بود و هست ! مقامات باید به فکر نجات جنگل باشند، جنگل بودجه حفاظت و احیا و اصلاح ندارد و بدون بودجه هرگز حفاظت نمی شود !

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 19 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم