آمار بازدیدکنندگان سایت

02089198
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
350
735
6863
17984
32707
2089198

آی‌پی شما: 34.204.191.31
امروز: ساعت

جهانی کردن مشکلات جنگل های هیرکانی

با ثبت جهانی جنگل های هیرکانی برای مردم لور و برای جنگل ها پنیر درست کرده اند !

 

جهانی کردن مشکلات جنگل های هیرکانی

 

با ثبت جهانی جنگل های هیرکانی برای مردم لور و برای جنگل ها پنیر درست کرده اند ! مدیریت جنگل ها تحت عنوان مناطق چهارگانه یک هوو داشت و اکنون با این هووی ثبت جهانی چه شود آن مدیریت بهینه !

اصلاح ساختار جنگل با توقف بهره برداری به تاریخ سپرده شد. اما داستان اصلاح نظام مالکیت پیچیده است و می بنند که جنگل های به ظاهر ملی با هر تصرف من غیر حق پس از ملی شدن، با همه طمتراق مقامات مجلس و دولت، از تعیین تکلیف اراضی اختلافی گرفته تا اصلاح ماده ۳۴ و از اخذ سند دفترچه ای تا سند تک برگ کاداستر، دردی را دوا نکرد و منجر به ملبس شدن به لباس عافیت و اعاده به وضع سابق نشد و همه می گویند مساحت جنگل کم شد،اما هرگز نتوانستند در برابر آنجه که مسبب کم شدن مساحت جنگل است مقابله کنند و مکرر به انحاء مختلف مانند تبصره ۳ ماده ۱۴ قانون جامع حدنگار[1] راه را باز می گذارند تا مساحت جنگل کم شود !

نکته تاسف انگیز موجود ادعای دانش و تخصص و سابقه مدیریت جنگل است و می گویند دلشان به حال جنگل می سوزد ، ظاهرا تلاش می کنند تا پیکر نحیف جنگل را آش و لاش کنند. 

در اصلاح نظام بهره برداری سنتی در جنگل های هیرکانی و واقعیت های پنهان و آشکار، شوخی می کنند ! اگر فقط بر مصرف سوخت هیزمی جنگل نشینان تمرکز کنند، در خواهند یافت فقط ۷۸۳۹۰ خانوار جنگل نشین پراکنده در حدود ۴ میلیون متر مکعب مصرف سوخت چهارگانه «اجاق - بخاری - تنور - حمام» دارند !

حماقت است که پس از توقف بهره برداری اجرای قانون استراحت جنگل بپذیرند، حدود ۵۰۰۰ قاطر فعال در بهره برداری از جنگل های هیرکانی پس از توقف بهره برداری به یکباره غیر فعال شدند یا مردند و مکاری ها همه تغییر شغل دادند و همه کارگران بخش جنگل از اره موتور چی و کارگران فنی دیگر، شکم سیرند و با انواع ماشین ها شاسی بلند در خیابان ها ویراژ می دهند و تیک آف می کنند.

امروز فیلمی از موزه با شکوه ایران در هلند را دیدم ! از آن شکوه که نشان می دهد ایران مهد تمدن است و واقعا از دوهزار و پانصد سال قبل تر ایرانی ها با قاشق غذا می خوردند ! آن شُکوه چرا به شِکوه بدل شد ؟

تمدن یگانه کالای غیر قابل مبادله است و ثبت جهانی میراث ماندگار مردم که نمی تواند برای مردمش شکوه بیافریند ! چرا باید با بر ملا کردن مشکلات متعددش ، یکی پس از دیگری مسبب سر افکندگی در ناتوانی گردد.

دولت می تواند چند هزار میلیارد تومان برای احیای دریاچه ارومیه اختصاص دهد، اما نمی تواند ۸۰ میلیارد تومان حقوق کارکنان طرح های جنگلداری متوقف شده را بدهد !

دبیر کل محترم کمیسیون ملی یونسکو بداند ! مردم در نگهداری از میراث جهانی این سرزمین کوشا هستند ! اما هیچ تضمینی نیست که مقامات کشور، در اجرای صحیح قوانین جاری و مصوب خود کوشا باشند !

بی تردید مقامات دولتی در حفظ جنگل ولنگارند و با ثبت جهانی شدن جنگل های هیرکانی، قطعا دست و پا بسته تر از قبل، مردم خود را مخصوصا مانند مناطق چهارگانه بند الف ماده ۳ قانون حفاظت بهسازی، در همان مساحت ۳۰۷ هزار هکتاری به حال خود رها و در مشکلات اصلاح نظام مالکیت جنگل و اصلاح نظام بهره برداری سنتی و اصلاح ساختار جنگل که فرایند تجدیدپذیری جنگل در گرو آن است غرق می کنند !

پس از توقف بهره برداری در سال ۹۶ عملیات اجرایی طرح خروج دام مسکوت ماند و حتی یک ریال برای احیا و توسعه جنگل های هیرکانی اختصاص نیافت !

دبیر کل محترم کمیسیون ملی یونسکو از خودتان بپرسید ؟ در حالیکه سازمان متولی جنگل در پی حذف معاونت جنگل از طریق ادغام با معاونت آبخیزداری است و قصد دارد، هیمنه معاونت جنگل در شمال کشور را بشکند و به سطح مرکز تنزل دهد ! ثبت جهانی جنگل های هیرکانی درمانگر کدام درد از دردهای جنگل هیرکانی است ؟ 

دولت باید بگوید ! هوو ها با مدیریت جنگل و مدیریت با متولی ساختار شکن و ادغامگر و جنگل های هیرکانی با این همه اختلال و تلاطم در مدیریت، چگونه بدون اقتصاد درونزا حفظ می شود !

 

 

 

 [1] - تبصره ۳ماده ۱۴ ق ج ح ن- در مواردیکه برای ملک، معارضی وجود داشته یا بین مالکان مجاور در مورد مساحت، حدود و حقوق املاک اختلاف باشد و با یکدیگر به توافق نرسند، صدور سند مالکیت حدنگار تا وصول حکم قطعی مرجع صالح، متوقف می‌شود.

 نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 25 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم