آمار بازدیدکنندگان سایت

02089269
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
421
735
6934
18055
32707
2089269

آی‌پی شما: 34.204.191.31
امروز: ساعت

چماق و هويج در مديريت منابع طبيعي

قانون حمايت قضايي و بیمه ای تنها نشان از خوف دارد و فاقد مضمونی از رجاء است.

 چماق و هويج در مديريت منابع طبيعي

 

قانون حمايت قضايي و بیمه ای تنها نشان از خوف دارد و فاقد مضمونی از رجاء است. اگر راهبردی چون توسعه مشارکت مردمی در حفظ منابع طبیعی با اهمیت است، حمایت قضایی در استفاده از سلاح، بدون توجه به چندر غاز تومان حقوق نیروها و پرداخت نامرتب و سر در گمی نیروها در نحوه استخدامی اعم از قرارداد مشخص و یا شرکتی و یا مشاوره ای، که هیچ یک از آنها نمی توانند قانونا در مقوله ماموریت های حاکمیتی به کار گرفته شوند، خیانت به مدیریت بهینه جنگل ها و مراتع است. 

يك بار ديگر باید در واکندن سنگ هاي تصور و وهم مدیریت غیر حرفه ای تلاش كرد. ابتدا باید به این نکته اشاره کرد که؛ كسي كار را نشناسد، با هر مدرك تحصيلي و با هر سابقه كاري، كارشناس نيست !

نکته دیگر با اهمیت اینکه باید بدانیم، بهره برداري غير مجاز از جنگل و مرتع توسط شهروندان انجام نمي شود، زیرا آنها در تاول زدن دست هايشان، هيچ تجربه اي از انجام كار سخت و سنگين در طبيعت ندارند. بازو و زانوي همتشان از جنس پشت ميز نشيني است.

اما روستاييان بازو و زانوي پشت اسب نشيني دارند و هرگز نتوانستند در اطاق كار چند متري با چند نفر پشت ميز بنشينند، آنها منافع مختلفي در جنگل ها و مراتع داشتند و دارند و وابستگي معيشتي آنها مختلف و متنوع است، برخی از آنها گاه به موجب مقرره قانوني داراي مجوز قانوني شدند، یعنی آنها ذينفعاني غير قابل كتمانند، بنابراین باید از سیاست جنگل تاسی نمود که در قالب اصلاح نظام بهره برداری و نظام مالکیت، از طریق ساماندهی بهره برداری به حفاظت مطلوب و بهینه دست می یابد.

در میان بهره برداران و در میدان بهره برداری از منابع طبیعی، جایگاه توسعه مشارکت مشخص می شود ! یعنی از ظرفیت بهره برداران دو فرصت موازی دریافت خدمت حفاظت و حمایت از منابع طبیعی هدفگذاری می شود.

الف ؛ فرصت خدمت خود کنترلی در جلوگیری از بهره برداری مازاد بر ظرفیت

ب ؛ فرصت خدمت همکاری و همراهی در پیشگیری و مقابله با خسارت ناشی از حوادث و وقایع

مدیریت غیر حرفه ای چماق «اسلحه» « حمایت قضایی و بیمه ای » بحث تسلیح نیروهای یگان را به چه کسانی نشان می دهد، به ذینفعان در منابع طبیعی یا به شهروندانی که پیشینه بهره برداری و وابستگی معیشتی به جنگل ها و مراتع ندارند !

به راستی برای شهروندان کشور چه تاثیری دارد که مامورین منابع طبیعی مسلح هستند یا از حمایت قضایی آن برخوردارند ! اما برای جوامع محلی و ذینفعان، مسلح شدن مامورین و حمایت قضایی، به معنای ؛

الف ؛ بی اعتمادی سازمان نسبت به نتایج توسعه مشارکت مردمی است !

ب ؛ بی اعتمادی مردم نسبت به سازمان و برنامه های مشارکتی است !

سازمان مشارکت جو باید برنامه مشارکتی ی عاری از زور و تزویر و تکبر ارائه دهد و مشارکت طلبان در جامعه روستایی و ذینفعان را در منافع اجرای برنامه های خود سهیم نماید و با خود و برنامه خود همراه و به سمت جلو یعنی به سمت بهبود معیشت سوق دهد.

دو مصوبه بند ب ماده ۲۹ قانون احکام دایمی برنامه های توسعه – حمایت قضایی و بیمه ای نیروهای یگان حفاظت در سال اجرایی ۹۷ – ۹۸ مدیریت جنگل، مصداق داستان چماق و هویچ معروف می ماند. زیرا یکی از خصایص مدیریت غیر حرفه ای این است که هرگز نمی تواند با خود صادق باشد ! مدام و مکرر به فکر بقای خود است، نه تولید خدمت حفاظتی و حمایتی به منابع طبیعی و ذینفعان دارای وابستگی معیشتی !

 

 

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 22 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم