آمار بازدیدکنندگان سایت

02337511
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1030
5518
7782
6548
34798
2337511

آی‌پی شما: 34.204.193.85
امروز: ساعت

برای بهره برداری بهینه از سواحل آزاد دریا دستور ویژه صادر کنید !

آیا کسی می پرسد سواحل آزاد دریای خزر در اقتصاد ملی یا در اقتصاد استان های شمالی چه نقش دارد، که در این شرایط...

 

 

برای بهره برداری بهینه از سواحل آزاد دریا دستور ویژه صادر کنید !

 

آیا کسی می پرسد سواحل آزاد دریای خزر در اقتصاد ملی یا در اقتصاد استان های شمالی چه نقش دارد، که در این شرایط تحت تحریم و بحرانی، باید تحت دستور ویژه وزیر محترم کشور، اقدامات هزینه زای بدون درآمد آزاد سازی سواحل خزر داشته باشد ؟ سواحل دریای خزر در حوزه غرب مازندران غالبا آزاد شده است، جانشين ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي با ارائه برنامه بهره برداری پایدار، مدیریت تحریم زده در سواحل دریای خزر را در چهارچوب سیاست های اقتصاد مقاومتی، به سمت تحرک و رونق سوق دهد.

هر ساله در آغاز فصل شنا دستوراتی مشابه صادر و یا می گویند چند طرح سالم سازی دریا در سه استان شمالی اجرا می کنند ! اما سالم سازی عموماً به معنای نصب پرده و جلوگیری از شنای مختلط است که با جدا سازی، شنای مردم در لب ساحل یعنی؛ همان آب کدر مخلوط با آب فاضلاب شهری و روستایی و یا آب زهکشی مزارع برنج و مرکبات آلوده به انواع سموم انجام می شود.

اخیرا عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس نیز، بدون مطالعه سوابق بیان می کنند؛ در دولت‌های قبلی عملیات آزادسازی حریم ساحلی دریای خزر از مردم شروع شد، در صورتیکه نهاد‌های دولتی باید آغاز کننده آزادسازی حریم دریا باشند، باعث تاسف است که به سوابق اقدام دولت نهم و دهم التفات ندارند.

جهت استحضار ایشان باید افزود: کارنامه آزاد سازی ساحل در دولت نهم و دهم هر چند بر خلاف قانون، اما عمدتاً با تخریب محصوره و تاسیسات نهاد های دولتی شروع شد. خواسته ایشان در مشکل اساسی دارد؛

الف – فرصت بیشتری برای بهره برداری اختصاصی قشر مرفه از دریای خزر ایجاد می کند.

ب -  کارکنان نهادهای عمومی که عمدتا قشر حقوق بگیر و ضعیف هستند، محدود تر و با خسارت مواجه می شوند.

مزید استحضاز ایشان باید اشاره کنم: اراضی نهادهای دولتی اگر جزء اراضی واگذار شده باشد، ایشان مستحضر باشند که به طور کلی نمی توان در هیچیک از اراضی واگذار شده هیچ سند مدللی دایر به واگذاری اراضی حریم به نهادهای دولتی پیدا کرد. زیرا واگذاری اراضی حریم دریا باستناد ماده ۸ قانون اراضی مستحدث و ساحلی ممنوع بوده است و مرجع واگذار کننده،  قطعا اراضی ساحلی و مستحدثه، با رعایت قوانین موضوعه به یک نهاد واگذار نموده است.

بنابراین اگر منظور این نماینده اصلاح طلب این است که نهادهاییکه بر خلاف قانون اراضی مستحدث و ساحلی، حریم دریا را عدوانا و با قهر غلبه تصرف کرده اند، باید با ابزار نظارتی از قوه قضاییه بخواهند که به عنوان مثال؛

چرا بنادر و کشتیرانی بدون طی تشریفات قانونی اراضی ساحلی و حریم را تصرف کرده است ؟

چرا سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بر خلاف قانون و بدون نظر نماینده مالکیت انفال و أموال عمومی به نام اینگونه متصرفین سند صادر کرده است ؟

چرا سازمان منطقه آزاد انزلی اراضی ساحلی را سیری ناپذیر تصرف کرده است ؟

اگر دستور ویژه است وزارت کشور از خودش شروع کند در پارک جنگلی گیسوم را که یادگار بزرگان جنگلبانی و نماد پیوستگی جنگل و ساحل دریا بود، این پارک را شقه شقه نمود و از حیّز انتفاع عمومی خارج کرد.

جانشین اقتصاد مقاومتی از خودش شروع کند !

هر ساله در فصل شنا در دریای خزر، تب آزاد سازی حریم دریا بالا می رود و مردم در این قیل و قال حجم هزینه های بی ثمر طرح های به ظاهر سالم سازی را گم می کنند و باعث تاسف است که سواحلی به این زیبایی در فصل تابستان فقط در روزهای خاص برای قشر ضعیف جامعه در آب های نا سالم قابل بهره برداری است.

آقای وزیر و جانشین ستاد؛ قشر مرفه جامعه با انواع شناورها در عمق دریای خزر و در آب های کاملا سالم به زعم شما شنای مختلط ناسالم دارند ! اگر این شنای مختلط از دیده ها پنهان است و کشف و اشکار کردنش مناهی منکر است ! پلاک ثبتی ملک تحت تملک این افراد مرفه با چه مجوزی به سمت دریا معبر دارد و حریم دریا را حریم اختصاصی ویلای ساحلی خود کرده است !  چرا این اشخاص مرفه بدون قرارداد اجاره بهره برداری ویژه دریای خزر هستند ؟

 

 

 

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 18 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم