آمار بازدیدکنندگان سایت

02089276
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
428
735
6941
18062
32707
2089276

آی‌پی شما: 34.204.191.31
امروز: ساعت

زمان و جنگل دو عامل رو به فنا در توقف بهره برداری !

تا سال ۹۵ نگذاشتم بعضي با جنگل های کشور بازي گل يا پوچ بكنند ! جنگل دوستان غفلت نکنند، نگذارند چنین اتفاقی تکرار شود !

 

 

زمان و جنگل دو عامل رو به فنا در توقف بهره برداری !

 

تا سال ۹۵ نگذاشتم بعضي با جنگل های کشور بازي گل يا پوچ بكنند ! جنگل دوستان غفلت نکنند، نگذارند چنین اتفاقی تکرار شود !

کسانیکه معنای پول گرد و بازار دراز را متوجه نیستند ! سطح مطالعات طرح جایگزین را حجیم می کنند، آنها بدانند؛ این نوع جمع بندی ها حکایت از ضعف و غیر حرفه بودن مدیریت دارد که نمی تواند پاسخ افاضه فضل شرکت کنندگان در جلسات و کنفرانس ها را با ادبیات دخل و خرج، یا توجیه اقتصادی یا درونزا شدن اقتصاد طرح ها بدون نیاز به اعتبار دولتی بدهد !

مطمئناً با حجیم شدن سطح مطالعات هرگز اجماع نظر در ارائه طرح جایگزین نخواهد بود !

آما آنچه در گذر زمان از بين مي رود دو سرمایه #زمان و #جنگل است. زمانی سه ساله پس از اجرای قانون موسوم به استراحت جنگل طی شد و از دست رفت ! جنگل در این مدت سه ساله بیش از دهسال گذشته فرایند تخریب را تجربه کرد و ارزش ریالی دارایی های از دست رفته تأسف آور است.

طرح هاي جنگلداري تحت اجرای سابق كمي ايراد داشت و بايد اصلاحاتي انجام مي شد.

اما ایرادات اساسی طرح:

❊ - تک محصولی بودن طرح و بهره برداری مستقیم بود. حتی طرح پارک جنگلی یا نهالستان بهانه ای برای منفک شدن از طرح جنگلداری بود.

❊ - شرایطی متآثر از سیاست های عمومی کشور سبب شد تا طرح های جنگلداری انتزاع پذیر شوند و به جای توسعه جنگل با انتزاع بخشی از زون تخریب شده مواجه شوند.

❊ - مطالعات اجتماعی اقتصادی طرح ضعیف بود و با وصف اشتغال مستقیم و غیر مستفیم طرح جنگلداری، انتفاع اثر اجرایی طرح جنگلداری در معیشت جوامع محلی برجسته نبود.

سایر ایرادات نه اساسی بودند و نه غیر قابل انکار ! به عنوان مثال ضعف نظارتی از فرایند تهیه تا تصویب و اجرا عارضی بود، نه مبتنی بر اتخاذ سیاست جنگل ! به عنوان مثال در راستای توسعه اقتصادی اجتماعی قانون برنامه توسعه مقامات دولت در دهه هفتاد دستور داده اند که برای تهیه طرح بخش خصوصی فعال شود. این دستور دو نتیجه منفی برجسته داشت ! أولا کارشناسان بخش اجرای جنگل از فرایند تهیه طرح دور نگه داشته شدند دوما با کاهش تدریجی مبالغ جبران خدمت نظارت در حین تهیه طرح و مطالعه مفاد طرح، نتایج فرایند ضعیف تر شد، به نحویکه کارشناسی حتی یک طرح جنگلداری تهیه نکرد، عضو کمیته فنی و مرجع تصویب طرح بود !  به هر حال رفع اینگونه ضعف ها بسیار ساده بود. اما مداخله موازی همیشه مانع بود.

با اجراي توقف بهره برداري در سال ۹۶ کلا صفر و صد شد و همه چيز از بين رفت. اکنون نكته در خور توجه اين است كه جامعه از چاله توي چاه نيافتد !!!

مکرر می گویند دانش بومی ! دانش دارای فرایند پژوهش و تحقیق آکادمیک است ! كسي كه با جنگلداري كلاسيك بزرگ شد و با هنوز با همان الفاظ و واژه های جنگلداری با جامعه صحبت مي كند و جنگلداري كلاسيك را غربي و يافته هاي كوچكش را دانش بومي مي داند به مانند فرزندي است كه به محض اينكه دندان در آورد پستان مادرش را گاز بگيرد.

همه جنگل دوستان باید مواظب باشند ! يكي اشتباهات اين است كه الفاظ و واژه ها ما را فريب دهد ! چيزي به عنوان دانش بومي جنگلداري اگر هست، ابتدا  بايد هدایت شود تا مسير پژوهش و تحقيقات را طي كند. حرف هاي مرتبط با ادعاي دانش بومي بيشتر در حوزه جنگلشناسي طرح و بحث مي شود و هیچ نتيجه پژوهشي ندارد و از این رو باید گفت؛ ايده اي بيش نيست ! و به جنگلداري ربط ندارد، يعني حتی عنوانش اشتباه است ! جنگلداری فن تلفیق علوم مختلف و برنامه ریزی برای مدیریت علمی عملی جنگل است

من تا سال ۹۵ نگذاشتم بعضي با جنگل های کشور بازي گل يا پوچ بكنند ! در اين مقطع نيز لازم است همه ايستادگي كنند و نگذارند با بقا و سرنوشت جنگل بازي كنند ! همانطور كه جامعه جنگلباني نتيجه أجراي ايده تنفس را ديد، نتيجه اجراي دانش معنون به بومي را همينطور مي بيند !

اگر اراده عمومي داير به عدم قطع درخت در جنگل طبيعي است ! بايد پذيرفت و تبعيت كرد. اما هيچ لزومي ندارد كه تحت این تبعیت طرح جنگلداري را تعطيل شود، همان طرح ها را باید بازنگري کنند و بهره برداري را متنوع و از كف جنگل و غير مستقيم تدوین كنند !

متاسفانه این دو سرمایه #زمان و #جنگل ، با واژه عمر درگیر هستند، عمر در عناصر مدخلیت دارد. عمر انسان عمر درخت ! به همین سبب است که باید به زمان و جنگل، عنوانِ سرمایه داده شود ! عمر سرمایه انسانی تولید شده کشور سه سال تلف شده است و عمر درخت به سبب قطع همه نوع حمایت های معمول، در مدت سه سال به شدت تحت تهدید قرار گرفته است. حتی عمر خدمت محافظان جنگل سه سال تهدید و اکنون تمام شده است !

به بقای جنگل اهمیت دهید ! بقای جنگل و دارایی های تولید شده پنجاه ساله آن به طور جدی به مخاطره افتاده است ! # زمان را از دست ندهید ! با از دست دادن زمان جنگل از بین خواهد رفت.

 

 

 

 

 

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 20 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم