آمار بازدیدکنندگان سایت

02390584
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
217
1114
6856
21313
38308
2390584

آی‌پی شما: 34.239.167.74
امروز: ساعت

دستورالعمل مطالعات مدیریت منابع طبیعی حوضه های آبخیز شمال «نیمه تفصیلی»

 

گفته می شود این دستورالعمل مطالعات به اداره کل ابلاغ شد. در این مورد لازم است اشاره کنم؛

 

دستورالعمل مطالعات مدیریت منابع طبیعی حوضه های آبخیز شمال «نیمه تفصیلی»

گفته می شود این دستورالعمل مطالعات به اداره کل ابلاغ شد. در این مورد لازم است اشاره کنم؛

مسائل و مشکلات مرتبط با مدیریت جنگل که در بر گیرنده چگونگی حفظ – چگونگی احیا چگونگی توسعه چگونگی اصلاح چگونگی بهره برداری باشد از دو دهه قبل، یا بدون ارائه راه حل یا با ارائه راه حل، اما بدون ساز و کار مناسب اجرایی و ابزار حل مسئله، روی هم انباشته شد.

اما در این مقطع زمانی که پنج سال زمان برای تهیه دستورالعمل و شرح خدمات بدون هیچ نتیجه دارای اجماع نظر بخش دانشگاه – تحقیقات اجرا سپری شد و می گویند یک دستورالعمل نیمه تفصیلی با یک تعداد معدود افراد تهیه شد بدون انتشار و در دسترس قراردادن این همه آگاه - فعال و نگران وضعیت جنگل، نه تنها از بخش اجرا بلکه از دانشگاه و تحقیقات، به ادارات کل چهارگانه ارائه گردید که ماهیتا نه واجد ملاحظات مستر پلان است و نه دستورالعمل اکشن پلان محسوب و حتی گفته شد برای اجرا ابلاغ شده است.

باید گفت ؛ ریسک دوره انتقال روند اجرای طرح جنگلداری با تصویب قانون موسوم به استراحت جنگل و همچنین ابلاغ بر خلاف قانون توقف بهره برداری در سال اول اجرای قانون، به بحران اختلال تبدیل و فسخ قراردادهای دهساله، گردابی برای تعطیلی خود به خود طرح های جنگلداری شد و در گرداب بحران ناشی از ناتوانی در تهیه ابزار مالی و بودجه مورد نیاز و افزایش قاچاق و توقف عملیات همه ی آنچه که در سال های مدید، بهانه استراحت بود بقای جنگل را خواسته امیال ناشی از وهم و گمان خود کرد، تا مانند همیشه بدون هیچ همگرایی و همکاری بدون هیچ دستاوردی تنها فقط از حل مسئله و کنترل عامل تخریب جنگل، تنها حرف بدون عمل در بین افکار عمومی مطرح باشد.

در این صورت لازم نیست با یک دست چند تا هندوانه را بردارند !

عوامل تخریب جنگل برای تک تک آحاد جامعه مشخص هستند !

مسئله اول حفاظت جنگل است !

باید به طرح جایگزینی که در رابطه با حفاظت جنگل برای بخش دانشگاه تحقیقات اجرا و سمن ها اطمینان بخش باشد برسند. جنگل های چنین طرحی در دوره استراحت جنگل هرگز نباید هیچگونه بهره برداری داشته باشد. در این صورت چه لزومی دارد دستورالعمل چنین طرحی جامع باشد.؟ چنین طرحی باید با اعتبار دولتی اداره شود !

در این صورت فرماندار به عنوان رئیس کمیته هماهنگی در شهرستان که رئیس کمیته برنامه ریزی شهرستان است، باید در رابطه با تأمین اعتبار طرح حفاظتی جایگزین برنامه ریزی کند.

در مدت دهساله استراحت جنگل نباید حتی به منابع درآمدی غیر چوبی از جنگل بیاندیشند ! باید تلاش کنند تا با کمک ساید دستگا ها در سطح شهرستان یعنی از سایر منابع غیر جنگلی، یک اکشن پلان برای حفاظت از جنگل ایجاد کنند.

طرح حفاظتی جایگزین نباید بر مبنای وهم و گمان و انشاءالله ماشاءالله تدوین شود.

چشمشان را باز کنند، در دوسال اخیر دیدند، از دیگر دستگاه اجرایی کشور هیچ دست همکاری به سوی آنها دراز نشد، همه دستگاه ها غرق در مشکلات مرتبط با رسالت سازمانی خود بودند ! اما دست طماع جنگل مانند همیشه بود و هست ! از این رو بدانند با یک دست «سازمان» که از قضا در پنج ساله اخیر بسیار مستأصل شده است، هرگز نمی شود ابتکار عمل را در دست گرفت و با جامع نگری به طرح جامع در یک حوزه آبخیز رسید و یا حتی با شریک گرفتن دیگر دستگاه ها، کمی سطح مطالعات را بسط داد و به طرح نیمه تفصیلی رسید.

اگر ابتکار عمل هست و اگر فکر می کنند در مدیریت جنگل مستأصل نیستند و با اقتدار کامل به اتکاء خود«علی الراس» و با کمک دانشگاه تحقیقات اجرا سمن ها به سمت بهره برداری غیر تجاری و جامع نگری در ابعاد مختلف آن بروند و با رویکرد مشارکت در تهیه و اجرا و ارزیابی عملکرد، طبق نظام فنی اجرایی کشور اکشن پلان تهیه و به کمک دانشگاه تحقیقات اجرا سمن ها فرایند تصویب را طی کنند و به کمک دانشگاه تحقیقات اجرا سمن ها برای اجرای چنین طرحی، بدون واگذاری اجرای طرح جایگزین، طبق قانون مناقصات عمومی فعالیت های سالانه درون طرح را به تفکیک بر أساس سیاست های اصل ۴۴ قانون اساسی به بخش غیر دولتی واگذار کنند ! تا اگر طرح جایگزین با تنوع بهره برداری دارای اقتصاد دزونزا می شود و اجرای به اعتبار دولتی نیاز ندارد، افکار عمومی جامعه نگران از تبعات اجرای چنین طرح هایی نباشد.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

كاربران آنلاين

ما 25 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم