آمار بازدیدکنندگان سایت

02059709
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
218
748
2528
21202
47161
2059709

آی‌پی شما: 18.207.136.184
امروز: ساعت

قانون استراحت جنگل قانون محکومیت جنگل داری

با خواندن این یادداشت هر خواننده ای من بعد باید بخواند؛ استراحت جنگل یعنی چاقو دسته اش را برید !

 

 

قانون استراحت جنگل قانون محکومیت جنگل داری  

 

با خواندن این یادداشت هر خواننده ای من بعد باید بخواند؛ استراحت جنگل یعنی چاقو دسته اش را برید ! و جنس دسته تبر از جنس درخت است.

نمودار تجمعی فراوانی بهره برداری از جنگل های شمال منحنی مقایسه ای مساحت طرح ها با منحنی میزان برداشت همدیگر را در سال ۷۴ قطع می کنند، یعنی تا سال ۷۳ یک روند بهره برداری افزایشی و پس از آن روند کاهش برداشت ادامه یافته و فاصله منحنی ها از هم وضوح بارز دارد

 

در دولت ششم رییس وقت سازمان جنگل ها در گزارش یکساله « ۷۶ » خیز افزایش مساحت طرح های جنگلداری را تا مساحت ۱،۳۰۰،۰۰۰ به وزیر متبوع گزارش کرده است.

بدین ترتیب اگر شاید تا سال ۷۳ افزايش برداشت از جنگل هاي شمال که اکنون به تراژدي برداشت از جنگل هاي شمال تبدیل شده تا حدودی سند افتخار توانايي اجرای طرح تلقی شود، اما روند کاهش مستمر برداشت از جنگل های شمال بعد از سال ۷۴ نشان دهنده واقعیت دانش محوری تهیه و اجرای طرح در مدیریت جنگل های شمال است

از خوتان بپرسید ! آیا بهره برداری ۲،۵ میلیون مترمکعبی عدد و رقم صحصیح دارای مبنا است ؟

بی تردید چنین عدد و رقمی هرگز برای بهره برداری در طرح های جنگلداری صحیح نیست ! نسبت برداشت به مساحت طرح می تواند عدد صحیح تلقی شود که برداشت ۱،۲۵۱،۱۱۸ مترمکعبی در سال ۵۸ یعنی به ازای ۴۰۱۰۰۰ هکتار در حدود ۳ متر مکعب بهره برداری شده است.

مدیریت علمی عملی جنگل که هر ساله بر اساس یافته های جدید بخش های دانشگاهی و تحقیقاتی، روش شاخه زاد با شیوه قطع یکسره را منسوخ و شیوه اجرای نواری را در سطوح محدود جایگزین نمود و بعدها حتی شیوه اجرایی نواری را کنار گذاشت و در روش دانه زادناهمسال نامنظم به سمت برش گروه گزینی رفت تا در سطوح باز و مخروبه سلول های زادآوری را ایجاد و مستقر کند و بعدها حتی به تعدیل روند دخالت تحت عنوان شیوه همگام با طبیعت رفت، اکنون بر روی پیکره های متعدد محتضر از زادآوری بدون هزینه در حفره و توده های حاصل از برش ها نشسته و بر سطوح احیایی پرهزینه توسعه جنگل و کمر بندسبز زار زار می گیرد که قانون استراحت جنگل بدون بودجه و اعتبار در حفظ و احیا و توسعه و رفع تعارض در کنترل عوامل تخریب، به قانون محکومیت خدمت جنگلداری در احیا و اصلاح ساختار جنگل های شمال تبدیل شده است.

از خودتان بپرسید ؟

بهره برداری ۵۰۰،۰۰۰ مترمکعبی در مساحت ۱،۰۵۰،۰۰۰ هکتاری جنگل های تحت اجرای طرح یعنی نسبت تقلیل یافته سه مترمکعبی تا سال ۱۳۶۰ به نیم مترمکعبی در سال ۱۳۹۵ به مفهوم حاکمیت نگرش اقتصادی و اصلاح در راستای اصل استمرار تولید و بقای جنگل نیست !

بر پیکره سطوح احیایی کمربند سبز جنگل های شمال بگریید که در هفته منابع طبیعی سال ۹۷ در حالی بدون بودجه اعتبار رها شده است که جامعه بر حسب عرف و عادت به کاشت نهال های می پردازد که هیچ تمهیدات مراقبتی ندارد و محکوم به خشک شدن است.

بر پیکره سطوح احیایی تبدیل به جنگل شده در مساحت ۱،۲۰۰،۰۰۰ هکتاری جنگل های تحت پوشش طرح های جنگلداری بگریید که با برداشت ۳۵ میلیون مترمکعب در ۳۵ سال، اکنون با بیش از ۴۰ میلیون مترمکعب موجودی حجم سرپا در ۳۵ سال مراقبت و نگهداری شده اند و پس از اجرای قانون استراحت جنگل بدون اعتبار عملیات پرورشی چونان محتضری در ورطه تخریب طبیعی هستند !

به تلاش ۳۵ ساله جنگلداران و جنگلبانان و قرقبانان و سیم بانان در ۳۵ سال گذشته افتخار می کنم و پاسداری از خدمات آنها را در هفته منابع طبیعی تکلیف می دانم !

یاد از دست رفتگان این راه، همیشه سبز باد که صدقه جاریه آنها هنوز سبز است.

 

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 25 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم