آمار بازدیدکنندگان سایت

02059691
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
200
748
2510
21184
47161
2059691

آی‌پی شما: 18.207.136.184
امروز: ساعت

جنگل بد حال و روز در نوروز !

سرخی سیمای انسان و سبزی سیمای جنگل در نوروز ۹۸ پر از ابهام است و نو شدن سال به دلایل مختلف مانند گذشته حلاوتی ندارد ! شاید به این دلیل که؛

 

 

جنگل بد حال و روز در نوروز !

سرخی سیمای انسان و سبزی سیمای جنگل در نوروز ۹۸ پر از ابهام است و نو شدن سال به دلایل مختلف مانند گذشته حلاوتی ندارد ! شاید به این دلیل که؛ نو شدن نه بر احیای آداب کهن ملی و دینی تکیه دارد و نه تجدید مودتی را به ارمغان می آورد !

هیچ باد موافقی برای بقای جنگل نمی وزد ! و قانون جنگل در همه جا حاکم است. حتی گردشگری به عنوان بزرگترین صنعت خدماتی جهان، در ایام تعطیلات نوروزی لجام گسیخته و بی برنامه است و به عنوان بزرگترین تهدید محسوب می شود.

می گویند مواهب شناسی جنگل می تواند منبع درآمدی سرشاری محسوب شود، اما در این دو سال اخیر که بهره برداری چوبی از جنگل، رادیکالی متوقف و قراردادهای دهساله با مجریان طرح ها یک طرفه فسخ شد، چرا نتوانستند نه در یک حوزه آبخیز، بلکه در یک گوشه کوچکی از مواهب جنگل درآمد داشته باشند !

اکنون در دوره تحریم می توان تبعات سوء اقتصاد تک محصولی نفت را به انحاء مختلف لمس کرد. یکی از انحاء تحریم ظالمانه و موانع فروش نفت است، تبعات سوء آن نیز مقاومت و دور زدن تحریم و حفظ مشتریان قدیمی یا سهم در بازار جهانی برای حفظ درآمد حاصل از نفت است !!! چقدر بد است که اصرار داریم همانگونه و به مانند گذشته نفت بفروشیم اصرار نداریم از محدودیت ها فرصت بسازیم !!!

بازار جهانی صنعت گردشگری با رقابت بسیار فشرده ای در عصر جدید مدیریت می شود، بازار صنعت گردشگری کشور در حالیکه می تواند به سهولت از سهم جهانی خود برخوردار باشد، در وضعیت تحریم و رکود اقتصادی منابع سرشار طبیعی تجدیدپذیر خود را در دریا و سواحل در جنگل و مرتع در بهترین اراضی زراعی آبی رها می کند و نمی تواند اقتصاد محور از ظرفیت های این منابع، فرصت بسازد و از خمودی و رکود اقتصادی خارج شود.

کشوری که تراکم جمعیتی کمتر از ۵۰ نفر در کیلومتر مربع دارد و نمی تواند امنیت غذایی خود را تامین کند، ملتش باید باور کنند که کار بلدهای کشور در مسند و مسئولیت نیستند و مسئولان دستگاهی اجرایی و هیات دولت کار بلد نیستند.

ییلاق نشینی گردشگری نیست ! همه می دانند کار درستی نیست ! اما همه مردم به جای توسعه گردشگری به اشتباه در توسعه ییلاق نشینی دخالت دارند و زمینخواری شکل می گیرد و اسب زمینخواری گاه یورتمه و گاه چهارنعل در اراضی آبی حاشیه شهرها و اراضی دیم عمق جنگل ها و مراتع می تازد ! مبارزه با زمینخواری هم حتی نمی تواند برای یک گوشه کوچکی از مشکلات راهگشا باشد !

مردمی که روزگاری ییلاقشان تجریش و لواسان بود، خود را مجبور به خرید زمین و ساخت ویلا در شمال یعنی ناحیه رویشی هیرکانی می بینند و جاده ها روی ترافیک روان را از دست داده اند و مردم محلی عاصی از ترافیک  و شلوغی ! اما همه در همین حال می گویند جنگل های شمال پر از زباله است یعنی دیگر جنگلی نداریم، جنگل زباله دانی شد و شهردارانیکه حتی توان دفن زباله را ندارند و تنها به دفع زباله می پردازند تا صدایی از مردم بلند نشود که شهرداری زباله ها را جمع نکرده است !!!

همه بر أساس مشاهدات راست می گویند، همه قطعاً می دانند که خود عامل این اتفاق اند. اما گویا همه در وضعیت مدیریت نشده ای و قهری قرار داشته و انتخاب دیگری نداشتند.

چگونه جنگل و جنگلبانی شمال کشور نوروز داشته باشد ؟ نوروز جنگل رفت و دیگر بر نخواهد گشت ! روزهای کهنه جنگل را باید تجربه کرد ! روزهاییکه در جنگل برنامه مدیریت دارای اقتصاد درونزا حاکم نبود، روزهای کهنه همان روزهای فعلی تعطیلی طرح و رها شدن جنگل و به امان خدا سپرده شدن است.

روزهاییکه دولت و مردمش با دور زدن عهد و سنت مدرن شده اند و با انواع ماشین ها و با جمعیت کثیر، نه فقط در جاده های اختصاصی طرح های جنگلداری، سکوت محیط جنگل را به اشتباه می شکنند، تا در محیطی ساکت روزی را سپری کنند. آنها حتی با ماشین وارد عرصه جنگلی می شوند و شاید چنین نوع بهره برداری حق مسلم آنها باشد !

به هر حال پای درختانیکه برای حفاظت و پرورش آن، تلاش صادقانه سه نسل سرمایه انسانی کشور دیده می شود، اکنون پارکینگ خودرو و آتشدانی برای گذران یک حیات خلوت است. تاسف بار تر آن است که همه مردم، همه این منابع را سرمایه ای با ارزش می دانند، اما این سرمایه نه تنها هیچ سهمی در اقتصاد ملی ندارد، بلکه حتی قادر به تأمین حقوق کارکنان حفاظتی خود نیست.

آیا با این حال جنگل میری شمشاد و دیگر گونه ها مصیبت است ؟ مرگ برای چنین جنگلی که نتواند نقش خود را به عنوان سرمایه نشان دهد واقعاً نعمت است، نیست ؟ .

به راستی چرا این سخن گاندی در مطالبه گری نصب العین نمی شود

« وقتی ارزش ها عوض می شوند عوضی ها با ارزش می شوند » ؟

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 10 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم