آمار بازدیدکنندگان سایت

02181738
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
442
1678
9308
20530
33325
2181738

آی‌پی شما: 35.175.201.14
امروز: ساعت

دولت ها در نظام جمهوری اسلامی هرگز برنامه محور نبودند.

برنامه گریزی دولت و مجلس سبب شد، بخش با اهمیتی از انتظارات مردم محقق نشود. 

 

دولت ها در نظام جمهوری اسلامی هرگز برنامه محور نبودند.

چهل سالگی انقلاب گرامی باد.

برنامه گریزی دولت و مجلس سبب شد، بخش با اهمیتی از انتظارات مردم محقق نشود. در رمز گشایی از سخنان رییس مجلس در باره اولویت های اصلاح ساختاری گفته اند؛ در حوزه اصلاح بازار انرژی - نرخ ارز و نظام بانکی احتمالا اقداماتی خواهد شد.

دستور اخیر مقام معظم رهبری منطبق با وظایف رهبری در رابطه ابلاغ و حسن اجرای سیاست های کلی نظام جمهوری اسلامی مندرج در ماده ۱۱۰ قانون اساسی صادر شده است.

امروز ۲۲ مورد از سیاست کلی تعیین شده مجمع تشخیص مصلحت نظام و ابلاغی مقام معظم رهبری را در موارد مختلف را مرور کردم، در حالیکه سال های مدیدی است دست اندرکاران بودجه ریزی به عدم اثر بخشی بودجه ریزی برنامه ای رسیده اند، ناکارآمدی دولت های هشتم تا دوازدهم را می توان در عملیاتی کردن بودجه ریزی اذعان نمود.

قدر مسلم اگر امکان تدوین بودجه ریزی عملیاتی برای این دولت ها وجود داشت، هر یک تاکنون با افتخار انجام می دادند ! اما مشخصاً این توانایی در هیات دولت خانوادگی وجود ندارد ! و ممکن است اصلاح ساختار بودجه ریزی بر مبنای دستور اخیر رهبری، این اقتضا را ایجاد کند که مجلس برای دولت بجای مسئولیت مستقیم در تدوین بودجه، شرکای مختلفی از بخش دانشگاه و تحقیقات و بخش خصوصی قائل شود.

از طرفی یقیناً باید به اقتضای ضرورت تدوین و تصویب و ابلاغ سیاست های کلی نظام، به این جنبه و زاویه نیز توجه داشت که اگر سیاست های کلی در هر مورد منطبق با هدفگذاری ها در افق ۱۴۰۴ در مسیر تحقق بود، تحریم ظالمانه سبب ظهور آثار بلف های استکبار جهانی و شیوخ مزدور آنها در منطقه در رکود اقتصادی نمی شد و غرور ملی مردم انقلابی را مخدوش نمی کرد.

از طرف دیگر یقیناً باید ظرفیت بالقوه ملت سرفراز را در راستای اصلاح ساختار مورد تأکید مقام معظم رهبری قابل اعتنا دانست و باور داشت که اگر سیاست های کلی نظام به درستی به اجرا درآیند، همه نوع نگرانی ها قابل رفع خواهد بود.

تامل بر تهیه و تصویب طرح و پروژه ها اعم از اجرا شده و تحت بهره برداری و یا تحت اجرا و به بهره برداری نرسیده و کلنگ خورده چند ساله کلنی شده نیمه تمام دو دهه اخیر مخصوصا، اجتماع محور نیستند، یعنی بر حسب تقاضای مردم مبادرت به تهیه طرح و تصویب نشده اند و مردم با اجرا و پس از اجرا و حتی با بهره برداری برخی از آنها موافق نیستند و همه می دانند که دولت خدمات بسیار گرانی را با اجرای این نوع طرح ها و پروژه ها به مردم تحمیل می کند !

در دو دهه اخیر دولت ها بر خلاف نظام فنی اجرایی کشور طرح و پروژه تهیه و تصویب کرده اند و دولت و مجلس بر خلاف ضوابط ملی آمایش سزمین، بر اینگونه طرح ها بودجه اختصاص داده اند !

اینک به پروژه انتقال آب از دریای هیرکانی توجه و تأمل کنیم !  تهیه و اجرای این پروژه به جز بخشی از یک استان با جمعیت ۶۰۰ هزار نفری، هیچ پایگاه مردمی در سه استان با جمعیت ۱۰ میلیونی ندارد و فراتر از آن هیچ کارشناس مطلع در بخش منابع طبیعی و محیط زیست، با اجرای این طرح موافق نیست، اما نماینده مجلس جمهوری اسلامی با نگاه محلی به کار و طرف قرارداد تهیه و اجرای طرح با لابی قدرتمند خود، اراده اش این است با دولت ملی تنزل یافته با گویش زن و نون این طرح را کلنگ بزند.

شاید این طرح نیز همانند دیگر طرح های نیمه تمام کلنی شود، اما شروع عملیات اجرایی این پروژه با فعل و انفعالات مکانیکی منجر به تخریت گسترده منابع جنگلی خواهد شد  !

انتظار این است که مجلس این بار عادت مذموم سلیقه محوری دولت ها را، با اجرای صحیح دستور رهبری به عادت برنامه محوری تبدیل کند.

به عنوان یک کارشناس در بخش منابع طبیعی و امور اراضی، باید با ابراز تأسف بیان کنم که دولت و مجلس با کارنامه نا مناسبی در اجرای سیاست های کلی نظام ، مردم و نظام جمهوری اسلامی را در این شرایط مأیوس کننده قرار داده اند، بی تردید مکلف به ایجاد امید در حل مشکلات پیش روی مردم هستند.

۲۲ سیاست کلی نظام را در ۲۲ بهمن با امید به حسن اجرا مرور نموده و از میراث انقلاب حفاظت کنیم !

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 21 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم