آمار بازدیدکنندگان سایت

02181692
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
396
1678
9262
20484
33325
2181692

آی‌پی شما: 35.175.201.14
امروز: ساعت

کشاورزان افزایش درآمد را با افزایش تولید تجربه نکرده اند

 

حالا که چهل ساله و پخته شدیم و لایق ایفای رسالت ! باید فکر کنیم انتظارات چهل ساله مردم در سازمان های مردم نهاد کشور رسوب کرده است

 

کشاورزان افزایش درآمد را با افزایش تولید تجربه نکرده اند

حالا که چهل ساله و پخته شدیم و لایق ایفای رسالت ! باید فکر کنیم انتظارات چهل ساله مردم در سازمان های مردم نهاد کشور رسوب کرده است و انتظارات دقیق علی القاعده باید از طریق این سازمان ها مطرح شود.

آیا پیر خردمند وزارت جهاد کشاورزی می تواند از نظریه خود در بین این سازمان های مردم نهاد، از نسخه کشاورزی دیم برای پایداری تولید دفاع کند ؟

چگونه در حالیکه هیچگاه نمی توان در هیچ نوع تولید افزایش بهره وری و رعایت الگوی کشت را دید و افزایش تولید کشاورزان همیشه با تلاطم بازار مواجه بوده است و محصول یا چیده نمی شود و یا در بازار رسانی مشکل جدی پیدا می کند و دور ریخته می شود، افزایش درآمد تحقق پذیر است.

بله گاهی سوداگران با افزایش سطح کشت دیم با اراضی ملی و یا با افزایش خاک و اختلاط با محصول به افزایش درآمد رسیده اند.

مگر در فعالیت های کشاورزی روی پاشنه اش می گردد که می فرمایند؛ « افزایش درآمد کشاورزان و کاهش هزینه‌های تولید، راهکار توسعه بخش کشاورزی است»

آنگاه که معاون محترم امور زراعت وزیر جهاد کشاورزی می فرمایند « گندم، ذرت و برنج سه غذای اصلی مردم دنیا محسوب می‌شود و همه ساله حدود ۵۰ درصد از اراضی آبی کشور و ۸۵ درصد از اراضی دیم به کشت محصول گندم اختصاص می‌یابد، لذا نباید تحت هیچ شرایطی از توجه به این محصول استراتژیک غافل شد.» باید استنباط کرد مدیریت آب و خاک اقلیم خشک ایران، کماکان با فاجعه مدیریتی مواجه است.

مادامیکه برای انواع فعالیت های کشاورزی برنامه عملیاتی نوشته نشود و در برنامه عملیاتی مراحل تولید از کاشت داشت برداشت، با اضافه نمودن مرحله بازار رسانی، به چهار مرحله ارتقا نیابد و به نظام صنفی نقش تنظیم بازار ندهید، کاهش هزینه تولید و افزایش درآمد غیر ممکن است.

چند روز دیگر فصل کوچ عشایر است، تمام برنامه کنترل قاچاق دام از طریق کار پاسگاهی است، در حالیکه دام لاجرم باید در مراتع مناطق مرزی تعلیف کند، تشدید قاچاق دام از این طریق شاید دور از ذهن نباشد. اما تأسف آور این است که وزارت جهاد کشاورزی هرگز نتوانسته به سمت دانش بنیان کردن فعالیت های کشاورزی و باغداری و دامداری و جنگلداری  و مرتعداری و... برود گویا نمی خواهد شرایط مالکیت اراضی مختلف کشور و محدودیت های بر آن را درک کند. تکیه بر توزیع اراضی ملی با عنوان شهرک دامپروری و گلخانه ای و ... نمی تواند به دانش بنیان کردن فعالیت کشاورزی تعبیر شود. ۹۹ درصد اراضی زراعی و باغی در دست زارعین بی سواد تا کم سواد کشور است و این قشر محروم از هر گونه خدمات و محکوم به قبول شرایط پراکندگی در اقصی نقاط کشور محتاج ایجاد شرایط دگرگون شده هستند تا متولی در این شرایط هر لحظه بتواند آنها را مورد حمایت همه جانبه قرار دهد

میراثدار باشیم

حالا که چهل ساله و پخته شدیم و لایق ایفای رسالت !

گنجشگ رو رنگ نکنیم و به جای قناری به مردم نفروشیم ! وقت آنست که تغییر کنیم، فرصت ها از ظرفیت های موجود از دست رفت، لااقل به فکر حفظ فرصت های پیش روی مردم از ظرفیت های بالقوه باشیم !

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 71 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم