آمار بازدیدکنندگان سایت

02139688
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
128
1899
3717
11805
30535
2139688

آی‌پی شما: 3.231.229.89
امروز: ساعت

جایگاه نظام مهندسی در حکمرانی وزارت جهاد کشاورزی

کمی تغییر و تحول لازم است، نسخه ها را همانند گذشته اشتباه نپیچید !

 

 

 جایگاه نظام مهندسی در حکمرانی وزارت جهاد کشاورزی

 

کمی تغییر و تحول لازم است، نسخه ها را همانند گذشته اشتباه نپیچید !

اصل و فرع کردن صدور مجوزها قیاس مع الفارق و نادرست است، اگر فعالیت های بخش و زیر بخش های کشاورزی دانش بنیان نیست، صدور مجوز از قضا می تواند اصل باشد ، نه فرع ! نکته با اهمیت تر از اصل یا فرع دانستن صدور مجوزها، این است که ما به جایگاه نظام مهندسی توجه کنیم و بدانیم که خانه اصلی هر عضو نظام مهندسی و جایگاه او در سازمان نظام مهندسی تا لب گور است و خانه فرعی هر عضو حداکثر ۳۵ سال تا سن بازنشستگی، در مجموعه و یا یکی از زیر مجموعه های وزارت مزبور است !

به مقوله از دست دادن بهترین اراضی زراعی و باغی - انتقال بی هدف و سر در گم اسناد اراضی واگذار شده ملی - سنتی ماندن نظام تولید - دانش بنیان نشدن و فاقد توجیه اقتصادی شدن بسیاری فعالیت ها - نرخ بیکار غیر قابل باور دانش آموختگان بخش - ناتوانی در تأدیه خسارت های قهری و طبیعی که تأمل کنیم، در خواهیم یافت که سال های مدیدی است، وزارت جهاد کشاورزی نه در جا، بلکه مدیریتی فشل و واپسگرا دارد.

وزارتخانه ایکه عل القاعده می توانست نقش خود را به سهولت از حاکمیتی تصور کردن به حکمرانی شدن، جابجا کند، به طور مستمر و مداوم در تلاش است تا نه در حفظ تشکیلات، بلکه با توسعه ساختار تشکیلاتی در دولت ایفای نقش نماید.

اگر به حواشی برخی مصوبات مرتبط با منابع طبیعی متمرکز شویم می بینیم که در رابطه با اصلاح ماده ۴۴ مکرر و افزایش جرایم مانند تعلیف بز در جنگل و مرتع، هیچ نقشی در دولت ایفا نکرده است و در حالیکه بیست میلیون بُزِ دامداران محروم و مظلوم این کشور، به لحاظ اینکه در تمام مدت سال یا در جنگل تعلیف می کنند یا در مرتع و جرایم تعلیف هر راس بز بیش از قیمت آن خواهد شد، أساسا باید گفت که غافلند و نمی دانند وزارات دادگستری با آن پیشنهاد «افزایش بیش از ۴۰۰ برابری» تا چه حدی در فشل کردن تولی گری وزارت جهاد کشاورزی نقش آفرینی نموده است.

نظام مهندسی که می توانست نقش تنظیم گر فعالی را در خانواده بزرگ کشاورزی و باغداری و جنگلداری و شیلات و دامداری و... داشته باشد، اکنون در خانواده کشاورزی و منابع طبیعی در حد مرجع صدور مجوز ایفای نقش ناقص دارد.

«محمود حجتی موضوع صدور مجوزها در سازمان نظام مهندسی کشاورزی با نظام مهندسی ساختمان را متفاوت دانست و افزود: در نظام مهندسی ساختمان، موضوعیت آن به کار و مجوز است و پس از ساخت پایان می یابد اما صدور مجوز فعالیت های کشاورزی توسط نظام مهندسی کشاورزی فرع است و پس از آن کار آغاز و تا پایان فعالیت بهره بردار ادامه می یابد.»[1]

گسیختگی تکالیف مختف مهندسی می گوید، کشور فاقد نظام مهندسی کشاورزی است، زیرا حفاظت ژنتیکی و فضای سبز در حدی وسیع و عمیق از هم گسیخته دیده می شوند که بتوان گفت، أساسا هیچ تبعیتی از مهندسی ندارند تا چه رسد به اینکه بگویند تحت تبعیت یک نظام مهندسی هستند !

مادامیکه تکالیف و مسئولیت های مرتبط با تنوع زیستی گیاهی و جانوری تحت استاندادهای جهانی و ملی در یک مجموعه برنامه ریزی و مدیریت  نشود، چگونه می توان گفت کشاورزی و منابع طبیعی نظام سازمان یافته مهندسی شده دارند ؟

آقای وزیر تا این حد مردم را نا آمید نکنید[2] ! در راستای تغییر و تحول تدبیر کنید و حکمران شوید و جایگاه سازمان نظام مهندسی را ارتقا دهید تا در تنظیم گری نقش آفرینی کند و ساختار تشکیلات خود را کوچکتر کنید تا فضای بیشتری برای فعالیت صنفی اصناف و اتحادیه ها به وجود آید.

چرا منتظرید مدیر عامل تعاونی روستایی شق القمر کند ! دولتی ها کی توانستند از تعاونی ها حمایت کنند، طبق دستور شخص شما در بحث توقف بهره برداری از جنگل های شمال، ۱۵ تعاونی فعال اکنون فشل شدند، برای حمایت از آنها چه کرده اید ! در حالیکه ارزش این سرمایه اجتماعی سی ساله، بیش از ارزش تولید دارایی های سرمایه در جنگل است ![2] - به گزارش «تابناک»، این بخشی از پاسخی است که محمود حجتی در پاسخ به مجری برنامه تلویزیونی در خصوص افزایش قیمت گوشت و مرغ و نارضایتی مردم داد ؟ 

همین که چیزی برای عرضه هست، ولو با صف و گران، باید خدا را شاکر باشیم!

 

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 24 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم