آمار بازدیدکنندگان سایت

02139538
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1877
1690
3567
11655
30535
2139538

آی‌پی شما: 3.231.229.89
امروز: ساعت

افول جایگاه نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی به مرجع صدور پروانه !

کافی است که بر روی چند قانون گذشته و حال در مورد این منابع تأمل کنیم، مقایسه مفاد ماده ۱۹ قانون اصلاحات اراضی مصوب  ۱۳۳۹ با مفاد ماده یک قانون حفظ کاربری اراضی زراعی مصوب ۱۳۷۴ و اصلاحات بعدی نشان می دهد، 

 

 

افول جایگاه نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی به مرجع صدور پروانه !

مؤلفه های مدیریت بر منابعی چون جنگل مرتع اراضی زراعی و باغی، حکایت از ناتوانی در دانش بنیان شدن دارد و نحوه استفاده از عوامل تولید نشان از بقا بر سنت ! جایگاه نظام مهندسی کجاست ؟

 

کافی است که بر روی چند قانون گذشته و حال در مورد این منابع تأمل کنیم، مقایسه مفاد ماده ۱۹ قانون اصلاحات اراضی مصوب  ۱۳۳۹ با مفاد ماده یک قانون حفظ کاربری اراضی زراعی مصوب ۱۳۷۴ و اصلاحات بعدی نشان می دهد، خواسته یا ناخواسته به افول جایگاه حفظ واحد مدیریت زمین تن دادند و در حفظ کاربری اراضی و جلوگیری از ساخت و ساز غیر مجاز به دریافت چندر غاز تومن عوارض بسنده می کنند تا بهترین اراضی تاراج شود.

در مقایسه ماده ۳ قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل ها و مراتع نیز، امر بهره برداریِ دارای ملازمه حفاظت را مشتبه کرده اند و از بند ف ماده ۳۸ قانون برنامه پنج ساله ششم موسوم به استراحت جنگل خُم رنگزی ساختند و نخ ایده تنفس جنگل را در این خُم، با رنگ توقف بهره برداری رنگ کردند.

اینک قاچاق چوب و بهره برداری های پنج برابری غیر مجاز بهای نیرنگ در رنگرزی شد، تا کنشگران جامعه به تدریج دریابند، آن مدینه فاضله یا در باغ بهشت تنفس جنگل، فاقد هرگونه نظام مهندسی بود و تنها رؤیای شیرین بچگانه ای بیش نبود

چگونه سازمان نظام مهندسی می تواند ذخیره گاه علم کشاورزی و منابع طبیعی تلقی شود ؟ اما همین سازمان نمی تواند از حرفه و تخصص فعالیت های تخصصی بخش و زیر بخش های کشاورزی صیانت کند و هر نظر غیر تخصصی بی بنیان در نظام مهندسی، بر نظرات تخصصی غالب می گردد و نه سایه، بلکه به سیطره بر آن تبدیل می شود.

آن طاقچه چگونه بنا نهاده شد ! چه کسی قانون افزایش بهره وری را بر آن طاقچه گذاشت ؟ چرا دست نظام مهندسی تا این حد کوتاه است که به آن طاقچه نمی رسد ؟ آیا گرد دهساله را می توان با شعار غبار روبی کرد ؟

به لحاظ اینکه هیچ فعالیتی را نمی توان در بخش و زیر بخش های کشاورزی دانش بنیان مشاهده نمود، از این رو انتقال دانش را باید حلقه مفقوده در این بخش دانست، اما افزایش بهره وری در گرو انتقال دانش است، با این وصف افزایش بهره وری بدون نگاه اقتصادی چه معنایی دارد و مدیریت های بدون نگاه اقتصادی چگونه می تواند به افزایش بهره وری منجر شود ؟

مدیریت دانش نزد دانشگاه و تحقیقات و دانش آموختگان بیکار و زمین و باغ و جنگل در نزد مالکیت های خصوصی یا عمومی ! شکاف بین این دو قطب تا چه حدی با این شعارهای اخیر پر می شود ؟  آیا تأمین هزینه انتقال دانش به همان سان که در طرح های کارورزی و نظارت و کارگزاری طراحی شد و به هیچ جا نرسید در همین حد از اندیشه های سر در گم در این ساختار است که با عنوان نظام اما فاقد نگاه مهندسی کارها را دنبال می کند یا گنجی پیدا کرده و یک سرمایه انسانی در راهبری آن می خواهد با گام های استواری برنامه محور به سمت مهندسی کردن نظام مهندسی برود !

خوشبینانه به شعارهای این روزهای نظام مهندسی می نگرم  ! شاید بتوانند برای دانش بنیان کردن بخش کشاورزی و منابع طبیعی از طریق انتقال دانش به کشاورزان و باغداران و دامداران و... نرخ بیکاری در این بخش را کاهش دهند.

اگر مقامات بخش کشاورزی امنیت غذایی را در گرو انتقال دانش و دستیابی به استمرار و توسعه فعالیت های دانش بنیان در این بخش می دانند، توجیه اقتصادی فعالیت ها در این بخش می توانند حفاظت از کاربری اراضی را بیمه کند تا نظام اسلامی متحمل هزینه های عبث جلوگیری از تغییر کاربری اراضی زراعی و باغی نشود. بهره برداری مجاز از جنگل نیز می تواند ابزار کنترل بازار در تأمین ماده خام«چوب»از طریق مجاری مجاز باشد تا هزینه کنترل ناموفق قاچاق که عبث و بی نتیجه است به نظام اسلامی تحمیل نشود.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 19 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم