آمار بازدیدکنندگان سایت

02021948
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
488
1180
12099
30602
35053
2021948

آی‌پی شما: 34.236.38.146
امروز: ساعت

حفاظت از جنگل و تفاوت دیدگاه ها از ایده های جزمی

هر ناحیه رویشی در مولفه های حفاظتی شرایط خاص خودش را دارد و با دیگر نواحی رویشی کلاً متفاوت است

 

 

حفاظت از جنگل و تفاوت دیدگاه ها از ایده های جزمی

 

هر ناحیه رویشی در مولفه های حفاظتی شرایط خاص خودش را دارد و با دیگر نواحی رویشی کلاً متفاوت است. به عنوان مثال در بحث وابستگی معیشتی جنگل نشینان به درختان جنگلی، می توان با ملاحظه به قوانین منسوخ جنگل اینگونه استنباط نمود که اگر در محاوط جنگل نشینان درخت جنگلی دارد و در زیز درختان زراعت می شود، کمی در اظهار نظرات خود ملاحظه کنند و حساب سوداگران زمین را از حساب جنگل نشینان جدا کنند.

لطفا با ضرس قاطع محاوط دارای درختان جنگلی جنگل نشینان را جنگل ننامید ! شاید باور کنید که باید این عرصه های محاط در جنگل را از مساحت واقعی جنگل کسر کنید !

گفته شددر سال ۹۷ بیست هزار فقره پرونده کشف قاچاق تنظیم شد. در حالیکه به طور قطع و یقین می توان گفت هزینه های مرتبط با کشف قاچاق چوب، بیش از ارزش محمولات کشف شده است. مردم با این بی تدبیری چه کنند که دولت تدبیر و امید برای پیشگیری از وقوع پدیده قاچاق چوب هیچ برنامه عملیاتی ندارد.

دیدگاهای حفاظت از جنگل ها بر پایه علم و قانون بیان می شوند. اما ایده ها را معمولاً حاصل پیوند تفکر انتقادی و خلاقیت و مهارت فردی منجر به بارش مغزی در حل مسئله می دانند ! که علی القاعده باید فرایند علمی خود را طی کند و برای اجرا سیر قانونی داشته باشد.

ایده تنفس فاقد سیر پژوهش و تجربه اجرایی بود و ایده پردازان هیچ علاقه ای به شنیدن نظرات مبتنی بر علم و قانون صاحبان تجربه استراحت جنگل یا قرق را نداشتند و برای اینکه به اجرای تنفس و توقف بهره برداری برسند و کارنامه ای از خود بجا بگذارند و دست مایه افتخار خود کنند، هر کاری کردند ! البته تا دقایق پایانی عمر خدمت هرگز اجازه اجرا به این نوع ایده پردازی ها ندادم.

اکنون قاچاق چوب و سایر بهره برداری ها آشکار کرد، حدود پنج برابر بهره برداری های گذشته از طرح های جنگل داری شمال چوب برداشت می شود، حتی حمل چوب و ذغال از جنگل ها و حتی باغ ها و فضای سبز خارج از شمال، به سمت شمال با پشتک وارو زدن هایش حکایت از حیات خلوت و تشدید تخریب جنگل دارد.

آنگاه که گفتم بهره برداری در طرح های جنگل داری، یک پنجم بهره برداری از جنگل های خارج از طرح های جنگلداری است، نتوانستند معنای این عبارت را بفهمند و اکنون که همه جنگل ها به مانند جنگل های خارج از طرح شدند، مشخص شد، با همان مضرب پنج برابری بهره برداری مواجهند.

چگونه می توانند این واقعیت را درک کنند که توان عملیاتی محدودی برای گشت و کنترل در عرصه ۱۴ میلیون هکتاری وجود دارد و افزایش واحد عملیاتی نیز فقط هزینه بر روی دوش کشور می گذارد.

چرا اشتباه متوجه شدند و برای پیشگیری از وقوع بهره برداری غیر مجاز و تخریب جنگل سرمایه گذاری را به صفر رساندند و در تلاشند برای افزایش کشف قاچاق اعتبار بگذارند کشف قاچاق چه سودی دارد ؟

به هر حال اصرار بر اجرای ایده تنفس، سیستم نظارت بر بهره برداری از جنگل را فروپاشاند و حتی حفاظت را به چالش کشاند و البته با این وصف از استراحت جنگل خبری نیست !

به راستی چه کسی گفت ایده تنفس را اجرا کنند ؟ آیا اجرای ایده تنفس قانونی است ؟ آیا می دانید ایده تنفس جنگل متفاوت از مفاد بند ف موسوم به استراحت جنگل است ؟ و مقررات بند ف ماده ۳۸ تا حدودی منطبق بر مفاهیم استراحت جنگل (قرق) است.

آنگاه که می گویند؛ «استراحت جنگل برای جنگل های شمال دیر بود و درک تنفس برای زمان حال زود» مکنونات قلبی آنها عیان می شود.

اما می توان گفت اگر چه ایده پردازان توانستند جنگل را از نفس بیاندازند و همه نفس های انگیزشی متخصصین بخش جنگل را در سینه ها حبس کنند اما می بینند چاشنی ایده آنها زیادی تند بود و به جای استراحت جنگل همه دستاوردهای پنجاه ساله را به گور سپرد.

حفاظت از عرصه و اعیان جنگل ها، بر حسب سیاست جنگل پیچیدگی های منحصر به فردی دارد. کشور در مقوله حفاظت از این منابع با اهمیت، با یک امر مشتبه شده ای مواجه است. حفاظت از جنگل به تدبیر نیاز دارد.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 33 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم