آمار بازدیدکنندگان سایت

02021773
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
313
1180
11924
30427
35053
2021773

آی‌پی شما: 34.236.38.146
امروز: ساعت

فرایند تجدیدپذیری می گوید کنترل قاچاق خاک با اهمیت تر است !

از دهه شصت صدای جنگل بانان درآمد، اما کسی با آنها همراهی نکرد تا قوانین به نحوی اصلاح و بازدارنده شوند. 

 

 

فرایند تجدیدپذیری می گوید کنترل قاچاق خاک با اهمیت تر است !

از دهه شصت صدای جنگل بانان درآمد، اما کسی با آنها همراهی نکرد تا قوانین به نحوی اصلاح و بازدارنده شوند. افکار عمومی چهار پنج سالی است که به دلیل تسویه حساب طیف های مختلفی از فعالان سیاسی اجتماعی، صدای قاچاق خاک را می شنود، اما این درد کهنه ایست که طی سالیان مدیدی جنگلبانان را آزار می داد.

به اعتقاد متخصصان علوم خاک ؛ فرایند طبیعی تولید یک سانتی مترمکعب خاک حدود ۲۰۰ سال و تولید خاک حاصلخیز زراعی تا ۸۰۰ سال طول می کشد. اهمیت خاک از اهمیت آب به این دلیل بالاتر است که فرایند تجدیدپذیری آب کوتاه و حداکثر یکساله و اهمیت تجدیدپذیری خاک ۲۰۰ ساله تصور می شود.

قائده حاکم بر واگذاری اراضی ملی واگذاری عرصه برای اجرای طرح تولیدی یا غیر تولیدی است، بنابراین اعیان موجود در عرصه اراضی ملی، خارج از شمول مقررات مرتبط با واگذاری آن است. جنگلبانان تهیه و حمل هرگونه محمولاتی که بطور غیر مجاز از منابع طبیعی تهیه شود، اعم از خاک – سنگ – خزه گل برگ میوه شاخه تنه انواع درختان درختچه ها و بوته ها و گیاهان علفی را مجاز نمی دانند مخصوصا اینکه خارج از حدود مصرف شخصی باشد.

مسئله برداشت خاک پیت از اراضی زراعی و باغ ها و خاک زراعی از قطعات ده هکتاری در دهه شصت به مقصد اصفهان کرج برای تولید قارچ و گل رواج یافت، به گونه ایکه اختلافات بین مقامات سیاسی و قضایی با جنگل بانان در یکی از قطعات ده هکتاری محدوده مزگاه از نقشه ج ب ۶ محل احداث کارخانه نبرد بالا گرفت و بالاخره توانستند از دیوار همیشه کوتاه جنگل بانی به بهانه تسطیح و بستر سازی حدود یک متر در سطح پنج هکتار، خاک زراعی غنی را برداشت و به مقصدهای خارج از شمال حمل کنند !

مشابه این مسئله در سال ۸۶ نیز در طرح احداث هتل هفت ستاره رامسر در مورد سنگ موجود در عرصه مورد واگذاری اتفاق افتاد ! باز هم مقامات سیاسی به راحتی از روی دیوار همیشه کوتاه جنگل بانی پریدند و اما مردم و مقامات نظارتی صدای پای پریدن های بی مهابای آنها از روی دیوار جنگل بانی را، پس از دریاخواری در چابکسر و زمینخواری در حریم رودخانه صفارود شنیده اند.

رفتار ژونالیستی حاکم بر جامعه که با ایده تنفس جنگل، صدای جنگل بانان را در گلو ها حبس کرده است ! لطفاً در این دو دهه بر تلاشی که وزارت صنایع و معادت و تجارت بر اصلاح قانون معادن معمول نموده است تمرکز کند ! یا بر اصلاح قوانین مختلف مربوط به ثبت میراث فرهنگی باید تمرکز کند ! یا باید بر اصلاح قوانین مرتبط با بنادر و کشتی رانی تمرکز کند ! یا بر اصلاح مرتبط با قوانین توزیع عادلانه آب تمرکز کند ! تا به مسئله کوه خواری - خاک خواری - زمینخواری - دریا خواری - رودخانه خواری - میراث خواری میراث طبیعی که این ملت را در برابر سایر ملل جهان خوار و ذلیل کرده و فرصت بالندگی نمی دهد، درست فکر کند ! تا صدای جنگل بانان را به موقع بشنود، تا فرصت نظارت و کنترل از دست نرود !

یک امر حاکمیتی بسیار با اهمیتی چون حفظ منابع طبیعی، با این نوع نگاه احساسی حاکم بر جامعه، هرگز نتیجه اثر بخشی در مبارزه با قاچاق خاک و چوب و... نخواهد داشت ! تکلیف همه این است که بتوانند، رفتار مبارزه را به رفتار کنترل در قاچاق تبدیل کنند.

در حالیکه به لحاظ توسعه اجتماعی، یک ملت را یک خانواده بزرگ می دانیم، مبارزه چه معنایی دارد ! که منجر به محکومیت و مرگ یک عضو مفسد در محاکم قضایی شود و سایر اعضای جامعه شاهد از دست رفتن و خلاء نقش پدری در یک خانواده باشند، مدیریت را باید اصلاح و ارتقاء داد تا هزینه های ملی کاهش یابد !

قائده حفظ منافع ملی می گوید؛ باید کمی ملی تر فکر کنیم  ! کمی پدارنه تر بیاندیشیم !

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 21 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم