آمار بازدیدکنندگان سایت

02021803
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
343
1180
11954
30457
35053
2021803

آی‌پی شما: 34.236.38.146
امروز: ساعت

ده آسیب اجرای توانمند سازی در دستگاه های اجرایی

بهبود معیشت مردم و کاهش نرخ بیکاری در گرو توانمندسازی دستگاه های اجرایی است و در غیر اینصورت کماکان در هاله ابهام باقی می ماند

 

 

ده آسیب اجرای توانمند سازی در دستگاه های اجرایی

 

بهبود معیشت مردم و کاهش نرخ بیکاری در گرو توانمندسازی دستگاه های اجرایی است و در غیر اینصورت کماکان در هاله ابهام باقی می ماند. افزایش حقوق کارکنان دولت هرگز منطق نداشته و نخواهد داشت. حتی مردم عادی جامعه می دانند که تورم را تشدید می کند و مردم باید کالا و خدمات را گرانتر از قبل دریافت کنند.

توانمندسازی یک حلقه مفقوده در بهینه سازی مدیریت کشور است. مبتنی بر نظر شخصی و همچنین با استفاده از یادداشت ها و برداشت از کتاب بودجه ریزی عملیاتی که با الگوی تراز مالی طرح های جنگلداری نوشته و چاپ شد، عناوین آسیب هایی را که می شناسم به شرح دسته بندی می کنم !

غالباً بررسی این آسیب ها به مانند شناخت این آسیب ها در حوزه گفتاری دنبال می شود و همه محققان و پژوهشگران از ماهیت درونی هر آسیب شناخته شده غافل می شوند، در حالیکه این آسیب ها باید در فرایند تهیه یک برنامه عملیاتی و پیاده سازی آن مد نظر باشند و با نظر محققان و یافته های علمی آنها منطبق شوند و در حوزه گفتاری هرگز نمی توان در مورد رفع این آسیب ها در یک برنامه عملیاتی به اجماع نظر رسید.

بنابراین پیشنهاد می کنم در حوزه رفتار و عمل برای ظرفیت سازی مدیریت هر بخش، مخصوصا در بخش توسعه روستایی مقامات پیشنهاد بدهند با اعتبار لازم برای اجرای یک کارگاه عملیاتی تهیه طرح توسعه روستایی که لاجرم عملا به تهیه یک برنامه عملیاتی توسعه روستایی و پیاده سازی و اجرای آن منتهی می شود اقدام کنند و کمتر در حوزه گفتاری بحث نمایند،

ده آسیب اجرای توانمند سازی در دستگاه های اجرایی

۱ - توانمند سازي دستگاه غالبا مبتني بر مطالعه و برنامه و طرح نيست سليقه مديريت است

۲ - توانمندسازي دستگاه ها حتي اگر برنامه و طرح داشته باشد، طرح اجتماع محور تهيه نشده است

۳ - توانمندسازي دستگاه هااقتصاد محور نيست و درونزايي ندارد و محتاج اعتبار دولتي يا كمك صندوق هاي ملي و يا بين المللي است

۴ - توانمندسازي دستگاه ها مبتني بر نظام فني اجرايي تهيه نمي شود، غالبا با شرح خدماتي گسسته از نظام فني اجرايي به اجرا در أمده است و دولت كماكان مجري و بهره بردار ان برنامه است

۵ - توانمندسازی دستگاه ها فاقد فرایند برنامه عملیاتی مبتنی بر عملکرد است و به این علت نمی تواند منطبق با قانون مدیریت خدمات دولتی تلقی شود.

۶ - توانمندسازی دستگاه ها صرفا با رویکرد توانمندسازی سازمان های مردم نهاد در جامعه هدف به اجرا در آمده است و هیچگاه به آن رویکرد توانمندسازی ساختار سازمانی آن دستگاه نداده اند.

۷ - توانمندسازی دستگاه ها به جامعه هدف توجه ندارد و صرفا با رویکرد توانمندسازی سازمان های مردم نهاد در آن جامعه هدف اکتفا شده است.

۸ - توانمندسازی دستگاه ها رویکرد جامع نگری نداده اند، تا سازمان های دولت نهاد و سازمان های مردم نهاد در جامعه هدف گردهم جمع شوند و در مورد مطالبات جامعه هدف با کمترین هزینه و بیشترین اثربخشی با رویکرد جامع نگری به تولید و تأمین خدمات بیاندیشند.

۹ – دولت توانمند نیست تا توانمندسازی دستگاه ها را نظارت کند و این بزرگترین آسیب است

۱۰ – دولت توانمند نیست و قادر به استفاده از توان و سرمایه بخش غیر دولتی در راستای توانمند سازی نیست

بر ارقام و پیام بودجه سالانه که تأمل کنیم، متوجه نیاز ضروری و جدی به توانمندسازی در بودجه ریزی و رفع آسیب های آن می شویم ! زیرا ایتدایی ترین گام آن هموار کردن راهی است که استفاده از توان و سرمایه بخش غیر دولتی برای تحرک و رونق اقتصادی امکان پذیر می کند و  اصل ۴۴ قانون اساسی را تحقق می بخشد.

تفاوت قیمت های میوه و تره بار از مزرعه تا بازار و این همه مشاغل کاذب دلالی ! پرداخت مبالغ هنگفتی از درآمدهای نفتی به عنوان یارانه در عین بی هدفی ! زبان بی زبانی ناتوانی دولت و برنامه های اجرایی متداول او در بهبود معیشت مردم است.

خاطر مبارک مقامات تدبیر و امید جمع ! قشر متخصص و آگاه جامعه هیچ امیدی از دولتیان برنامه گریز سلیقه محور ژن برتری خود محور، برای بهبود معیشت مردم و کاهش نرخ بیکاری سرمایه انسانی این کشور ندارند !

دولتی که حتی در اجرای قانون قادر به افزایش حقوق برابر نرخ تورم نیست، لبخند سخنگویش در هنگام تشریح لایحه بودجه ۹۸،  نیشخند ناتوانی است !

راه درمان بهبود معیشت افزایش حقوق نیست ! توانمندسازی دستگاه های اجرایی برای تهیه برنامه عملیاتی مبتنی بر اقتصاد مقاومتی است.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 48 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم