آمار بازدیدکنندگان سایت

01950640
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
478
958
2606
29076
33888
1950640

آی‌پی شما: 34.204.36.101
امروز: ساعت

مدیریت جنگل به نا کجا آباد می رود.

شاید همه ما فکر می کنیم حفاظت از جنگل هدف اولیه باشد، شکی نیست ! اما آیا هدف اولیه بدون ابزار به نا کجا آباد نمی رود ؟ یقیناً هدف های این چنینی به مانند سراب بوده و کلا نتایج آنها نا پایدار خواهد بود !

 

 

مدیریت جنگل به نا کجا آباد می رود.

شاید همه ما فکر می کنیم حفاظت از جنگل هدف اولیه باشد، شکی نیست ! اما آیا هدف اولیه بدون ابزار به نا کجا آباد نمی رود ؟ یقیناً هدف های این چنینی به مانند سراب بوده و کلا نتایج آنها نا پایدار خواهد بود !

چندی پیش یکی از مدیران عزیز بازنشسته سازمان در مورد ساز و کار مدیریت قطع درختان بید و سنجد و حمل آن به مقصد شمال می پرسید و می گویند شبکه خبر امشب گفته است، در استان اردبیل درختان مثمر و غیر مثمر را قطع می کنند و برای کارخانه های چوب و کاغذ شمال کشور حمل می کنند.

همچنانکه برخی علما در پذیرش اقتصاد به عنوان مسئله اول کشور ابهام داشتند و خود را تابع حکم حکومتی می بینند. برخی اساتید نیز باید نظرات فاقد پژوهش خود را تعدیل کنند و بپذیرند، اقتصاد جنگل مسئله اول جنگل های کشور است !

قطع درختان از هر نوع و گونه در محاوط و باغات و تبدیل آن به انواع مستحصله و مصرف آن بر اساس حیطه اختیار در ملک طلق مجاز است، اما حمل چوب و هیزم و ذغال در سراسر کشور تابع مقررات عمومی است.

نکته با اهمیت بحث رمز گشایی نیل به اهداف حفاظتی در جنگل های کشور است که در این سال ها به شدت به چالش افتاده است و هیچ کسی هشدارم را در فروپاشی نظام نظارتی جدی نگرفت !

با اعمال سیاست جنگل از طریق اقتصاد جنگل به بقا و پایداری جنگل توجه می شود و عملیات متنوع و مختلف حفاظتی در ذیل آن تعریف می گردد. درک این نکته با اهمیت را باید به مانند مسئله حفظ حکومت نگریست. کسی که اقتصاد را مسئله اول حکومت نداند، نسبت به حل مشکل معیشتی مردم بی توجه است و طبعا به انگیزه های دین مداری متدینین مستأصل در معیشت مسکن درمان و... صدمه جدی می زند !

همچنانکه جنگل ها به عنوان مواهب الهی برای تمتع و بهره برداری نسل انسانی خلق شده است، مردم و استمرار حیات و رفاه و آسایش آنها، بهانه ی حفاظت از جنگل های کشورند ! 

چگونه می توان با مردم دارای وابستگی معیشتی به جنگل و فقیر و مستأصل در امور زندگی، جنگل های کشور را به نحو مطلوبی حفظ نمود.

مقامات کشور مستحضر باشند !

من راجع به چوب که در صنایع مبلمان کشور مصرف دارد، حداکثر نیاز را یکصد هزار مترمکعب می بینم که با توقف بهره برداری مجاز فقط از مجاری غیر مجاز و قاچاق قابل تأمین است. واردات چوب ساختمانی نیز کم و بیش انجام می شود.

اگر به حمایت از تولید داخلی باور دارید !

در مورد تأمین هیزم و ذغال چاره اندیشی کنید !

- قلیان سراها تعطیل پذیر نیستند و مصرف ذغال آنها جایگزینی ندارد .

- چرخ تولید در کارخانجان چوب و کاغذ متوقف نمی شود و به واسطه نیاز استراتژیکی کشور ، نمی تواند متوقف شود و یا حتی نباید متوقف شود ! در چنین صورتی هیزم این صنایع به دو طریق قابل تأمین است

- واردات هیزم که هرگز امکان پذیر نیست

- تولید هیزم که با اما اگرهایی مواجه است

بدون توجه به اقتصاد درونزای جنگل، دستیابی به هدف حفاظتی هرگز امکان پذیر نیست. به انگیزه ها و باور جنگل بانان آسیب نزنید، می بینید ایده تنفس جنگل هیچ ریلی ندارد و مدیرین جنگل را به سمت ناکجا اباد برده است. اگر اراده شما دایر به حفاظت از جنگل های کشور است، تابع سیاست جنگل باشید و اقتصاد جنگل را اولین مسئله جنگل بدایند و به حکم حکومتی تبدیل کنید !

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 30 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم