آمار بازدیدکنندگان سایت

01950524
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
362
958
2490
28960
33888
1950524

آی‌پی شما: 34.204.36.101
امروز: ساعت

کوهستان ها را در یابیم

 

یازدهم دسامبر روز جهانی کوهستان است، به پاسداشت ارزش های مواهب خدادای کوهستان ها، باید این روز را که مجمع عمومی سازمان ملل در ژانویه ۲۰۰۳ به نام روز کوهستان ها تعیین نمود پاسداری کرد.

 

کوهستان ها را در یابیم

یازدهم دسامبر روز جهانی کوهستان است، به پاسداشت ارزش های مواهب خدادای کوهستان ها، باید این روز را که مجمع عمومی سازمان ملل در ژانویه ۲۰۰۳ به نام روز کوهستان ها تعیین نمود پاسداری کرد.

هر چند که در أدوار گذشته به تبع امنیت، مردم در پناه کوهستان مأمن و مسکن می گزیدند، اما با رشد جمعیت و تنوع فعالیت ها به تدریج، در جلگه استقرار یافته و مأمن و مسکن به گونه دیگری تعریف شده اند

در این اقلیم خشک تا نیمه خشک آلوده به ریزگرد با چشمه و منشأ طبیعی و دیگر آلاینده های با منشأ فعالیت های صنعتی، کوهستان های ایران دو دهه اخیر بیشتر به سمت خوش نشینی رفت.

کوهستان ها نه جنگل هستند نه مرتع ! در اصلاح قانون حفاظت و بهره برداری تا کنون به این مهم توجه نشد، لایحه جامع منابع طبیعی نیز عمدتا توسط کسانی پیگیری می شد، که هیچگاه عامل اجرایی یک ماده از آن نبوده اند، تا متوجه نکات قوت و ضعف و سکوت قانون باشند و در تعامل بیشتری با کمیسیون کشاورزی مجلس، بتوانند، به این ضرورت و اقتضا توجه اساسی بکنند.

در هر حال کوهستان های ما نیز مانند کویرها و بیابان ها در حالیکه أموال عمومی محسوب می شوند، معنون به عنوان ملی نیستند، بدین ترتیب اگر در فرایند اجرای مقررات ماده ۵۶ قانون حفاظت و بهره برداری، حد بالاتر از مراتع در ضمن کروکی و تشخیص و گزارش و رای و سند ملی شدن باشد، حالتی از شرح موسع در عناوین مندرج در قانون «جنگل مرتع ـ بیشه – اراضی جنگلی» و زاید بر قانون انجام شده است.

شرایط کنونی کوهستان ها از دو دهه اخیر با توسعه خوش نشینی به سمت به هم خوردن تعادل اکولوژیکی سوق یافته است. تغییر مصالح ساحتمانی سنتی شیروانی و نمای ساختمان ها و تغییر کاربری اراضی به ساختمان و محوطه سازی هایی که به دلیل استفاده از مصالح سنگی و بتونی، مجموعا باید به سطوح غیرقابل جذب نزولات آسمانی اضافه کرد.

این وضعیت متآسفانه با چند نوع سوء مدیریت شرایط را اسف بار کرده است.

- تغییر مرجع صدور پروانه ساختمان

- نامشخص بودن متولی توسعه روستایی

- نداشتن طرح توسعه روستایی

- گسیختگی مدیریت آب و خاک و عدم هماهنگی مناسب با مدیریت آبخیزداری !

- کاهش کمی کیفی پوشش گیاهی

آنچه که در مورد پدیده فرسایش خاک که ایران را به رتبه اول در جهان  رانده است و یا پدیده سیل خیزی که باید در اعمال تمهیدات کنترل خطر و پیشگیری از بحران با اهمیت دانست، در مسئله مدیریت آبخیزداری عرصه و آبراهه های کوهستان ها نهفته است .

مدیریتی که اکنون کوهستان ها را با کوه خواری و زمینخواری و معدن کاوی های غیر ضرور و توسعه باغات به جای توسعه جنگل و ویلاهای ییلاقی و خوش نشینی به جای بهسازی خانه های سکنه بومی در راستای بوم گردی و همچنین بحران تصرف انهار و آبراهه ها و فرسایش خاک و نخاله ریزی و آلودگی خاک و زباله های مختلف مواجه کرده است و یا به تبع خشکسالی و فقدان برنامه حمایت و توانمند سازی ، آبادی ها در کوهستان ها محکوم به متروکه شدن گرده اند.

اینکه برای حمایت از کوهستان ها چه باید کرد، تنها با توسعه روستایی قابل رمز گشایی است که سبب می شود در قالب یک برنامه عملیاتی مبتنی بر عملکرد، به توانمند سازی جوامع محلی اهمیت داده شود و آحاد جامعه و کوهستان ها از این طریق در راستای توسعه پایدار به تحرک و رونق اقتصادی برسند و از توسعه کمی و بخشی نگری فاصله بگیرند، تا برای کوهستان ها حاشیه امنی ایجاد شود.

کوهستان ها را دریابیم و از احداث خطوط روباز و یا تونل انتقال حوزه به حوزه مخصوصا انتقال آب خزر اجتناب کنیم ! لازم است و انتقال آب خزر که باید از کوهستان ها عبور کند هیچ ضرورتی ندارد و آب بسیار گرانی برای اقتصاد ملی خواهد بود.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 32 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم