آمار بازدیدکنندگان سایت

01950566
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
404
958
2532
29002
33888
1950566

آی‌پی شما: 34.204.36.101
امروز: ساعت

گاز رسانی به دامداران جنگل مصداق فروپاشی نظام نظارتی است.

 از سال های پایانی دهه هفتاد در رابطه با حل مشکل اجتماعی اقتصادی جنگل و مسئله اختلال در روند استقرار تجدید حیات جنگل پس از اعمال برش ها در هر شیوه اجرایی، بتدریج واژه استراحت جنگل در جنگلداری کلاسیک وارد و استفاده شد.

 

 

گاز رسانی به دامداران جنگل مصداق فروپاشی نظام نظارتی است.

 از سال های پایانی دهه هفتاد در رابطه با حل مشکل اجتماعی اقتصادی جنگل و مسئله اختلال در روند استقرار تجدید حیات جنگل پس از اعمال برش ها در هر شیوه اجرایی، بتدریج واژه استراحت جنگل در جنگلداری کلاسیک وارد و استفاده شد.

مرحوم استاد دکتر جزیره ای چهره ماندگار جنگلبانی نیز در رابطه با ضرورت و اولویت حل مشکل اجتماعی اقتصادی و تأثیر برش ها در فرایند تجدید پذیری و استقرار تجدید حیات از این واژه استفاده می کرد. اما البته جسم و روحش از این فاجعه که مدیریت جنگل پس از اجرای یک برنامه موسوم به استراحت جنگل «در همان سال اول» و تعطیلی طرح های جنگلداری با گازرسانی مواجه باشد، طبعاً می لرزد. اکنون ساعت ۳ بامداد روز دوشنبه است و من مشوش و مضطرب از اثرات رفتار کسانی هستم که می گفتند : آب سر بالا می رود !

اکنون می توان مفهوم عبارت معروف تف سر بالا را مجسم کرد و گفت اجرای ایده استراحت جنگل توسط تیم مدیریتی فاقد تجربه اجرایی در جنگلداری و در این مقطع زمانی تحریم ظالمانه اقتصادی و اوج ناتوانی مالی اعتباری دولت، تف سر بالا بود و بر روی ریش های خودی ریخت.

گاز رسانی به دامداران در دامسراهای جنگلی نشانه بارز امیدهای واهی مبتنی بر رویا و دور از تحقق تنفس یا استراحت جنگل است. بی تردید در کانون ایده تنفس این فرابینی وجود نداشت که پس از توقف بهره برداری و تعطیلی طرح های جنگلداری، افق مدیریت آینده جنگل را به نحوی ترسیم کنند که بتوان به مفهوم استراحت جنگل رسید.

اثرات مفهوم فروپاشی نظام نظارتی در جنگل چه زود نمایان می شود. اینک با گذشت یک سال از اجرای ایده مذموم و نامتجانس تنفس یا استراحت جنگل با جنگلداری کلاسیک به مفهوم جنگل نگه داشتن ! می گذرد و ما نه با دستیابی و تحقق هدف استراحت و یا به سمت استراحت رفتن جنگل، بلکه به وضوح با لرزاندان کالبد جنگل و جنگلبانان مواجه هستیم.

شرایطی که امکان حدوثش برای جنگلبانان چکمه پوش دور از ذهن نبود، اما مدعیان دانایی و توانایی نتوانستند و نمی توانند این واقعیت را بپذیرند، که جامعه جنگلی جامعه منحصر به خود و سیاست خاص خود است و نمی تواند سیطره سیاست جامعه انسانی را در قالب برنامه توسعه اقتصادی اجتماعی پنجساله دولت بپذیرد، چه این سیاست به نام تنفس یا استراحت جنگل یا احیا و توسعه جنگل باشد و چه این سیاست در چارچوب برنامه صرف بهره برداری از اجنگل تهیه و به اجرا گذاشته شود.

جنگبانان همیشه در نگهداری جنگل تنها بودند و تنها ماندند ! اما سیاست جنگل مبتنی بر اقتصاد جنگل برای نگهداری جنگل ترسیم شده است و اجتماع محور بودن جنگلداری کلاسیک نیز در اقتصاد جنگل و در جنگلداری کلاسیک در چارچوب حفظ منافع مالکین خصوصی در قاره اروپا و... ریشه دارد و در این مقطع زمانی جنگلداران با تجربه می توانستند تحت جنگلداری با اهداف متنوع تبلوری از اجتماع محور شدن جنگلداری در ایران و اعمال سیاست جنگل در جنگل و پرهیز از اعمال سیاست برنامه نامتجانس توسعه اجتماعی اقتصادی پنجساله و گازرسانی در جنگل ارائه دهند.

با پوزش از بازدید کنندگان محترم سایت و اعضاء کانال منابع طبیعی و امور اراضی؛ این یادداشت به دلیل مشکلات مرنبط با اینترنت با تأخیر بر روی سایت بارگذاری شده است.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 28 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم