آمار بازدیدکنندگان سایت

02021897
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
437
1180
12048
30551
35053
2021897

آی‌پی شما: 34.236.38.146
امروز: ساعت

انضباط مالی در اجرای بودجه سنواتی

با نگاهی به تخصیص بودجه سالیانه به تفکیک هزینه ای و عمرانی می توان گفت؛ اگر وزیر اقتصاد گفته است که یک ریال از منابع بیجا هزینه نمی شود

 

انضباط مالی در اجرای بودجه سنواتی

با نگاهی به تخصیص بودجه سالیانه به تفکیک هزینه ای و عمرانی می توان گفت؛ اگر وزیر اقتصاد گفته است که یک ریال از منابع بیجا هزینه نمی شود، یک اعلام نظری عوام فریبانه و پوپولیستی است. زیرا تخصیص حقوق و دستمزد و یارانه ها و دیگر هزینه های جاری دستگاه ها، معمولا به جا و بر اساس قانون است. اما مشخص نیست که ایشان با نسبت تخصیص ناچیز بودجه عمرانی، یک ریال را در کجا باید هزینه بجا و یا در کجا باید هزینه بیجا می دیدند.

تأسف آور است که شاهد یک شرایط خاصی باشیم که در نظام اداری دروغ صداقت را ریشه کن کرده باشد و مقامات کشور نتوانند بین فساد اداری و فساد اقتصادی و تالی فاسد تصمیماتِ خود در امور اداری تفاوتی قائل شوند و رفتار پوپولیستی و یا بیان غیر واقع و یا حتی دروغ به مردم گزارش دهند ! مردمی که به مانند اعتماد از دست داده ها، بیچاره شدند و هیچ راه چاره ای ندارند !

این همه قانون وضع کرده اند تا دولت چابک بسازند و به بخش غیر دولتی اهمیت داده و از توان و سرمایه آنها استفاده کنند، اما وقتی به عملکرد سازمان خصوصی سازی نگاه می کنید، نتیجه بسیار اسفبار است.

اراضی مرتعی مغان در یک مقطعی علیرغم مخالفت کارشناسان منابع طبیعی به کشت و صنعت دشت مغان واگذار و بسیاری از دامداران در تنگنای معیشتی قرار گرفتند و اکنون که بنای توسعه خصوصی سازی است، اقدامات خصوصی سازی که باید اجتماع محور باشد، برخلاف مشی و سیاست محلی و سیاست جنگل و سیاست کلی نظام به ثمن بخس به برخی ژن های خوب واگذار می شود و به نظر مردم و مسئولین محلی اهمیت نمی دهند !

مشکلی به نام بیکاری و معیشت اقشار آسیب پذیر در گرو افزایش تولید و عرضه روان تر برای پاسخگویی به تقاضای در بازار است، این عملیات به لحاظ اینکه دانش بنیان نیست، نمی تواند در اراضی مناسب بر حسب الگوی کشت و توسعه گلخانه ها برای تولید گلخانه ای انواع محصولات و کاهش مصرف آب و عملکرد بهتر در واحد سطح، در چارچوب اقتصاد مقاومتی ساماندهی شود، آنگاه مدیرانی که هرگز نتوانستند حرف اقتصاد دانان را به اجرا بگذارند و در چارچوب اقتصاد کشاورزی و اقتصاد جنگل عمل کنند، به علت داشتن ژن خوب و هم قبیلگی، اشغالگر سمت ها و سکان های خدمت به مردم در رفع مشکل معیشتی و کاهش نرخ بیکاری هستند !

یکی باید بگوید مقامات محترم ! در حالیکه برنامه اشتغال دولت تا کنون چاره ساز نبوده است، با نگاه جدید کدام مؤلفه می تواند در بخش دولتی سرعت بگیرد و یا کدام مؤلفه در بخش غیر دولتی قادر به حرکت است که بستر تحرک اقتصادی کشور فراهم شود.

در حالیکه حجم نقدینگی کشور با زبان بی زبانی به همه آحاد ملت و دولت می گوید، ساز و کاری برای جذب سرمایه و حمایت از کارآفرینی در بخش صنعت و معدن و جنگل و کشاورزی نیست ! چرا وعده ایجاد فرصت شغلی به مردم می دهند و می گویند برنامه اشتغال ؟

آقای وزیر ! لطفا به عنوان وزیر اقتصاد واقعیت را بگویید، اگر مکلف به اجرای بند و تبصره ۱۹ قانون بودجه سال ۸۶ نبودید، می توانستید آیا دولت می توانست به کارکنان شاغل و بازنشسته خود به موقع حقوق پرداخت کند !

مقامات کشور مردم را سرافکنده نکنند تا شغالان شیخ نشین مدعی، برای شیران این بیشه رجز بخوانند ! مادامیکه مقامات کشور نتوانند بر حول محور اجتماع و اقتصاد برنامه تدوین و تصویب کنند، مردم گرفتار تصمیمات سراسر اشتباه آنها به مانند طرح موسوم به تنفس جنگل و ناتوانی در تأمین اعتبار مورد نیاز آن هستند !. آنان باید بهتر و بیشتر از قبل اقتصاد درون زا در طرح ها و پروژه ها را در قالب سیاست های اقتصاد مقاومتی درک کنند و از طریق بودجه ریزی عملیاتی، قانون بودجه سنواتی را اجتماع محور تدوین و تصویب نمایند و با افزایش نظارت مردمی به انضباط مالی بپردازند.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • مهمان - محمود حسینی

    در کل چون اوصاع اقتصادی کشور داعون هست...همه دستگاه ها مجبور به دروغ پردازی و گذر از شرایط فعلی هستند...نا جایی که بی توجهی به منابع طبیعی و محیط زیست بیشترین بی توجهی را بخود در طول ناریح کشور نسبت به سایر دستگاه ها دیده است...اهم اعتبارات کشور صرف تبلیعات بی ثمر توسعه اسلام گرایی در داخل و خارج کشور ...انهم بیشنر حیف و میل میشود...

كاربران آنلاين

ما 24 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم