آمار بازدیدکنندگان سایت

01883211
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
165
1044
2732
21922
59490
1883211

آی‌پی شما: 3.84.182.112
امروز: ساعت

وقتی وزیر کار هم بیکار می شود !

در مورد رفع مشکل بیکاری و ایجاد فرصت شغلی برای طیف وسیعی از دانش آموختگان کشور یک رفتار پوپولیستی دیده می شود.

 

 

وقتی وزیر کار هم بیکار می شود !

در مورد رفع مشکل بیکاری و ایجاد فرصت شغلی برای طیف وسیعی از دانش آموختگان کشور یک رفتار پوپولیستی دیده می شود. هر چند که باید پذیرفت که فراوانی جمعیت بیکار دانش آموختگان که سرمایه اجتماعی کشورند، نوعاً فراوانی تجمعی حدود یک دهه و یا طول دو برنامه پنجساله موسوم به توسعه است و حل چنین مشکلی کار ساده ای نیست !

اما این واقعیت را دولت و مجلس کتمان نکنند که برنامه های پنجساله توسعه هیچ نشانه ای در توسعه اقتصادی و یا توسعه اجتماعی ندارد و البته با تعداد طرح های نیمه تمام بجا مانده اش، حتی به مانع توسعه پایدار در کشور شده است.آنها حتی نمی خواهند بپذیرند که ناتوانی در استفاده از توان و سرمایه بخش غیر دولتی، دست کم چند عارضه مخرب و ضد توسعه در کشور مانند؛ فرار سرمایه از کشور – افزایش حجم نقدینگی و... بجا گذاشته است.

تحقق وعده موهوم وزیر کار با گذشت پنج ماه از سال در ایجاد فرصت شغلی بیش از هفتصد هزارتایی خود، نه تنها امید بخش نبود، بلکه برای ما به عنوان حامی دولت موجب سرافکندگی گردید و بسیار مأیوس کننده بود، که چرا رئیس جمهور در رقابت انتخاباتی، رقبا را پوپولیست نامید و خود در جهت رفع مشکل معیشتی و کاهش نرخ بیکاری یعنی دو مأموریت با اهمیت دولت دوازدهم، از نظرات وزیری پوپولیست برخوردار بود و امید نیافرید.

بی تردید عدم تحقق وعده ها و کم توجهی به رفع مشکل معیشتی و کاهش نرخ بیکاری، همه رشته های طیف وسیع اعتدال و توسعه و همچنین اصلاح طلب و... را پنبه می کند .

در هر حال توقع این است که؛ دولت تدبیر از امید جامعه حفاظت کند !

صرف نظر از بزرگ نمایی و اطلاعاتی گاه غیر واقع و گاه اغراق آمیز، باید اذعان نمود که فساد اقتصادی در کشور نیز آزار دهنده است و دستگاه های نظارتی نیز عملکرد خوبی ندارند ! آنها حتی باید توجه کنند که بزرگتر از فساد اقتصادی ذر کشور، تالی فاسد جریان اجرایی و سستی مدیریت خرد و کلان کشور است ! و نباید اجازه دهند تا ژن های خوب سمت هایی را اشغال کنند و فساد اقتصادی شکاف و راه فرار داشته باشد.

وزیر کار در حالی توسط مجلس بیکار شد که در راستای دو مأموریت نظام « رفع مشکل معیشتی و کاهش نرخ بیکاری » وکلای مردم، موکلان خود را بین در و دیوار رها نموده و نادیده گرفته اند !

زیرا آنها به عنوان نمایندگان مردم در خانه ملت دقیقا می دانند، تحقق درآمدهای مندرج در قانون بودجه سالانه در برابر هزینه های جاری دولت در چه وضعیتی است، آنها با رای ندادن به وزیر کار و بیکار کردن او، قطعا صورت مسئله حل نکرده اند، بلکه مسئله جدیدی نوشته اند !

آنها که می دانند سالیان مدیدی است برای بهبود فضای کسب و کار در کشور تلاش می کنند، اما کمتر به نتیجه رسیده اند، با این وصف چرا یک بیکار دیگر را به خیل بیکاران کشور افزودند ؟

قدر مسلم دولت و مجلس به موازات رکود فضای کسب و کار در کشور، با نظرات اقتصاد دانان که  از رشد نقدینگی تبعات نامناسب آن در کشور گزارش می کنند و یا عامه مردم که ممکن است حتی ندانند، متأثر از التهاب ناشی از انواع موانع و مخالفت ها در سرمایه گذاری بخش غیر دولتی، با کاهش تولید ناخالص ملی و افزایش رشد نقدینگی، با مشکلی به عنوان معیشتی و بیکاری و رکود مواجه هستند.

چرا در حالیکه امکان سرمایه گذاری در بخش خدمات و بخش کشاوری در کشور وجود دارد، سهم تولید ناخالص داخلی در بخش کشاورزی باید در حدود ده درصد باشد، در حالیکه عوامل تولید در این بخش فاقد بهره وری است و مشکل معیشتی و بیکاری بیشتر با همین بخش مرتبط است و فرصت شغلی در این بخش می تواند به دانش بنیان شدن این فعالیت منتهی شود ؟

همه مقامات باید این یک واقعیت غیر قابل انکار را بپذیرند که همه ناتوانی دولت و مجلس در تحقق رسالت رفع مشکل معیشتی و کاهش نرخ بیکار موکول و منوط به توانایی در استفاده از توان و سرمایه بخش غیر دولتی است !

آیا ساز و کاری مناسبی برای این رسالت نوشته می شود ؟

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 32 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم