آمار بازدیدکنندگان سایت

01883189
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
143
1044
2710
21900
59490
1883189

آی‌پی شما: 3.84.182.112
امروز: ساعت

وزر و وبال مدیریت سنتی

وزر و وبال مدیریت سنتی

رکود و خمودی وزر و وبال مدیریت است و تحول و توسعه در مدیریت می تواند خروج از رکود و خمودی تلقی شود، از این رو باید بین بال و وَبال فرق بگذاریم.

 

 

وزر و وبال مدیریت سنتی

رکود و خمودی وزر و وبال مدیریت است و تحول و توسعه در مدیریت می تواند خروج از رکود و خمودی تلقی شود، از این رو باید بین بال و وَبال فرق بگذاریم. وبال را باید همان گردن افتاده بدانیم ! و بال را بازوی پرتوانی برای توان آفرینی و جهیدن !

مشغله شخصی این روزها سبب شد از روز ملی جنگلبان غافل شوم، اما برای جبران مافات گوشه ای از سندرم مدیریت در منابع طبیعی را تقدیم می کنم ! تا جنگلبانان بهتر بدانند که میراثداری وظیفه سنگینی است و در این رسالت و مأموریت تنها هستند.

زیرا دولت و مجلس چه در نظام سابق و چه در نظام جمهوری اسلامی، همیشه در تقابل با نظرات جنگلبانان تصمیم گرفته اند و علیرغم اینکه هیچگاه همراه خوبی با جنگلبانان نبوده اند، امر حفاظت را مشتبه کرده و مدعی حفاظت از جنگل ها هستند.

در نتیجه تصمیمات آنها به طور واضح در عین بی توجهی اصالت به سخره گرفته شد اصالت یعنی بومی ها و کسانیکه بر سر سفره منابع طبیعی دارای ریشه هستند یعنی ((« منابع » «صاحبان حق عرف» « جنگلبانان» )) با تبادل فقر در بین خود دسته و پنجه نرم می کنند و تبعات این فقر همه عوامل حیاتی در بستر حیات را متأثر می کند و به جای اصیل به طور واضح می توان برای بدیل یعنی بهره برداران جدید یعنی کسانیکه به آنها بر حسب تصمیمات دولت و مجلس، زمین منابع ملی شده واگذار شد یک شرایط مطلوب را تشریح و بیان کرد و با این عبارت « که صاحبان حق عرف به عنوان اصیل سند ندارند و افراد بدیل دارای سند اراضی شده اند» این وجه از مدیریت منابع را برجسته نمود.

اما مقامات مرتبط در مجلس و دولت بدانند که خانواده بزرگ جنگلبانان خانواده فقیری نبوده اند، زیرا سفره منابع خدادادی و طبیعی به قدری گسترده است که توشه ای باشد و البته آنها قطعا متمول هم نبوده اند !

در این نکته باید متمرکز شد و تأمل نمود که تشکیلات وزارت جهاد کشاورزی به قدری عریض هست که نمی شود که از تحول و توسعه بحث نمود. زیرا با توسعه عرضی مشتبه می شود و نمی توان حتی از توسعه عرضی به نحویکه شایسته شأن جنگلبانان باشد، نوشت و یا گفتگو نمود !

اما آقای وزیر به عنوان پذر معنوی این خانواده بزرگ باید بدانند؛

الف- اعضاء خانواده اش در مقایسه با دیگر خانواده ها در دولت بیش از حد فقیر شده اند !

ب - بهره برداران منابع طبیعی به سبب نداشتن هیچ راه مفری به اتکای منابع طبیعی راه رفع مشکل معیشتی خود را اتخاذ کرده اند.

ج – منابع طبیعی به شدت تحت تأثیر دو فقر فوق الاشاره فقیر شده است و به همین سبب پایداری خود را از دست داده است و حتی با سیلی هم صورتش سرخ نمی شود تا آبروداری کند.

ایشان باید بدانند که ساختار طولی تشکیلات تحت مدیرتشان به مانند و مفهوم نی شده است و نباید به آن به عنوان یک درخت تنومند بنگرند و امر بر ایشان مشتبه شود. ایشان نباید ذگیل ها و افتادگی پلک های چشم و غب غب پوست گلو و دست و انگشتانِ شکسته و یا آرتروز گرفته را که در این ساختار به «وبال» تبدیل شده اند، به بال تعبیر و تفسیر کنند، آنها هرگز دارای ظرفیت بال نیستند !

بال توان پرواز دارد خاصیت بازوانی و قیم شدن دارد، نمی خواهم در این یادداشت با رویکرد انتقادی بحث داشته باشم، بلکه در مفهوم توسعه ساختار عرضی به ایما و اشاره بسنده می کنم !

تنفس نه تنها نفس مدیریت منابع جنگلی بلکه کلا نفس مدیریت منابع طبیعی را خواهد گرفت ! زیرا در شرایطی که رسالت و مأموریت و وظایف یک دستگاه تخصصی مشتبه شود، کارکنان و مدیران آن دستگاه تخصصی، هرگز انگیزه های معنوی خدمت تخصصی نخواهند داشت و از این چه تفاوتی دارد که یک متخصص مجرب آن دستگاه تخصصی را مدیریت کند یا یک غیر متخصص و یا متخصص غیر مرتبط !

در ارتباط با وضع معیشتی کارکنان منابع طبیعی خاصاً جنگلبانان گفته اند که معاون برنامه ریزی و پشتیبانی فعلی سازمان با نگاه دیگری اقدام جدی در مطالبات کارکنان داشته اند و این اقدام پسندیده می توانست از سالیان قبل شروع شود، اما نشد ! در هر حال ویژگی تحول و توسعه ایجاب می کند به همه جنبه ها توجه داشته باشیم !

جنگلبانان در حفظ جنگل و امانتداری این اموال الهی، با دست و جیب خالی بدون همراه تنها مانده اند.

باید به طور جدی به این جنبه از بحث توجه کنیم که کاهش اختیارات جنگلبانان، سبب بهبود انجام وظایف و تکلیفات قانونی آنها نمی شود و دقت کنیم که توسعه مشارکت مردمی منوط به اعطاء و در گرو استفاده از اختیارات بوده است و سلب اختیارات جنگلبانان حتی بر روی همکاری مردم در حفاظت از منابع طبیعی سایه افکنده است و مردمی را که در عمل همراه خوبی برای جنگلبانان بوده اند، به بی انگیزه هایی در راستای حفاظت بهینه تبدیل نموده است.

مقامات باید بدانند که جابجایی نه تحرک است و نه توسعه ! باید مواظب باشند که این امر با اهمیت مشتبه نشود !

فرایند تخریب در منابع طبیعی واقعا سبب مشتبه شدن جایگاه خادم و حائن شد، همچنانکه سوداگری با تجاوز و تخریب و احیا و توسعه در آمیخته است، بهره برداری نیز می تواند در تجاوز و تخریب و یا احیا و توسعه، فعالیتی در هم آمیخته تلقی شود. اما شخصیتی که عهده دار تمایز و تفریق این در هم آمیخته است و قادر به ممیزی است و می تواند مردم بهره بردار عرفی را مردمی همراه و مردمی خادم دسته بندی کند و یا احیا را از تخریب و یا انتفاع را از سوداگری متمایزنماید، یک شخصیت متخصص و مجرب است.

تحول و توسعه تشکیلات ایجاب نمی کند که سازمان جنگل ها به وزارتخانه تبدیل شود، اما ادامه این نوع مدیریت نفس گیر نیز هرگز به نفع مدیریت منابع طبیعی نیست و نمی تواند خدمت حفاظتی تولید کند. دولت و مجلس حتی در بند ف ماده ۲۸ قانون برنامه توسعه انتظار زایدی دارند و از این رو ؛

۱ - آنها باید حتی انتظارات خود را در قالب واژه ایثار تعدیل نمایند.  زیرا  تحقق هدف استراحت جنگل و تنفس بهره برداری به عهده کسانیکه گذاشتند که قادر به حفظ و اداره امور زندگی خود نیستند و از لحاظ معیشتی مشکل دارند و هرگز قادر به حفاظت و اداره منابع طبیعی نخواهند شد !

۲ – آنها بر خلاف سیاست های کلی کشور توان و سرمایه بخش غیر دولتی و یا خدمات تنظیم گری در یک حکمرانی خوب مدیریت جنگل های شمال را نادیده گرفته اند، تحول و توسعه مدیریت ایجاب می کند، در  استفاده از توان و سرمایه بخش غیر دولتی که می تواند در کاهش نرخ بیکاری دانش آموختگان و رفع مشکل معیشتی جنگلنشینان مؤثر باشد غفلت نکنند !

آنها باید بدانند که درنگ و تعلل در وضعیت رکود اقتصادی کشور جایز نیست ! آنها باید بدانند ! وبال با بال تفاوت دارد. آنها باید بر اساس شرح صدر و آیه شریف سوره انشراح « وَ وَضَعْنَا عَنْکَ وِزْرَکَ‌ * الَّذِی أَنْقَضَ ظَهْرَکَ‌ » این بار سنگینِ اما در عین حال قابل برداشت و وزر و وبال مدیریت منابع طبیعی را بردارند !

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 27 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم