آمار بازدیدکنندگان سایت

01883121
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
75
1044
2642
21832
59490
1883121

آی‌پی شما: 3.84.182.112
امروز: ساعت

مدیریت متکی به اعتبار دولتی آفتی مهلک و ضد تحرک اقتصادی !

دولت تدبیر برای ایجاد امید در جامعه تلاش مفیدی نکرد و حتی در مباحثی چون جنگل، طرح های جنگلداری دارای اقتصاد درونزا را به اعتبار دولتی متکی نمود

 

 

مدیریت متکی به اعتبار دولتی آفتی مهلک و ضد تحرک اقتصادی !

دولت تدبیر برای ایجاد امید در جامعه تلاش مفیدی نکرد و حتی در مباحثی چون جنگل، طرح های جنگلداری دارای اقتصاد درونزا را به اعتبار دولتی متکی نمود و نتیجه مأیوس کننده ای که مبین ناکارآمدی است،  بجا گذاشت.

دیدیم که نتوانست خلاقیتی از خود برای استفاده از توان بخش غیر دولتی در حفاظت و بهره برداری از جنگل خود نشان دهد و حتی حفاظت از جنگل ها را نیز به اعتبار دولتی که نداشت و ندارد وابسته نمود .

منتظران دریافت بودجه و اعتبار مصوب و اجرای بودجه سنواتی، حتی نمی توانند بیینند ! با نسبت ناچیز بودجه عمرانی در چند سال متوالی، عملا کارگاه های راکد ۷۶ هزار طرح و پروژه ملی ناتمام ِنیازمند به ۵۰۰ هزار میلیارد تومان روی دست دولت مانده است !

مدیریتی که نتواند بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد داشته باشد و در قالب اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی به حکمران خوب تبدیل شود، مدیریت سنتی است و این نوع مدیریت در این کشور هرگز گره گشا نیست، هزینه زا و کم تحرک است که شاید چشم امید به این نوع مدیریت برای رفع مشکل معیشتی سرابی بیش نباشد.

این یک واقعیت است و اهل تدبیر باید بپذیرند، مدیریت سنتی قادر به درک محور درونزایی در سیاست های اقتصاد مقاومتی نیست !

چرا این همه گرد غرور و خود خواهی بر مدیریت این کشور نشسته است که نمی خواهند بفهمند، نظام فنی اجرای کشور در فصل پدید آوری در شش مرحله، تهیه و تصویب و اجرای هر طرح و پروژه ای را اجتماع محور کرده است و قانون مدیریت خدمات در این کشور حدود دهسال تحت اجراست و جامعه باید از طریق بودجه ریزی بر مبنای عملکرد متوجه نتایج ارزیابی عملکرد کارکنان دولت و مدیران شوند !

اجرای هر طرحی که تهیه و تصویب آن صرفا بر مبنای اعتبار دولتی و فاقد مبانی اقتصاد درون زا باشد، نادرست و فاقد توجیه اقتصادی است ! آیا فرصت مدیران سنتی برای درونزا کردن اقتصاد طرح و پروژه تمام نشد ؟ چشمشان را باز کنند ! آنها به چه میزان زمان و فرصت نیاز دارند ! دشمنان داخلی و خارجی این ملت شایسته تکریم، ارکان نظام را به لرزه در آوردند ! آیا این همه فساد اقتصادی و ناکارآمدی مدیریت و ناکارمدی در کنترل و نظارت کافی نیست ؟ ملت تاوان نارکار آمدی آنها را تا چه زمانی پرداخت کند !

مدیران سنتی در هر سطحی که باشند اگر پایبند به نظام هستند و حفظ میراث انقلاب نیز برایشان با اهمیت است و اگر تقید و تبعیت برایشان معنی دارد، باید بروند !

رفع مشکل معیشتی کاهش نرخ بیکاری حمایت از تولید داخلی در شرایط جنگ اقتصادی که دشمنان این ملت تدارک دیده اند، تنها با ساز و کار حکمرانی خوب و تنظیم گری امکان پذیر است.

کنترل قیمت ها و جلوگیری از افزایش سرسام آور قیمت ارز و سکه، اگر نشود، تمامی رشته های امید را پنبه می کند و یأس آور است ! چنین وضعیتی مناسب دولت تدبیر و امید نیست !

در شرایط سخت این روزهای کشور، اتخاذ مهم ترین تصمیم برای دولت حکمرانی خوب است ! برای مقابله با فشارهای اقتصادی دشمنان به عزم و اراده نیاز است و در برخورد با کم تحرکی و ضعف و ناکارآمدی مدیریت، باید به چارچوب سیاست های اقتصاد مقاومتی پایبند ماند، مردم به مدیریت همراه با تدبیر زمانی امیدوار می شوند، که نرخ بیکاری کاهش یابد !

توان و سرمایه بخش غیر دولتی در بخش کشاورزی و زیر بخش های آن، بدون نیاز به اعتبار دولتی بیش از یکصد هزار نفر فرصت اشتغال برای دانش آموختگان در خود دارد و می تواند به دانش بنیان کردن فعالیت ها کمک کند و با اقتصاد درون زای فعالیت ها بستر مناسبی برای رفع مشکل معیشتی و  تحرک اقتصادی فراهم کند !

اقشار کم درآمد روستایی متکی به بهره برداری های عرفی در منابع طبیعی است، هرچه درآمد کمتر شود، وابستگی و اتکا بیشتر می شود ! اما مدیریت کشور مدعی است که برای کنترل تهدیدات زیستی و حفاظت از منابع جنگلی، بهره برداری متوقف و حفاظت را متکی به اعتبار دولتی کرده است و هر چه میزان تخصیص اعتبارات کاهش باید، سرعت تخریب در جنگل بیشتر می شود !

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 24 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم