آمار بازدیدکنندگان سایت

01883365
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
319
1044
2886
22076
59490
1883365

آی‌پی شما: 18.232.147.215
امروز: ساعت

سبقت کشاورزی زورکی بر الگوی کشت !

ممنوعیت کشت در ۱۴ استان نه محمل قانونی دارد و نه مطالعه و پژوهش و نه موافق با افزایش بهره وری است که بتوان گفت، ممنوعیت کشت برنج با هدفگذاری الگوی کشت ابلاغ شده است.

 

 

سبقت کشاورزی زورکی بر الگوی کشت !

 

ممنوعیت کشت در ۱۴ استان نه محمل قانونی دارد و نه مطالعه و پژوهش و نه موافق با افزایش بهره وری است که بتوان گفت، ممنوعیت کشت برنج با هدفگذاری الگوی کشت ابلاغ شده است.

الگوی ابلاغ ممنوعیت کشت برنج از ممنوعیت بهره برداری در طرح های جنگلداری گرفته شده و نوعا تصمیم سازان و تصمیم گیران وزارتخانه جهاد کشاورزی عادت کرده اند، همه یا هیچ کنند و مشخص نیست استاد آنها چه کسی بوده که در دولت توسعه و عدالت و تدبیر و امید، نه هزینه تدبیر را تقبل کرده اند و نه هزینه عدالت را ! به سهولت همه یا هیچ می کنند !

عادت شاخص دیگرشان فرار رو به جلو است ! درست است که آثار خشکسالی نمایان است ! اما در هیچ بخشی مصرف کننده ها خود را ملزم به تبعیت از الگوی مصرف جهانی نمی بینند و همانند دهه های تر سالی مصرف می کنند، با این وصف در حالیکه هیچ بخشی خود را ملزم به اصلاح الگوی مصرف نمی داند، چطور کشاورزان و باغداران دارای حقابه باید کشت دارای پیشینه را متوقف کنند !

چرا در این وزارتخانه استفاده از توان و سرمایه بخش غیر دولتی متداول نیست ! و فعالیت های دارای اقتصاد درون زا را متوقف می کنند، توقف بهره برداری از طرح های جنگلداری شمال بر خلاف قانون است، حتی می گفتند که مقام معظم رهبری نظرش توقف بهره برداری است و من کرارا گفتم چنین چیزی را نه شنیدم و نه خواندم ! البته من از ایشان شخصا در ورزشگاه چالوس شنیدم و گفته اند در مورد مازندران دو ثروت عظیم و دو فرصت بزرگ برای این استان عبارت است از دریا و جنگل؛ دو تا منبع ثروت عظیم، هم برای مردم این استان و هم برای کل کشور. از این دو ثروت عظیم، از این دو فرصت بزرگ باید هم بدرستی حفاظت بشود، هم بدرستی بهره‌برداری بشود.

مشخصاً وزارتخانه جهاد کشاورزی مالک اراضی زراعی و باغی کشور نیست، بلکه ناظر و حامی است ! ظاهرا بر این نکته نیز وقوف نداشته اند که ممنوعیت کشت فراتر از اختیارات ناظر و حمایت کننده است. ابلاغ ممنوعیت کشاورزان را سر در گم نموده است

دبیر انجمن برنج ایران گفت: اعلام طرح ممنوعیت کشت برنج در ۱۴ استان ازسوی وزارت جهاد کشاورزی بدون مطالعه و عجولانه بوده است. 

اجرای طرح ممنوعیت کشت برنج از اساس کار اشتباهی است زیرا نمی توان ممنوعیت کشت را به کشاورزان تحمیل کرد. اعمال محدودیت کشت گیاهان پرآب بر با توجه به کمبود منابع آبی در اقصی نقاط کشور یک کار مثبت و قابل قبولی است. اما میزان مصرف آب در زراعت هندوانه، چغندرقند، سبزی، صیفی و ذرت بیش از برنج است و همچنان رواج دارد.

ابلاغ ممنوعیت کشت برنج در ۱۴ استان به این دلیل که عوامل تولید را راکد می کند، بهره وری ندارد و متاسفانه متولی نیز اذغان می کند که کشت های جایگزین درآمدی در حدود ۸۰ درصد برنجکاری را دارد و در این مقاطع زمانی که باید همه هم دولت رفع مشمل معیشتی باشد، متولی برای فرایند تسهیل ابلاغ ممنوعیت خود نه جبران خسارت ۲۰ درصدی را دیده است و  نه مشوقی برای اجرای دستور ممنوعیت تمهید نموده است.

ابلاغ ممنوعیت کشت برنج در ۱۴ استان به شدت زورکی است و نی تواند مبتنی بر الگوی کشت تصور شود و آنچه که این ابلاغ بیشتر تداعی ذهنی می کند تبعیت از الگوی توقف بهره برداری در جنگل است که گاه تب قاچاق تند می شود و گاه تب حریق جنگل و آنچه که به طور جدی فراموش شده است اعتبار دولتی جایگزین است که نیست و همه آمال و آرزوهای ایده پردازان ژورنالیستی را به دست بخت و اقبال روزگار سپرده است.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 26 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم