آمار بازدیدکنندگان سایت

01883386
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
340
1044
2907
22097
59490
1883386

آی‌پی شما: 18.232.147.215
امروز: ساعت

بی توجهی به نیاز دو سویه و ضروری در بخش کشاورزی !

دانش آموختگان به شغل نیاز جدی دارند، اما نیاز بخش کشاورزی به آنها جهت دانش بنیان کردن فعالیت کشاورزی کشور جدی تر است

 

بی توجهی به نیاز دو سویه و ضروری در بخش کشاورزی !

دانش آموختگان به شغل نیاز جدی دارند، اما نیاز بخش کشاورزی به آنها جهت دانش بنیان کردن فعالیت کشاورزی کشور جدی تر است

اما تأسف برانگیز است که حتی دانش آموخته بخش کشاورزی ی دارای زمین آبی ی محاط در محدوده شهری ی دارای بازار نیازمند به سبزی و صیفی هم به دنبال اشتغال در شغل دولتی است و متولی این بخش بی خبر از وضع و حال دانش آموخته و دیگرانی که برای این دانش آموخته زمین زراعی را کشت می کنند !

همه می دانند آموزش ها بدون پرورش لنگ می زند و کم اهمیت شده است، نشانه ناتوانی در رفع این آسیب شناخته شده است.

هرگز کشاورز مسن و کم سواد نمی تواند تحت الگوی کشت به فعالیت کشاورزی خود ادامه دهد ! هرگز این دسته از کشاورزان نمی توانند بدون همراهی دانش آموختگان بخش کشاورزی، فعالیت دانش بنیان راه اندازی کنند ! اما دانش اموختگان به تلاش عبث دولت تمرکز کنند، دولت فربه هرگز نمی تواند در این مقاطع زمانی، طرح هایی مانند کارورزی یا کارگزاری بیمه را به صورت یک شغل پایدار در ساختار دولتی به سرانجام برسانند.

گویا الگوهای مدیریت سنتی بیش از روش های بهره برداری سنتی در این کشور کهن سنت گرا ریشه دوانده است و نمی تواند پوسته زمخت خود را بشکند و به سمت تحول و توسعه پرواز کند.

اگر متولیان بخش کشاورزی تدبیر می داشتند، می توانستند از توان و سرمایه بخش غیر دولتی استفاده کنند و از این ظرفیت های سرمایه انسانی، فرصت های با اهمیتی ایجاد کنند. پتانسیل فرصت اشتغال در بخش کشاورزی بیش از یکصد هزار نفر فارغ التحصیلان جویای کار این بخش است. اما همه می دانند هم دولت هم فربه است و هم هزینه جاری بالایی دارد و البته قادر به تحقق وعده های اشتغال این بخش نخواهد شد .

این مدیریت های خرد و کلان چه انتظاری از کشاورز کم سواد و مسن دارند که زمین و باغ دیم را با تولید ناچیز و درآمد اندک در این اقلیم خشک در ورطه خشکسالی، نگه دارد و نفروشد و در مبارزه با زمینخواری و امنیت غذایی با دولت همکاری کند.

افکار عمومی چه انتظاری از کشاورزان دارند که یک عمر صیفی کار بوده اند، اکنون چگونه می توانند سبزی کار شوند ! مرتبا می گویند هندوانه کاشته اند با ... لیتر مصرف آب و ... تومان قیمت و یا صادرات آب مجازی را محکوم می کنند ! کشاورز زراعت را تبدیل به باغ نکند چه کند، حتی اگر با ایجاد باغ دچار تنش خشکی شود و اقتصاد فعالیت او تحت تأثیر باشد !

چه خبر از طرح کارورزی دانش‌آموختگان دانشگاهی؟ را بخوانید

طرح کارورزی و کارگزاری بیمه فعالیتی انتزاعی و حاصل بحث های اتاق فکر وزارت کار است ! آدرس های برنامه اشتغال دولت به دانش آموختگان به همین دلیل آدرس کاملا نادرست است که فعالان چند ساله کارورزی و بیمه گزاری نتوانستند مشغول به کار شوند، زیرا وزارت کار از نقش نظارتی و حمایتی کارگری خود را به سمت ایفای نقش تعیین فرصت شغلی در دستگاه سوق داده است و اگر در جذب ناموفق است حتی قادر به حمایت از اشتغال های کارگری نیست !

از جمله اصلاحات کابینه تغییر در اینگونه وزارتخانه ها است که قادر به رفع مشکل معیشتی و کاهش نرخ بیکاری و اشتغال دانش آموختگان نشدند.

اگر به نیاز دو سویه توجه می شد علاوه بر اشتغال در نتیجه دانش بنیان شدن فعالیت کشاورزی، محور تولیدات مختلف بخش کشاورزی اقتصادی می شد و رفع مشکل معیشتی مردم نیز تحت تأییر تولید مناسب و کافی و ارزان قرار می گرفت.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 12 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم