آمار بازدیدکنندگان سایت

01883350
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
304
1044
2871
22061
59490
1883350

آی‌پی شما: 18.232.147.215
امروز: ساعت

ظرفیت ها و زمان و فرصت و بسته هاییکه شاید باز نشوند !

جنگل اقتصادی تشدید شده است و توجه به فعالیت های دارای اقتصاد درونزا که در قالب سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی مطرحند، بیش از گذشته ضرورت پیدا کرده است

 

ظرفیت ها و زمان و فرصت و بسته هاییکه شاید باز نشوند !

 

جنگل اقتصادی تشدید شده است و توجه به فعالیت های دارای اقتصاد درونزا که در قالب سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی مطرحند، بیش از گذشته ضرورت پیدا کرده است، زیرا زمان به سرعت می گذرد و فرصت ها به تهدیدات تبدیل می شوند و ناتوانی در استفاده از ظرفیت های مختلف کشور برجسته تر می شود.

گویا اگر اراده ای برای استفاده از توان و سرمایه بخش غیر دولتی وجود دارد، مدیریت موجود در بخش های مختلف فشل و ناتوان تر از آن است که بتواند، ساز و کار استفاده از توان و سرمایه بخش غیر دولتی را بنویسد !

وعده های  اشتغال سال ۹۷ با چشم بر هم زدنی به تیر ماه رسید و این ماه نیز سپری شد و داریم به امرداد ماه می  رسیم ! این سرعت حرکت زمان، فرصت های ما را در سرمایه انسانی به مانند شمع های وجودی می سوزاند و نیروهای جویای کار مسن می شود و بکار بردن عبارت نیروی کار جوان برای آنان غیر متعارف می گردد !

درگیر مشکلات شخصی بودم و نتوانستم با انتخابات نظام مهندسی و نیروهاییکه با هزاران امید عضو این تشکل بدون برنامه تحول و توسعه مأیوس کننده می شوند، همراه باشم و نکته نظراتی که برای برون رفت از این فضای بسیار محدود کار و فعالیت « یعنی افقی که وزارت جهاد کشورزی در حد مزرعه و باغ می بندد » با صاحب نظران به بحث و تبادل نظر بپردازم !

با تبریک به منتخبین و آرزوی موفقیت برای آنان باید مکنونات قلبی خود را نیز ابراز کنم که این وضعیت نظام مهندسی کشاورزی منابع طبیعی ! قانع کننده نیست، زیرا بیشترین سرمایه انسانی بیکار در کشور مربوط به رشته های تخصصی این نظام مهندسی است، اما در عین حال نمی تواند برنامه تحول و توسعه مدیریت بنوسید !

چرا باید افراد بی برنامه ای عهده دار مسئولیت شورایی استان و ملی را بپذیرند ؟

‌ آیا عضویت در شورا شغل است ؟

به هر حال در دولت دوازدهم رفع مشکل معیشتی و اشتغال در صدر خواسته های موکد مقامات نظام قرار گرفت و این خواسته البته محقق نشد و انتظار این است که همه مردم و مقامات واقعیت ها را درک کنند ! دولت به شدت فربه است و امکان جذب نیروی کار ندارد ! این نکته یک واقعیت است، زیرا پرداخت های جاری سال ۹۶ دولت نسبت به سال ۹۵ از ۲۰۷ هزار میلیارد به ۲۴۳ هزار میلیارد رسیده است ! اما انتظار این است که دولت بتواند از طریق حکمرانی توسط تنظیم گرانی چون سازمان نظام مهندسی ساز و کار مناسبی برای کارآفرینی تدوین کند ! از این رو انتخاب اعضاء شورای استانی و ملی بسیار با اهمیت است.

اگر نمی توانیم خود را قانع کنیم که دولت در مورد رفع مشکل معیشتی و اشتغال کوتاهی کرده است، اما به سهولت می توانیم قانع شویم که مجموعه تلاش دولت دوازدهم تا کنون در ارتباط با این دو خواسته تلاش عبثی بوده است و دولت در بسیاری موارد از جمله توقف بهره برداری و تعطیلی طرح ها، فرار رو به جلو کرده است و نتوانسته در چارچوب اقتصاد مقاومتی به ساماندهی اقتصاد ملی در معرض تحریم حرکت کند.

دولت بسته های مختلفی تهیه و تدوین کرده است و هیچگاه این بسته ها باز نشدند و اکنون در رابطه با تشدید تحریم عناوین بسته‌های اجرایی زیر را تهیه کرد :

1 -   آثار سناریوهای مختلف تحریم و تقسیم‌کار دستگاه‌های اجرایی برای مقابله با آن

2 -  محاسبه آثار تحریم بر بودجه عمومی و سناریوهای جبران آن

3 -  راه‌کارهای مهار و مدیریت رشد نقدینگی

4 - برنامه تأمین انرژی مطمئن  در شرایط تحریم

5 -   برنامه تأمین کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم

6 -  برنامه‌های ویژه حمل و نقل دریایی، ریلی و هوایی در تحریم

7 -  برنامه‌های صنعت ، معدن و تجارت در شرایط تحریم

8 -  نحوه واگذاری دارایی‌های مازاد دولت به مردم (سهام و املاک مازاد)

9 -  تسهیل در  مشارکت عمومی و خصوصی برای اجرای طرح های عمرانی

10 -  برنامه تأمین معیشت فقرا و کاهش فقر مطلق

11 -  برنامه‌های رونق تولید و اشتغال گسترده

12 -  تدوین راه‌کارهای ویژه مقابله با تحریم در حوزه IT , ICT

به طور قطع و یقین این بسته ها نیز به نحویکه برای مردم ملموس و محسوس باشد باز نمی شوند !

شاید همه جهانیان سیاست های استکبار جهانی در مورد کشور ایران را خصمانه ببینند ! بنابراین تشخیص رفتار خصمانه نه فقط با اظهار ما، بلکه با اذغان جهانیان همراه شده است. به موازات این تشخیص باید اذعان کنیم که اگر سیاست های کلی نظام روی کاغذ خوب نوشته شده اند، در عمل قابل پیاده و اجرا نبوده اند ! بنابراین باید به سیاست اجرایی مراجعه کنند و سیاست ها را در معرض حک و اصلاح قرار دهند !

این پرسش را اکنون می توان مطرح نمود که با وصف تأکید مؤکد مقامات نظام در مبارزه با فساد اقتصادی، اگر در فعالیت های اقتصادی کشور این همه فساد اقتصادی، این همه رانت ، این همه زمینخواری کشف می شود و این همه تخریب و شانتاژ خبری و جنگ قدرت وجود دارد، به این دلیل است که به همراه ضعف و ناتوانی دولت ها، عده قلیلی در این کشور شرایط استفاده از توان و سرمایه بخش غیر دولتی را نیز مضمحل کرده اند و به نظر می رسد باید با آنها برخورد شود و شرایط استفاده از توان و سرمایه بخش غیر دولتی هموار شود

نباید چشم‌ها را بر واقعیت ها ببندند و از آنها فرار کنند، واقعیات جامعه با مقامات سخن می‌گویند ! آنها می دانند که فرصت‌ها و ظرفیت‌های خوبی در اختیار دارند، اما باید ‌بتوانند با بهره‌گیری از بخش غیر دولتی و همراهی موفقیت آمیز، برای مردم شرایط  عبور مناسبی از دالان تاریک زمان ایجاد کنند. 

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 20 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم