آمار بازدیدکنندگان سایت

01980642
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
951
923
2676
24349
34729
1980642

آی‌پی شما: 54.172.234.236
امروز: ساعت

از اجازه تا اجاره مراتع کشور به قطری‌ها ؟

داستان اجازه تعلیف یا پرورش شتر قطری ها در ایران در فضای مجازی از انکار چنین بحث در خبرها و یا حتی اغواء در شرف اقدام این بحث، در نوع خود در خور توجه است.

 

از اجازه تا اجاره مراتع کشور به قطری‌ها ؟

داستان اجازه تعلیف یا پرورش شتر قطری ها در ایران در فضای مجازی از انکار چنین بحث در خبرها و یا حتی اغواء در شرف اقدام این بحث، در نوع خود در خور توجه است.

اما شترسواری دولا دولا نمی شود ! یکی از مشکلات اساسی مدیریت منابع طبیعی در ارتباط با مخدوش شدن وظایف دفاتر ستادی در دهه های اخیر در این سازمان پویا است، شرایط به گونه ایست که حتی برخی از دفاتر ایفای وظایف خود را از جایگاه برنامه ریزی و نظارت به جایگاه اداره کل اجرایی مشتبه نموده اند.

مدیریت علمی عملی ۸۶ میلیون هکتار از مراتع کشور در قانون حفاظت و بهره برداری در فصل حفاظت و بهره برداری با تبصره یک و هفت ماده ۳ و در فصل سوم عوارض با یک ماده و دو تبصره و در فصل پنجم با تبصره یک ماده ۳۱ که مجموعا بلا اثر و منسوخ شده اند و در فصل هفتم جرائم و مجازات ها در تبصره دو ماده ۵۵ در یک وضعیت بغرنج حقوقی قرار دارد، به نحویکه حتی ممیزی مرتع با کوه با بیابان با کویر مشتبه است و لزوما برای رفع این مشکلات باید به بازخوانی رسالت دفتر حقوقی سازمان متمرکز شد.

همانطور که کارشناسان خبره حقوقی مستحضرند تا قبل از تصویب تبصره ماده دو قانون حفاظت و بهره برداری در سال ۸۴ بیابان کویر کوه ها ملی نشده اند، اما با تصویب این تبصره عبارت « در حکم منابع مذکور در این ماده است » اراضی طرح های معنونه در تبصره را در حکم منابع ملی قرار داد و دیگر سطوح فاقد طرح از بیابان و کویر در حکم منابع ملی قرار نمی گیرند و این عدم شمول مباحث مختلف خارج از حوصله در این یادداشت دارد.

نکته حائز اهمیت در رابطه با «اجازه تا اجاره مراتع کشور به قطری‌ها برای پرورش شتر» در ماده ۴۴ مکرر که با ایراد شورای محترم نگهبان، متن ماده در ضبط و فروش دام غیر مجاز بلا اثر گردید و به رغم اینکه تبصره های یک دو ملغی نشدند و بدین ترتیب، حکم قانونی چرانیدن احشام کشورهای همجوار در مراتع داخل کشور نه تنها ممنوعیت مصرح ندارد، بلکه اجازه قانونی موکول به تعیین نرخ علف چر دارد، اما متآسفانه آیین نامه تبصره دو تهیه و تدوین و تصویب نشد.

‌به مفاد تبصره یک ماده ۴۴ مکرر توجه کنید

« واگذاري حق استفاده از پروانه چرا به هر نحو از طرف صاحب پروانه به ديگري و يا دريافت وجه يا هر نوع مالي به عنوان واگذاري پروانه و ‌يا حق علف چرا يا حق عبور يا به هر عنوان بابت استفاده از مرتع موضوع پروانه ممنوع است و مرتكب به حبس تأديبي از شش ماه تا دو سال محكوم‌خواهد شد.»

سال های مدیدی است که مفاد تبصره یک ماده ۴۴ مکرر بر مدیریت مراتع کشور سایه انداخت و سوء مدیریت ایجاد نمود، این سوء مدیریت آثار خسارت باری را در انتقال نظام بهره برداری مراتع کشور بجا گذاشت. با این رویکرد از ادامه بحث اگر بپذیریم که در اخباری چون  اجاره مراتع کشور به قطری ها :

این قسمت از خبر « در میان تأیید و تکذیب‌های مسئولان، دامداران عرفی استان فارس نسبت به افزایش جمعیت گله‌های شتر در مراتع‌شان اعتراض دارند و این اقدام را مخرب برای مراتع توصیف می‌کنند. مراتع و پوشش گیاهی آنها نقش بسیار مهمی در حفظ آب و جلوگیری از فرسایش خاک دارند.» واقعیت غیر قابل انکار باشد، آنگاه توجه و تأمل بر مفاد قانون جلب سرمایه گذار خارجی و... نیز ضرورت دارد، اما حتی با این وصف نیز باید بدانیم که مدیریت منابع طبیعی در تعلیف احشام کشورهای همجوار حکم واضح دارد.

بنابراین به لحاظ اینکه بر اساس تعریف مرتع هیچ سطح مرتعی بدون معارض نمی توان پیدا نمود و همه سطوح مراتع دارای طرح و قرارداد اجرایی و یا فاقد طرح دارای پروانه چرا، قطعاً دارای ذینفعان صاحب حق ارتفاق است و سلب این حق ارتفاق بر اساس قانون مجاز نیست و رعایت این حق موجود، اولی بر روابط و حسن همجواری با کشور همجوار است.

اما افکار عمومی بداند اگر صاحبان حق مبادرت به فروش حق ارتفاق خود نموده باشند، بر أساس دستورالعمل جاری ادامه مذاکرات مقامات سیاسی حتی بدون نظر سازمان جنگل می تواند ادامه یابد و این ضعف رسالت حقوقی دفتر حقوقی اگر جبران مافات نشود، مدیریت منابع طبیعی کشور نمی تواند به نگرش واگذاری مراتع کشور برای طرح های تولیدی و اینگونه اجازه ها برای اجاره به قطری لجام بزند.

این اقتضای حفاظت و بهره برداری از منابع ملی کشور است که واگذاری اراضی ملی لجام گسیخته نباشد و عوارض قانونی «کشتارگاه ها» ناشی از بهره برداری مراتع برای اصلاح و احیای مراتع به مدیریت منابع طبیعی برگردد !

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 28 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم