آمار بازدیدکنندگان سایت

01684624
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1181
1855
10846
41097
67225
1684624

آی‌پی شما: 54.80.83.123
امروز: ساعت

مازندران غرق در زباله است، نظر کارگروه تخصصی گِره گشاه نیست !

در آستانه ماه مبارک هستیم، خدا رحمت کند مرحوم مهندس قهرمانی معاون عمرانی وقت استان را ! 

 

مازندران غرق در زباله است، نظر کارگروه تخصصی گِره گشاه نیست !

 

در آستانه ماه مبارک هستیم، خدا رحمت کند مرحوم مهندس قهرمانی معاون عمرانی وقت استان را ! اکنون سال نهم موافقتم را جهت احداث کارخانه زباله سوز «در زباله دانی نوشهر» را سپری می کنم ! سال ها به نظاره نشستم تا شروع به کار کند و نکرد ! کار گروه آن روز هم گِره گشا نبود و گِره موجود را گِره کور تبدیل کرد.

با خواندن مطلب زباله در مازندران به دریا و جنگل ختم می‌شود می توان اینگونه استنباط کرد که  حتی اگر متخصصین اتاق فکر فعلی، در راستای حل مسئله فکر می کردند، کم و بیش می توانستند یک شهر از شهرهای مازندران را به عنوان شهر عاری از مشکلات زباله معرفی کنند !

حتی اتاق فکر استان نیز همان حرف هایی را که عموم مردم می گویند، تکرار می کند و برنامه عملیاتی قابل پیاده سازی برای برون رفت از مشکلات فعلی زباله ندارد.

در این استان شاید کمتر کسی با نا به سامانی مدیریت زباله بیگانه است و هر کسی به نوعی با این مشکلات درگیر است. کسی باغش محلی برای پَرت کردن کیسه زباله مسافران است و کس دیگری جوی آب زمین زراعی خود را ناقل زباله می بیند و کس دیگر البته از بوی تعفن زباله دانی، رغبت چشم گشودن به جنگل را حتی از پشت پنجره خانه اش از دست داده است و دیگری که هر جمعه از گَرد راه ، بی خبر و یا با خبر می رسد و با صندوق پر خودروی خود از گردنه جاده های تهران سرازیر می شود، به تدریج در طول اقامت خالی صندوق خودروی خود را خالی می کند و با صندوق خالی می گردد و حتی برنج و دیگر سوغات را نیز نمی خَرد، چون جمعه بازار مردم این خطه درس گرانی را به او آموخته است و او در این خطه فقط ریخت و پاش دارد !

اتقاقاً اتاق فکر باید برای اینگونه اتفاقات تشکیل و فکر شود، تا برای دریافت عوارض دروازه ای بستر سازی نماید، جمعه ۲۱ اردیبهشت دریا سر تنکابن بودم، دوستانی از عسل محله با اخذ ورودی کیسه زباله ای هم دادند و البته در آن مکان با جمعیت ۳ هزار نفری اگر هر هفته با همین تراکم تکرار شود، شاید به ظاهر زباله ندارد، اما ویژگی حفاظت از مثانه و دفع ادرار انسانی می گوید هر هشت ساعت یکبار ! و کسی که ۱۶ ساعت در یک رفت و برگشت روزانه در دریا سر باشد، ۶۰۰۰ تکرار دفع ادرار خواهد داشت و البته دولت عقب است و مردم برای احداث سرویس بهداشتی راه چاره ای ندارند، حتی اگر منابع مالی را تأمین کنند و... !!! 

منابع مالی دولتی محدود است باید به منابع جدید درآمدی فکر کرد و وضع عوارض دروازه ای برای ورود به شمال کشور یک ضرورت است. تأمین منابع مالی برای حفظ سلامت محیط زیست الزام و اجبار است و خارج از اختیار باید تصور شود و لاجرم اتاق فکر استان باید این فکر را تولید کند !

نکته با اهمیت این است که مجری قانون مدیریت پسماندها مصوب ۱۳۸۳ و قانون حفاظت و بهسازی مصوب ۵۴ و اصلاحیه های بعدی و قانون نحوه جلوگيري از آلودگي هوا مصوب ۱۳۷۴ و ایین نامه جلوگيري از آلودگي آب مصوب ۱۳۶۱ یک سازمان است و همین سازمان متأسفانه هیچ سامانه ای برای حل مسئله تبدیل به بحران شده ندارد و در این کشور کسی نمی پرسد، چرا این همه تکالیف قانونی توام با قصور را به دوش می کشد ؟

با این وصف که همه می دانند مدیریت حفظ محیط زیستی زباله شهری به دلیل عدم سرمایه گذاری و فقدان تدبیر در تفکیک از دفن به دفع تنزل یافته است و همه مقامات می دانند که دفع زباله بدین نحو در جنگل بر روی شریان های حیاتی آب که گوهر گیتی و ممد حیات جامعه انسانی است، تأثیر سوء می گذارد، با این وصف متأسفانه مقاماتیکه مکلف به اجرای قانون پسماند و حفاظت و بهسازی هستند شخصیت های دایم الذکری هستند که مکرر ذکر مناطق چهارگانه بر لب دارند، اما باور حفاظت مناطق چهارگانه را از دست دادند.

توقع این است که کارگروه تخصصی پسماند و محیط زیست اتاق فکر توسعه و تعالی مازندران در مورد این افول فکری که مقامات به آن دچارند، بپردازند که آنها را درگیر پرداختن به حفظ ظواهر حفاظت از مناطق چهارگانه کرد، در حالیکه آنها به ماهیت حفظ پایداری محیط زیست انسانی و تنوع زیستی گیاهی و جانوری مناطق چهارگانه غافل شده اند.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • مهمان - شرکت تعاونی ساروج صنعت خزر تنکابن

    زباله به میراث خوش نشینان منطقه های زیبای کشور تبدیل شده هس همکاری در قهقرای مسولیت پذیری مدیریت سخت مدیران امروز احساس وقابل لمث میباشد .جای اجب داردکه زباله در کالبد بانک جهنی ژنتیک(همان جنگلهای هیرکانی)چه با ادعا و همکاری سرد و بعضی اوقات ناجوانمردانه عرصه های اب خاک ملی مارو تهدید میکند.جای بس تفکر را میطلبد.تفکری بر هس و اراده همکاری .نهاد و سازمانی باید تعریف شو و استلالی نوین در مسولیت این سازمان و یا نهاد دیده شود تا بتوانند اراده در ساختار وزیر ساخت زباله بعنوان بهبود در محیط و زندگی سلامت نسل ایرانی بوجود اید.نه کلماتی همچون طلای کثیف.و مافیای زباله حتی در سطح دبستانها گویش شود مگر یک مرکز تبدیل زبالهسوز یا راکتور زباله. که فوایدی چون نفت گاز یورو ۲وچسب صنعتی و کربن و کود و...... با بکار گیری قشر عظیم مردم بیکار جای فکر مدیران را دارد .ضمانتیست بر بقای محیط زیست و منابع طبیعی کل کشور وکاری دشوار نیست ایجاد فرست برای افراد توانمند در سایه بهبو د منابع کاری خردانه میباشد

كاربران آنلاين

ما 29 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم