آمار بازدیدکنندگان سایت

01684626
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1183
1855
10848
41099
67225
1684626

آی‌پی شما: 54.80.83.123
امروز: ساعت

کاهش نرخ بیکاری دانش آموختگان از طریق بیگاری !

رئیس موسسه علمی کاربردی وزارت جهاد کشاورزی گفته است بر اساس قانون افزایش بهره وری، ۶ماه کارورزی برای دانشجویان کشاورزی الزامی شد.

 

کاهش نرخ بیکاری دانش آموختگان از طریق بیگاری !

رئیس موسسه علمی کاربردی وزارت جهاد کشاورزی گفته است بر اساس قانون افزایش بهره وری، ۶ ماه کارورزی برای دانشجویان کشاورزی الزامی شد.

صفحه ای از فضای مجازی پر می شود از اینگونه خبرهاییکه، گاه امید بخشند و گاه مأیوس کننده ! اما در هر حال یک خبری مبتنی بر اجرای قانون است و البته مشخص نشد، بر اساس کدامیک از مواد و تبصره قانون افزایش بهره وری دانش آموخته بخش کشاورزی ۶ ماه ملزم به طی دوره کارورزی شده است.

این خبر از سه جنبه شرح زیر تأسف آور است؛

الف - این خبر از طریق یک مؤسسه علمی کاربردی و مهارتی منتشر شده است که علی القاعده تمام مدت دوره آموزشی هر دانشجوی این مؤسسه باید عِند کارورزی باشد، که نیست و مشخص نیست چرا اینگونه مؤسسه های وابسته به دستگاه های اجرایی نقش بی بدیل خود را از دست داده اند.

ب – این خبر با نشانگرهای اجبار و الزام آمده است و بدین ترتیب می توان اینگونه شرح نانوشته ای را خواند که این موسسه دانشجو ندارد و هیات علمی بیکار شده اش، اکنون با مدل بهینه سازی شده ای دانش آموخته را به بهانه کاورزی الزامی جذب خواهد کرد، تا اعتبار مرتبط با کاورزی را دریافت کند و به نوعی خود اشتغالی از طریق بیگاری دانش آموخته !

ج – کارورزی اختیاری دو سویه است که یک سوی آن دانش آموخته قرار دارد تا در راستای شناخت هر چه بیشتر بخش اجرا، یعنی بازار کار آتی خود به سمت یک دستگاه اجرایی می رود و در سوی دیگر مدیریت دستگاه اجرایی است که به تناسب امکانات و افق آتی ساختار مدیریت تشکیلات اجرایی خود، برای استفاده احسن از سرمایه انسانی دانش آموخته مرتبط را می پذیرید. بنابراین کارورزی الزامی نیست !

در حاشیه مراسم تجلیل از برترین‌های آموزش‌های مهارتی علمی کاربردی آقای سید جلال‌الدین بصام رئیس موسسه علمی کاربردی و مهارتی وزارت امروز جهاد کشاورزی در پاسخ به تسنیم اظهار داشت: طبق قانون افزایش بهره‌وری و منابع طبیعی قرار شده است که فارغ‌التحصیلان کشاورزی و منابع طبیعی ۶ ماه از سال را در سال آخر تحصیل خود به‌عنوان کارورزی در عرصه‌های واقعی کشاورزی فعالیت کنند.

وی افزود: بر این اساس هر دانشجوی بخش کشاورزی که در دانشگاه‌های سراسری، آزاد، غیر انتفاعی و علمی کاربردی درسی می‌خواند باید به ‌صورت اجباری ۶ ماه کارورزی کند.

بصام در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه به کارورزان، مانند دانشگاه‌های کشورهای توسعه یافته حقوق پرداخت می‌شود گفت : حقوقی به کارورزان پرداخت نمی‌شود.

به طور مشخص کلمه اجباری بار عدم پرداخت را دارد و کلمه الزامی ، ناقض اختیار است و بدین ترتیب می توان نقص و ایراد چنین برنامه فاقد مبنای قانونی را که به نام قانون به اجرا گذاشته می شود را بیگاری نامید !

فرصت های اشتغال در ظرفیت های مختلف بخش کشاورزی نیز دو گانه است ! به این معنا که متولی بخش کشاورزی برای ایفای تکالیف حاکمیتی حفظ عرصه و اعیان منابع خدادادی آب خاک تنوع زیستی گیاهی و جانوری حفاظت ژنتیکی و قرنطینه ای و بهره برداری و استمرار آن و تنظیم بازار داخلی و خارجی محصولات نیاز به ناظرین توانمند گوناگون دارد و همه فعالین بخش در واحدهای مدیریت متعلق به خود نیاز به نیروی کار توانمند دارد تا کشاورزی دانش بنیان ادامه یابد.

یک سوال واضح که در ذهن متبادر می شود این است که کلاس های دروس رشته های مهندسی معمولا با واحد عملی ارائه می شود، هزینه آن واحدهای عملی در دانشگاه آزاد - غیر انتفاعی و... در واقع هزینه های زاید بوده و کاربردی تصور نمی شود و هزینه های آن فاقد توجیه است !

چگونه قادر به استفاده از توان و سرمایه بخش غیر دولتی نیستند و فرصت های طلایی سننین جوانی دانش آموختگان را با عدم تدبیر و ابتکار عمل می سوزانند !

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 28 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم