آمار بازدیدکنندگان سایت

01418226
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1311
3084
10711
55337
72936
1418226

آی‌پی شما: 54.198.119.26
امروز: ساعت

جهاد کشاورزی متولی تکثیر و پرورش زالو است ؟

 


کشاورزی را دانش بنیان و اقتصادی اجرا کنید ! حفظ کاربری اراضی زراعی و باغی به مانند داستان سنگ زدن قطار شده است. این وضعیتی درستی نیست که به مانند افراد مستأصل عمل کنیم !

 

جهاد کشاورزی متولی تکثیر و پرورش زالو است ؟

کشاورزی را دانش بنیان و اقتصادی اجرا کنید ! حفظ کاربری اراضی زراعی و باغی به مانند داستان سنگ زدن قطار شده است. این وضعیتی درستی نیست که به مانند افراد مستأصل عمل کنیم ! سال ها اراضی وسیع و مستعد رها و بایر مانده اند و کسی به انها اخطار و ابلاغی نکرده است که چرا نمی کارد !

اما به محض اینکه در یک قطعه زمینی بنایی ولو موافق و هم راستا با کشاورزی و دامپروری احداث شود، حتی محیط زیست مدعی می شود، چه ها که نشده است !

بر اساس اطلاعات موجود در حدود ۴۰۰ هزار هکتار از بهترین اراضی آبرفتی در شمال کشور، زیر کشت برنج قرار دارد. این میزان اراضی هر ساله به دلیل تلاطم بازار، تولید کنندگان را با خسارت جدی مواجه می کند و درآمد ناخالص گاها در این سال ها کمتر از ۲۵ میلیون تومان در هر هکتار است.

حفاظت از کاربری این اراضی از با اهمیت ترین تکالیف سازمان امور اراضی است، اما این وظیفه همیشه با تحکم توام بوده و هیچگاه با تمهید و یارانه توام نشده است، تا مبتنی بر طرح و اقتصاد کشاورزی، به یک فعالیت دانش بنیان تبدیل شود.

 

از یک طرف وزارت صنعت معدن تجارت، مباحث بازرگانی را با تفکیک وظایف وزارت تجارت و بازرگانی دنبال می کند و این نوع رفتار توام با سعی و خطای اقدامات دولت و مجلس در رابطه با تشکیلات و روش ها، بر روی تولیدات و فعالیت تولیدی تولید کننده ها سایه می اندازد و قانون تمرکز وظایف نیز گویا نتوانسته این بخش از فعالیت بازار رسانی در بخش کشاورزی را ساماندهی کند، از طرف دیگر سازمان حفاظت محیط زیست نیز به جای وظایف حفاظتی در مناطق چهارگانه به دنبال درآمد زایی در این مناطق است و تکثیر و پرورش زالو و موارد مشابه را هدف قرار داده و تمرکز مدیریت زراعی را به هم می ریزد !

برداشت زالو‌ طبق مفاد قانون ایمنی زیستی با وزارت جهاد کشاورزی است، اینکه بدون اشاره به این قانون گفته می شود؛ برداشت زالو‌ فقط با اجازه سازمان محیط ‌زیست است، حاکی از عدم توجه به وظایف اصلی و سنگین حفاظت از تنوع زیستی در مناطق چهارگانه است. تکالیف قانونی مختلفی که هرگز در هیچ مقطع زمانی به درستی انجام نشده است !

زالو یک نوع کرم حلقوی مزارع برنجکاری است و وزارت جهاد کشاورزی باید در جهت ایمنی زیستی، تمهیدات لازم را برای اقتصادی کردن تولیدات فرعی در کنار محصول اصلی برنج فراهم نماید. اساسا چند منظوره کردن تولید و برنامه ریزی برای ارتقاء تنوع زیستی سبب می شود، استفاده از سموم و دیگر نهاده ها نیز به تدریج حذف شود و محصولات متنوع مزارع برنج نیز به تدریج به سمت ارگانیک شدن سوق خواهد یافت !

اینکه گفته می شود زالوی بومی ایران جزء ضمایم سایتیس (CITES) یا همان ماده واحده قانون کنوانسیون تجارت بین‌المللی گونه‌های جانوران و گیاهان وحشی در معرض خطر انقراض و نابودی است، نمی تواند تفسیر درستی در حفاظت از اراضی زراعی برنجکاری و حفاظت از حقوق مالکین اراضی که به موجب ماده ۴ قانون حفاظت و بهسازی مستثنی از موارد ممنوعیت تلقی شود و مانع توسعه این فعالیت اقتصادی در سطوح گسترده و با بهانه جذف استفاده سموم و دیگر نهاده ها در راستای هدفگذاری های اقتصادی می گردد.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 28 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم