آمار بازدیدکنندگان سایت

01684701
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1258
1855
10923
41174
67225
1684701

آی‌پی شما: 54.80.83.123
امروز: ساعت

پساب کشاورزی آب پِرت نیست !

همانطور که تخطئه مصرف آب بخش کشاورزی به هر شکل اشتباه است ! تبدیل اراضی دیم به اراضی آبی در اقلیم خشک نیز اشتباه محض است.

 

پساب کشاورزی آب پِرت نیست !

 

همانطور که تخطئه مصرف آب بخش کشاورزی به هر شکل اشتباه است ! تبدیل اراضی دیم به اراضی آبی در اقلیم خشک نیز اشتباه محض است.

در رابطه با مصرف آب بخش کشاورزی نباید تنها به ورودی آب «حقابه» کشاورزی توجه داشته باشند، بلکه باید به خروجی و میزان پساب اراضی زراعی و باغی نیز توجه کنند ! در هر مجاری آب باید میزان ورودی از سردهنه آب زراعی را با میزان خروجی و پساب آن بسنجند !

پساب کشاورزی آب پِرت نیست ! فرار از واقعیت ها درست نیست ! بلکه باید واقعیت کم آبی را درک کرد، کم آبی به مصرف آب در اراضی زراعی و باغی دارای حقابه ربطی ندارد.

مصرف آب در اراضی زراعی و باغی را فقط باید به میزان مجموع حجم تعرق و حجم آب مجازی مرتبط نمود و حتی در اراضی زراعی با ضریب کشت بالاتر، پوشش گیاهی سطوح زراعی، عملاً در هم پوشانی میزان تبخیر ایام کاشت تأثیر شگرف خود را می گذارد.

در مورد میزان آبی که به مزارع داده می شود و در مزارع جذب خاک این اراضی می شود، ولی توسط ریشه گیاهان جذب نمی گردد، این میزان آب را نیز باید با ارقام مرتبط با توان افزایش توان جذب نفوذ گیاهان محاسبه نمود و به این حجم آب، نسبتی با عنوان توان تقویت سفره زیر زمینی بدهند ! این آب پِرت نیست ! و شاید عنوان آب از دسترس خارج شده نیز عنوان درستی برای آن نباشد !

هر کارشناسی در مصرف آب کشاورزی ابتدا باید به میزان تبخیر توجه کند !

تبخیر یک فرایند کاملا فیزیکی بوده و جریانی است که طی آن، آب یا یخ از حالت مایع یا جامد تبدیل به گاز شده و وارد اتمسفر می شود. در هواشناسی به فرایند انتشار بخار آب از یک سطح مرطوب تبخیر و به فرایند بخار از حالت جامد «یخ» تصعید گفته می شود.

تبخیر نقش با اهمیتی در تعیین میزان مصرف آب در دسترس اراضی زراعی و باغی یک منطقه «حوزه آبخیز» دارد. در این یادداشت اساساً به یک بخش از تبخیر؛ یعنی نه صرفاً شکل بلکه به ماهیت تبخیر آب در بخش کشاورزی که منحصراً به از دست رفتن رطوبت از خاک یا تبخیر آب در اراضی برنجکاری و نظائر آن که به غرقابی نیاز دارد و یا تبخیر آب در اندام های گیاهی که به آن تعرق گفته می شود، خواهیم پرداخت و سایر اشکال تبخیر مانند تبخیر روی اقیانوس ها و دریاهای آزاد مورد بحث نیستند.

یکی از اشکال با اهمیت تبخیر از رطوبت موجود در پوشش گیاهی است، که گیاهان از طریق ریشه های خود رطوبت موجود در خاک را جذب می نمایند و بخشی از آن را توسط اندام های خود ترجیحا از طریق برگ ها تعرق «تبخیر» کرده و به اتمسفر زمین وارد می کند.

این فرم از تبخیر که به آن تعرق گفته می شود، در گیاهان مختلف متفاوت است و پهنای برگ هر گونه گیاهی که پهن تر و برگ ها غیر چرمی و نرم باشند، میران تعرق بیشتری دارند. به لحاظ اینکه محاسبه تعرق هر گیاه مستلزم انجام عملیات سنگین و پرهزینه است.

به طور کلی تاکنون میزان تبخیر در گیاهان را از تبخیر سطح خاک مجاور، مجزا نکرده اند و کل پدیده تبخیر در کاهش حجم آب را، تبخیر و تعرق نامیدند و به آب مصرفی گیاه و خاصاً، آب مصرفی بخش کشاورزی نسبت داده اند.

اما همه باید آگاه باشند ! همین دانشمندان متوهم در جای دیگری در مورد کاهش میزان تبخیر آب، به شاخص تراکم پوشش گیاهی عرصه های منابع طبیعی اهمیت می دهند و می گویند هر چه تراکم پوشش گیاهی، مخصوصا درختی بالا باشد، میزان جذب نزولات و نفوذ ریزش های آن به لایه های زیر زمینی افزایش می یابد و مضافا به دلیل اینکه خاک به سبب پوشش گیاهی در معرض تابش مستقیم نور خورشید نیست، آن عرصه دارای پوشش گیاهی میزان تبخیر پایین تری دارد !

آحاد جامعه حق دارند این پرسش را مطرح کنند که چرا با رفتار دوگانه ای نسبت میزان تبخیر ۷۰ درصدی برای بخش کشاورزی قائل می شوند ؟

احاد جامعه باید از آنها بپرسند که چرا توانایی تفکیک تبخیر خاک از میزان تعرق در پوشش گیاهی را ندارند ؟

در حالیکه برای هر گیاه شناسی امکان محاسبه تعرق هر گیاه به تفکیک گونه در آزمایشگاه وجود دارد و هر گیاهشناسی می تواند به تفکیک گونه میزان تراکم پوشش گیاهی هر عرصه را محاسبه کند ! با این وصف که امکان تفکیک تبخیر از تعرق وجود دارد !

چرا آنها فعالیت کشاورزی را تخطئه می کنند ؟

چرا حقوق زارعین را تخطئه می کنند ؟

چرا بنیان های اقتصادی را ضعیف می کنند ؟

سال های مدیدی است که در کشور ایران آموزش توام با تهدید، از آموزشگاه های مقاطع مختلف تحصیلی رخت بر بسته است ! اما متأسفانه در فضای رسانه ای رسوخ کرده است و محاوره و بیانیه و پیام التهاب آوری در جامعه هدف منتشر می کنند !

چرا با زبان تهدید با آحاد جامعه سخن می گویند ؟

اگر قادر به تهیه یک جدول ساده برای تعیین آب مجازی هر نوع از انواع تولیدات کشاورزی به آحاد جامعه و همچنین کشاورزان و باغداران نیستید، نباید به مردم بگویید ۷۰ درصد آب کشاورزی پرت است !

اگر کسی بگوید ۷۰ درصد آب کشاورزی پِرت است، ما هم به عنوان کشاورز و متولی کشاورزی می گوییم، ۷۰ درصد اطلاعات شما پَرت است و شما قادر نیستید ! بین آب و پساب بخش کشاورزی تمایزی قائل شوید ! از روی توهم اظهار نظر نکنید !   

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 30 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم