آمار بازدیدکنندگان سایت

01684649
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1206
1855
10871
41122
67225
1684649

آی‌پی شما: 54.80.83.123
امروز: ساعت

مقایسه مدیریت مرداب ونیز با مرداب انزلی

اگر کمی تأمل کنیم در خواهیم یافت هر کشوری که به قواعد تجارت و اقتصاد بیش از دیگر قواعد برای قوام و پایداری اجتماعی اهمیت دادند

 

مقایسه مدیریت مرداب ونیز و مرداب انزلی

اگر کمی تأمل کنیم در خواهیم یافت هر کشوری که به قواعد تجارت و اقتصاد بیش از دیگر قواعد برای قوام و پایداری اجتماعی اهمیت دادند، قدرت های برتر اقتصادی جهان هستند. آنها اگر در این مقطع از زمان علاقمند باشند که برای حفاظت از محیط زیست تمهیداتی را در کشورشان یا حتی در سطح جهان به اجرا بگذارند، قادر به تدوین برنامه مالی و اجرایی برای انجام علاقمندی خود هستند ! اما کشورهایی که از توان اقتصادی لازم برخوردار نیستند، چندان که باید قادر به انجام علاقمندی و ایده های خود نخواهند شد.

بله جناب رئیس[1] ونیز البته در ایتالیا قرار دارد و مبدأ جاده ابریشم است و هر مسئولی شهرش را مسیر این جاده تاریخی معرفی می کند ! تا برند گردشگری بسازد، اما در الفبای صنعت گردشگری به چالش می افتد !

دو مرداب در دو قسمت از جهان ! یکی در کشور ایتالیا در اقلیم مدیترانه ای و دیگری در کشور ایران در اقلیم مرطوب خزر ، با بارندگی بیش از ۱۰۰۰ میلی متری ! یکی شهر تاریخی ونیز شد و درآمد حاصل از صنعت گردشگری ، آن کشو را در رده پنجم  جهان قرار  می دهد و دیگری در ایران، با الفاظ بی مسمایی مشمول عنوان کنوانسیون رامسر شد و صدقه جایکا  می گیرد و بی هیچ درآمدی فقط  برای ایران هزینه دارد.

واقعا نمی شود با جیب خالی پز عالی داد ! چرا با جیب خالی مرتب پز عالی می دهند ؟ با ژست حفاظت از محیط زیست مقامات، هر نوع تخریب و چپاولی در محیط زیست انجام می شود و حتی علاوه بر آن به همین بهانه و ژست به تخریب بنیان های اقتصادی دانش بنیان جنگلداری نیز دست زده اند اما می بینیم مردمی که در فقر مالی و فرهنگی غرق شده اند و قادر به بیرون کشیدن خود از رکود اقتصادی نیستند !

 

به نظر می رسد محیط زیست تعریف دوگانه ای در جهان داشته باشد ! اما به تجربه دریافتم، مردمی فقیر تا غیر برخوردار وقتیکه به رفاه اجتماعی و برخورداری می رسند، به همراه ضرورت توسعه فضای سبز محاوط خود، که تا قبل اهمیت نمی دادند، حتی خواست حفاظت از محیط زیستشان نیز تقویت می شود ! بنابراین از جوامع محلی و ذینفعان فقیر ساکن در منابع طبیعی فقیر، هرگز نباید برای استمرار بهره برداری را با حفظ محیط زیست مشتبه کرد ! زیرا آنها استمرار بهره برداری را مزیت می دانند اما همیشه نسبت به حفظ محیط زیست ابهام داشتند، در حالیکه نتیجه هر دو روی یک خواسته در رعایت حد توان اکولوژیک مستتر است

ونیز را با توسعه صنعت گردشگری و درآمدهای حاصل از آن مد نظر قرار دهید و آن شهر مبدأ جاده ابریشم را با مرداب انزلی مرده از زباله و خفه شده از آزولا و مخروبه از لایروبی طرح جایکا مقایسه کنید ؟

مدیریت عاری از توجیه اقتصادی و سراسر در کشمکش شیلات یا محیط زیست با عناوین حفاظت شده یا دیگر عناوین بدون تعیین حریم و از جمله منطقه آزاد انزلی و زمینخواری !!! و دیگر هیچ !!!

قدرت های برتر اقتصادی که اگر چه در رقابتی تنگاتنگ در بین خود پیش می روند، اما به کشورهاییکه پتانسیل رقیب شدن جدی دارند، به آسانی اجازه ظهور نداده ند و تا کنون سعی کرده اند، آنها را در یک دالان سخت عبور دستیابی به جایگاه واقعی خود قرار دهند.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 30 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم