آمار بازدیدکنندگان سایت

01684653
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1210
1855
10875
41126
67225
1684653

آی‌پی شما: 54.80.83.123
امروز: ساعت

تخریب کوهستان ها از طریق متروکه شدن و یا خوش نشینی !

کشارورزی در اراضی آبی و دیم مناطق کوهستانی در بیلان و مصرف آب مجاری آن منطقه اثرگذاری مثبت دارد و

 تخریب کوهستان ها از طریق متروکه شدن و یا خوش نشینی !

 

کشارورزی در اراضی آبی و دیم مناطق کوهستانی در مصرف آب مجاری آن منطقه اثر گذاری مثبت دارد و نظاره کردن اراضی این مناطق در وضعیت بدون پوشش گیاهی و رها و بایر نمودن آن بیلان آبی را منفی و تغییرکاربری اینگونه اراضی مخصوصا با هدف خوش نشینی، سبب تشدید فرایند سیلخیزی می گردد.

در نگاهی گذرا به هر روستای کوهستانی می توان به یکدست از اطلاعات در خور توجه رسید که به دلیل عدم صرفه اقتصادی، سال های مدیدی است که اراضی دیم این مناطق کاشته نمی شود و متولی حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ های کشور، در واقع اراضی نکاشت، فرایند رها شدن و بایر ماندن را نگاه می کند.

به هر حال نکاشت ماندن این اراضی محدود تا وسیع در حالیکه مالکین مشخصی دارند، فعالیت کشت و کاری در این اراضی مشاهده ندارند و مشخص نیست، چه درامدی در این اراضی دارند و باید در قالب بک طرح توسعه و در ضمن مطالعات اجتماعی اقتصادی مرتبط با یک آبادی، خانوارهای ساکن دائم و فصلی و خوش نشین را از هم متمایز نمود و منابع اقتصادی و طبیعی و حد وابستگی معیشتی هر خانوار را مشخص کرد.

ناتوانی در تهیه و ارائه طرح توسعه روستایی! مشخص کرد، علل محرومیت و متروکه شدن آبادی های بی شمار کشور، ناشی از ضعف مدیریت بود نه خشکسالی ! کمبود آب نیز زایده این ضعف و کنترل پساب هاست.

بی تردید حد مصرف آب در اراضی آبی مناطق کوهستانی، فقط به همان میزانی است که در محصول برداشت شده می توان برآورد نمود و بیش از این میزان از آب مجازی که به طور مشخص ممکن است خارج شود، بقیه آب به صورت پساب و نه آلوده ! بلکه به مراتب زلالتر از پایین دست خارج و در مجاری جریان دارد و اراضی آبی به دلیل پوشش سبز عملکرد بسیار بالایی در کاهش تبخیر و سیلخیزی دارند !

خیز و شتاب وزارت کار در جهت اثبات خود در ایجاد فرصت شغلی و معاونت توسعه روستایی در راستای توسعه روستا و مشاغل پایدار آن و وزارت جهادکشاورزی، در راستای رونق و اشتغال و حمایت از تولید کنندگان، به جایی نرسید و هر یک به نوعی دستشان خالی ماند و برخی چون وزیر کار اظهار به عدم موفقیت نموده اند و مجموعه اثرات ناتوانی خود نشان از فقدان مطالعه و ارائه برنامه توسعه حتی به صورت نمونه و الگو دارد و بدین شکل به هیچ وجه استفاده از منابع صندوق توسعه ارزی به صلاح نیست و مصداق پولپاشی است.

هرگاه از توسعه باغات در کشور پای صحبت به میان می آید، بحث به انحراف کشیده می شود و نمی گذارند تحت یک مدیریت مناسبی چنین بحثی پخته شود و مقامات کشور از خروجی بحث برای مدیریت اراضی مناطق کوهستانی استفاده کنند.

اکنون می توان گفت مدیریت اراضی دیم مناطق کوهستانی باید به صورت یک پارادایم مطرح شود که آیا بایر گذاشتن اراضی کوهستانی و در معرض تغییر کاربری قرار دادن این اراضی و گزک کردن متولی آن، برای وارد نمودن اتهام زمینخواری و پرونده سازی و سیر بی نتیجه و پرهزینه مبارزه با زمینخواری به صلاح کشور است ! یا بهینه سازی مدیریت و چندمنظوره کردن کشت و کار با گیاهان چند ساله علوفه ای جهت غنای پوشش آن جهت کاهش تبخیر و افزایش جذب نزولات !

خشکسالی در اقلیم خشک تا نیمه خشک پدیده نیست ! خشک شدن هامون در تاریخ تکرار شده است ، ارومیه کم آبی را و پایین رفتن سطح آب را تجربه کرده است ، اما در هر حال این درست نیست که کشاورز با کشت و کار در مناطق کوهستانی متهم به مصرف غیر استاندارد آب شود، می توان گفت تبدیل اراضی دیم به اراضی آبی یا عدم تبعیت از الگوی کشت صحیح نیست ! اما نمی توان حقابه اراضی آبی در بخش کشاورزی را تخطئه کرد.

سیلخیزی و خشکسالی یا سرماهای دیررس بهاره و یا سرمای زودرس پاییزه، اتفاق تازه ای در اقلیم این کشور نیستند، تا آنها را به تغییر اقلیم ربط دهیم. راه نجات کشور از کاهش اثرات مخرب سیلخیزی تا کاهش تأثیر خشکسالی، ایجاد التهاب از نوع وقوع پدیده تغییر اقلیم نیست ! مدیریت آب و کنترل پساب ها باید بهینه سازی شود ! زیرا آب برای تراکم جمعیتی ۵۰ نفر در کیلومتر مربع به قدر کافی وجود دارد، اما توانایی مدیریت به قدر کافی تحلیل رفته است که بتوان گفت: مدیریت بسیار ضعیف است.

یادمان باشد، هر واحد بنای خوش نشینی در این آبادی، یک سطح قابل توجهی را غیر قابل جذب و نفوذ نزولات نموده و سبب افزایش تبخیر و افزایش فرایند سیلخیزی می شود .

 

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 23 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم