آمار بازدیدکنندگان سایت

01684699
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1256
1855
10921
41172
67225
1684699

آی‌پی شما: 54.80.83.123
امروز: ساعت

فرار مغزها عبارت پسندیده ای نیست !

فرار مغزها عبارتی مذمومی است، نباید به سر ریز جمعیت جوان و با سواد و توانمند در مهاجرت، عنوان فرار مغزها داده شود.

 

 

فرار مغزها عبارت پسندیده ای نیست !

 

فرار مغزها عبارتی مذمومی است، نباید به سر ریز جمعیت جوان و با سواد و توانمند در مهاجرت، عنوان فرار مغزها داده شود.

ناتوانی نظام آموزش در جذب و بکارگیری سرمایه انسانی کشور، سبب شده است تا افرادیکه شرایط کوچ و مهاجرت داشته باشند، برای خود سال های پایانی تحصیل در ایران تنظیم کنند و با اندیشه های پرواز پرورش یابند، آنها سر ریز جمعیت جوان باسواد کشورند و کاربرد عبارت فرار مغزها در مورد آنها عبارت درستی نیست، آنها اگر پرواز نکنند، با نرخ بیکاری زمین گیر می شوند و به مرگ مغزی دچار خواهند شد.

شرایط ایجاد فرصت های شغلی از ظرفیت های موجود مختلف در کشور، به گونه ای نیست که نمی توان به هیچ شکلی آن را لامحال دانست و باید اذعان نمود در مورد اشتغال دانش آموختگان بیکار کشور، به بازتوانی مدیریت نیاز است تا مدیریت کشور بتواند، فرایند استفاده از توان و سرمایه بخش غیر دولتی را پیاده سازی کند.

هرگز نباید التهابات ناشی از تهدید زیستی را مناط عمل قرار داد، اقلیم این سرزمین خشک بوده و همه کارنامه افتخار آمیز توسعه مدنی در فلات مرکزی و در همین ناحیه سخت و خشک و کمتر در خطه سرسبز شمال شکل گرفته و دیده می شود. بنابراین تراکم جمعیت کشور پایین و ظرفیت ها در مواردی اعجاب برانگیز و مخصوصا در سرمایه انسانی قابل تحسین و در سطح جهانی زبانزد است.

تراکم بسیار پایین جمعیت کشور در مناطق ساحلی، یک شرایط بسیار آسانی را برای دستیابی به هدفگذاری های مختلف کشور فراهم کرده است، این شرایط به گونه ای است که علاوه بر دستیابی به اهداف، هر گونه اقدامی منطبق با بارگذاری جمعیت و اصول برنامه ریزی در پهنه سرزمینی تصور شده و سبب تعادل بخشی پهنه سرزمینی می گردد.

با این توصیف می توان این پرسش را مطرح نمود، چرا چنین اتفاقی نمی افتد و اعتبارات لازم را پیش بینی می کنند اما با توجه به تجربه تلخ در إعطاء تسهیلات سنوات گذشته، ادامه آن روند را مصداق پولپاشی می بینند ! و اکنون مشخص است که برای بهبود شرایط، ساز و کار ندارند و لاجرم دو راه پیش رو دارند؛

الف -  عبور از راه تقصیر و کوتاهی : بپذیرند که باید بار اتهام پوپولیستی بودن وعده های ایجاد فرصت شغلی در انتخابات را به دوش بکشند !

ب – عبور از راه بن بست یا عبور از خط قرمز انتصابات سببی و نسبی و تن دادن به بازسازی مدیریت و انجام بهینه سازی آن، تا بستر جذب دانش آموختگان نسل جوان به گونه ای دیگر در خارج از ساختار دولت، با استفاده از توان و سرمایه بخش غیر دولتی فراهم گردد.

بی تردید اگر به سرمایه انسانی کم توجهی شود و به آنها فرصت خدمت داده نشود، سرریز جمعیت این سرمایه بیشتر از گذشته خواهد بود. مدیران و برنامه ریزان کشور باید در استفاده از عبارت فرار مغزها امتناع کنند، زیرا تلاش آنها نیز به لحاظ معذوریت های سیاسی ناکام مانده است و بنا بر آنچه که مدیرکل دفتر هدایت نیروی کار و کاریابی‌های وزارت کار و یا شخص وزیر کار گفته است. با وصف اینکه اعزام به خارج پس از اجرای برجام پیش‌بینی شده بود، اما البته تاکنون روزنه و افقی گشوده نشد، تا بتوان در سطح گسترده چنین هدفی را تحقق بخشید.

بنابراین مقامات باید تقصیر و کوتاهی های در ایجاد فرصت اشتغال را بپذیرند و به آندسته از نیروی جوان که با درآمدهای ملی و عمومی به سرمایه انسانی تبدیل شدند و اما منتزع از اقدامات دولتی، جویای کارند و مجبور به مهاجرت در دیگر کشورها می شوند، عنوان فرار مغزها ندهند.

در هرحال نظام استکباری شکارچیان سرمایه انسانی پرورش داده است. آنها با برگزاری انواع المپیادها و جشنواره و ... نخبگان را شناسایی و در مسیر آنها دام جذب می گذارند و نظام آموزش کشور نیز آتش بیار این معرکه ایجاد خسارت ملی است و با هیزم بیکاری و کبریت یأس و افسردگی، این سرمایه تجدیدپذیر را دود کرده و به هوا می دهد.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 29 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم