آمار بازدیدکنندگان سایت

01689185
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1950
1911
15407
45658
67225
1689185

آی‌پی شما: 54.162.239.233
امروز: ساعت

کما در دانشکده ها و کمای بهره برداری در گیاه دارویی کُما

بهره برداری سنتی بر بخش محدودی از ظرفیت های بالقوه منابع با ارزش جنگلی و مرتعی تمرکز دارد و به واسطه ضعف

 

 کما در دانشکده ها و کمای بهره برداری در گیاه دارویی کُما

 

بهره برداری سنتی بر بخش محدودی از ظرفیت های بالقوه منابع با ارزش جنگلی و مرتعی تمرکز دارد و به واسطه ضعف نظارت، گاها به بهره برداری بی ضابطه تبدیل می شود و شدت گرفته و خارج از توان اکولوژیک می گردد.

انگیزه توسعه اجتماعی اقتصادی به دلیل وجود ظرفیت های بالقوه منابع با ارزش جنگلی و مرتعی است و اقتضاء می کند که از طریق توسعه مدیریت و بهینه سازی به توسعه پایدار منابع طبیعی با ویژگی درونزایی اقتصاد جنگل و مرتع توجه شود.

کُما «آنغوزه» یکی از صدها گونه با ارزش دارویی است که شیره با ارزشی دارد و به همین دلیل از رفتار جامعه انسانی مات و مبهوت مانده و به کما رفته است و نقشی در اقتصاد جنگل و مرتع ندارد که دولت بتواند برنامه ربزی کند، در حالیکه ارزش ریالی هر کیلو شیره یک میلیون و دویست هزار تومان بوده است، به میزان شش برابر قیمت چوب حاصل از جنگل های شمال باید در منابع طبیعی خارج از شمال فقط از همین یک نوع محصول درآمد داشته باشد و به واسطه اینکه به ازای هر هکتار از جنگل های شمای تا قبل از سال ۹۶ در حدود نیم مترمکعب چوب برداشت می شد و در هر هکتار از جنگل ها و مراتع خارج از شمال ۸۰ تا ۱۰۰کیلوگرم شیره آنغوزه برداشت می شود، نشان می دهد اساسا درآمدهای مختلف در جنگل های خارج از شمال ساماندهی نشده و با این تخلفات مختلف در اجرای ماده ۳ قانون حفاظت و بهره برداری، که چند برابر درآمد جنگل های شمال باید درآمد کسب می شد و صرف اقدامات عمرانی در جنگل می گردید، نه تنها به تاراج رفته است و هیچ نقش در برنامه اقتصادی جنگل ندارد، بلکه سبب تحمیل روند پس رفت عرصه و اعیان آن جنگل ها شده است.

به نحوی از واگذاری مشارکتی بحث می کنند که انگار در جنگل ها اقدامات عمرانی بهینه سازی شده ای در شرف اجراست، بی تردید واگذاری مشارکتی به این نحو ، بر خلاف ماده ۳ قانون است.

پیداست که با درآمد یک میلیون تومانی در هر هکتار از جنگل های شمال، ۱۷۰۰۰ کیلومتر جاده و مسیر چوبکشی احداث شده و ۲۳۰۰۰ متر مربع ساختمان حفاظتی و ۲۷۰۰۰۰ هکتار جنگلکاری و بیش از ۵۰ سال  به بیش از ۲۰۰۰ نفر نیروی کار ماهر، حقوق پرداخت شده است و بسیاری از کارهای عمرانی که در این مجال نمی گنجد، تأمل بر این نوع واگذاری های بدون طرح مصوب بدون تراز مالی بدون دریافت بهره مالکانه، کار نا به سامانی در یک سامانه مدیریتی تلقی و تصور شود مجموعه اقدامات عاری از ضابطه و بر خلاف قانون باشد.

آنقوزه یا آنغوزه گیاهی است علفی چند ساله، ریشهٔ آن کمی ضخیم و گوشتی است و در چند سال اولیه سن خود ساقهٔ قابل رویتی ندارد و چوپانان در مراتع ایران آن را به نام «کما» می‌شناسند. میوهٔ آنفوزه دارای دو تخم به رنگ قهوه ایی تیره و سیاه، بیضی کمی پهن و بسیار بدبو می‌باشد و به همین سبب در ناحیه رویشی زاکرس به گنبو نیز می گویند.

با تیغ زدن یا قطع ریشه یا قسمت پایین ساقه و یقهٔ گیاه در اواخر بهار، شیرهٔ بسیار متعفنی در طول تابستان خارج می‌شود که در مجاورت هوا به تدریج سفت می‌شود که همان آنغوزه است. اما این شیره متعفن آنفوزه دو دارایی دارد؛

 الف - دارای مصارف مختلف دارویی است.

 ب – دارای ارزش بازاری یک تا یک و نیم ملیون تومانی دارد.

متولی جنگل نباید مدعی باشد که تنفس را با موفقیت اجرا کرده است. با استغراض از اعتبارات آبخیزداری که سال ها برای گرفتن از صندوق توسعه ارزی، وقت صرف شد، جهت رفع مشکل اجرای طرح موسوم به تنفس در جنگل و طرح های جنگلداری که خود دارای منابع درخور توجه است، معنایی جز تغییر منابع اعتباری محدود عمرانی به منابع اعتبار هزینه ای ندارد، این تصمیم قطعا غیر قابل اجرا خود بر خلاف قانون است.

 متولی جنگل باید جنگل های کشور را با بهینه سازی مدیریت در قالب طرح های دانش بنیان جنگلداری با اهداف متنوع قرار دهد تا جامعه با اخبار تعطیلی دانشکده محیط زیست و فروش ساختمان دانشکده مواجه نشود، عکس موجود در فضای مجازی با اکثریت جمعیت زن نیز نشان از محرومیت از شغل این قشر از جامعه دارد و این اخبار مانند کما به عنوان  یک ثروت ملی تجدید پذیر که هیچ نقشی در اقتصاد جنگلداری و مرتع داری ندارد، سرمایه انسانی جامعه را به سمت کما و بهت و یأس سوق داده است !

چرا تنفس ؟ چه کسی به جای تحرک مثبت در دستیابی به توسعه پایدار با رعایت توان اکولوژیک ! به جامعه توقف تحمیل کرده است و به کارنامه خود افتخار می کند ؟

 

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 38 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم