آمار بازدیدکنندگان سایت

01689093
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1858
1911
15315
45566
67225
1689093

آی‌پی شما: 54.162.239.233
امروز: ساعت

آشنایی بیشتر با کاداستر وظیفه ملی برای حفظ منافع ملی است - ۵

در این چند قسمت از مطلب «آشنایی مختصر با مقوله کاداستر» هدف این است که در مورد اخذ سند کاداستر طبق تعاریف موجود و استانداردها مباحث را دنبال کنیم.

 

 

آشنایی بیشتر با کاداستر وظیفه ملی برای حفظ منافع ملی است - ۵

 

در این چند قسمت از مطلب «آشنایی مختصر با مقوله کاداستر» هدف این است که در مورد اخذ سند کاداستر طبق تعاریف موجود و استانداردها مباحث را دنبال کنیم.

آنگاه که نقشه کاداستر را متفاوت می دانیم ! باید نقشه فاقد پلاک گذاری را نقشه فاقد استانداردهای کاداستر بدانیم و بالصراحه بگوییم که این نقشه به لحاظ عدم پلاک گذاری و گویا نشدن طول ثبتی و همسایگی صحیح نمی تواند نقشه کاداستر نامیده شود.

به هر حال کدگذاری سبب می شود تا الزاما اطلاعات حقوقی نظیر استخراج و یا تولید شود و از طریق کدگذاری تبادل اطلاعات کارشناسی تشهیل گردد. به عنوان مثال در طول های گرافیکی یک پاره خط از یک چند ضلعی در دره متمایز از یک پاره خط از یک چند ضلعی در روی یال ها ترسیم می شد و این نوع ملاحظات و یا اطلاعاتی چون طول ثبتی یک پاره خط برای بیان همسایگی، باید در نقشه کاداستر گویا شود.

قسمت پنجم« آشنایی مختصر با مقوله کاداستر»

طول گرافیکی: طول گرافیکی عبارت از طول هندسی یک پاره خط است که از روی مختصات محاسبه می شود. از آنجا که طول گرافیکی از روی مختصات دو سر پاره خط محاسبه می شود، بنابراین طول گرافیکی دارای خطائی است که این خطا در نقشه های 500/1 حدود 14 سانتی متر،  در نقشه های 1000/1 حدود 28 سانتی متر و در نقشه های 2000/1 حدود 56 سانتی متر می باشد.

طول ثبتی: در نقشه کاداستر عرصه هر ملک از بهم پیوستن چند پاره خط تشکیل می شود. بعبارتی در هر طرف یک پاره خط می تواند معبر و یا پلاک ثبتی وجود داشته باشند. در صورت وجود پلاک ثبتی در هر طرف پاره خط، با استفاده از اطلاعات حدود اربعه، طول ثبتی بدست می آید. طول ثبتی عبارت از طول درج شده در سند می باشد. بنابراین برای پاره خط هائیکه در دو سمت آنها دو پلاک ثبتی وجود داشته باشد، دو طول ثبتی برای دو طرف آنها وجود دارد که البته باید مساوی باشند.

نقشه کاداستر: با انطباق نقشه پلاک گذاری شده با اطلاعات حدود اربعه املاک، نقشه کاداستر حاصل می شود. روی این نقشه ، پلاک ثبتی ،طول گرافیکی ،طول ثبتی و حد فاصل مربوط به پاره خط های قطعاتیکه پلاک ثبتی آن مشخص شده است ،تعیین و درج می گردد.

نقشه کاداسترشیت مبنا: نقشه های کاداستری در فایل های مختلفی تهیه و ذخیره می شوند و هر فایل شامل نقشه کاداستر منطقه ای با مساحت در حدود دوازده هکتار ( 300 * 400 متر) می باشد.

 یکپارچه سازی seamless  مجموع  محدوده ثبتی شامل تعداد متنابهی نقشه کاداستر شیت مبنا است. طی مجموعه عملیاتی، نقشه های کاداستر شیت مبنا وارد بانک اطلاعات Oracle  شده و در آن بصورت متصل و بدون درز ذخیره می شوند. هر گونه تغییرات بعدی در یک حوزه ثبتی، در بانک یکپارچه آن اداره ثبت انجام می شود.

پیاده سازی implementation  به مجموعه عملیات نصب و راه اندازی بانک اطلاعات کاداستر در یک اداره و تحویل برنامه های رایانه ای و دستورالعمل های اجرائی مورد نیاز ، پیاده سازی اطلاق می شود.

به هنگام سازی up to date اعمال هر گونه تغییرات در نقشه کاداستر از قبیل، اضافه نمودن نقشه کاداستر املاک شهری جدید، اضافه نمودن نقشه کاداستر املاک غیر شهری روستائی، زراعی، زمین شهری و... و همچنین بهبود کیفیت بانک اطلاعات جامع املاک و کاداستر، به هنگام سازی اطلاق می شود

 پلی گون/چند ضلعی: از دیدگاه هندسی کل نقشه کاداستر از تعدادی چند ضلعی تشکیل شده که هر یک از این چند ضلعی ها از به هم پیوستن چند پاره خط تشکیل می شوند. در داخل هر یک از این چند ضلعی ها، یک متن نوشته شده است و این متن قطعا شامل یکی از موارد زیر است:

1. شناسه  ثبتی مربوط به چند ضلعی.

2. حروف  zx ، به این معنی که سطح این چند ضلعی یک قطعه زمین است که هنوز شناسه ثبتی متعلق به آن در نقشه کاداستر درج نشده است.

3.نام معبر که نشان می دهد که سطح چند ضلعی شامل یک معبر، رودخانه، نهر... است و نام آن در آن درج شده است.

4.عبارت zm به این معنی که سطح این چند ضلعی یک معبر، رودخانه، نهر... است که هنوز نام متعلق به آن در نقشه کاداستر درج نشده است.

 

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 28 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم