آمار بازدیدکنندگان سایت

01820676
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
841
1342
4964
18877
18176
1820676

آی‌پی شما: 107.23.176.162
امروز: ساعت

آشنایی بیشتر با کاداستر وظیفه ملی برای حفظ منافع ملی است - ۴

در مورد کاداستر من بیشتر از جنبه مدیریت – حفاظت – ممیزی – حقوقی به مسئله توجه دارم و باید تلاش کرد تا ...

 

آشنایی بیشتر با کاداستر وظیفه ملی برای حفظ منافع ملی است - ۴

در مورد کاداستر من بیشتر از جنبه مدیریت – حفاظت – ممیزی – حقوقی به مسئله توجه دارم و باید تلاش کرد تا سرنوشت کاداستر نیز، به مانند رویه اخذ سند که از دهه هفتاد شروع گردید و سندها بر اساس وضع موجود منابع مختلف ملی شده صادر شد و حتی هیچگاه هیچ سندی نتوانست قطعیت مالکیت منابع برای سازمان ایجاد کند دچار سوء مدیریت و اقدام به اجمال نگردد.

همه احاد جامعه مستحضر باشند، اخذ سند بر أساس وضع موجود سبب شد، تا در هنگام طی تشریفات ماده ۱۳ و ۳۹ بخش زیادی از اراضی ملی شده را صرفا برای پذیرش و رضایت مسئولان ثبتی صرف نظر کنند. اکنون بخشی از فرایند زمینخواری در برخی مناطق متأثر همین نکته است. 

علاوه بر اطلاعات هندسی متداول باید به پلاک گذاری بر اساس شناسه ثبتی بر روی یک قطعه زمین اهمیت داد، زیرا پلاک گذاری شاید از جمله کارهای با اهمیت تکمیل کننده هندسی باشد که در عملیات کاداستر باید با جدیت به آن توجه شود.

پلاک گذاری شاید به ظاهر در زمره اطلاعات هندسی دسته بندی شود، اما در واقع یک دسته عملیات بینابینی است و در هر حال کمک شایان توجهی به تولید اطلاعات حقوقی نظیر می نماید، تا هر چه بهتر فرایند انتقال اطلاعات جامع دفتر املاک انجام شود و بهره برداری از اطلاعات درج شده آسان شود.

قسمت چهارم « آشنایی مختصر با مقوله کاداستر»

نقشه زمینی:

نقشه ای است که با مشاهدات مستقیم زمینی تهیه  می گردد  در کاداستر در مقیاس 500/1 برای تهیه نقشه زمینی ، ابتدا می بایست مختصات جهانی نقاطی با فاصله 400 الی 500 متر با استفاده از دستگاه های تعیین موقعیت ماهواره ای  GPS تعیین شود به این عملیات تکثیر نقاط می گویند.

عملیات نقشه برداری مستقیم زمینی با استفاده از دستگاه های نقشه برداری توتال استیشن انجام می شود. این روش پر هزینه ترین و دقیق ترین روش تهیه نقشه می باشد. در جاهائیکه نقشه هوائی وجود ندارد و همچنین در مرحله به هنگام سازی نقشه ها تنها راه تهیه نقشه می باشد.

نقشه هوائی فتوگرامتری : نقشه ای است که با مشاهدات انجام  شده روی عکس های هوایی، در دستگاه های مخصوص تبدیل و تهیه می گردد. این عکس ها با هواپیما از منطقه مورد نظر گرفته می شود. نقشه ها 500/1 فتوگرامتری توسط کاداستر و نقشه های یک دو هزارم فتوگرامتری توسط سازمان نقشه برداری National Cartographic Center NCC تهیه می شوند.

پلات: برگه کاغذ در ابعاد A0 و یا کوچکتر از آن است که تصویر  ابعادی از یک منطقه در آن ترسیم شده است. پلات در این مستند« به نقشه منطقه ای در حدود دوازده هکتار ( 300 * 400 متر) که در مقیاس یک پانصدم و در کاغذی در سایز A0 ترسیم می شود» اطلاق می شود.

پلاک گذاری بر روی پلات: به مجموعه عملیاتی اطلاق می شود که طی آن شناسه ثبتی قطعه زمین های موجود در یک پلات تعیین و روی آنها درج می شود.

پلاک گذاری رقومی:  به مجموعه عملیاتی اطلاق می شود که طی آن شناسه های ثبتی قطعه زمین های موجود در یک پلات، به نقشه رقومی مربوطه  منتقل و با استانداردهای موجود در کاداستر، درج  می شود

عرصه سازی: در این عملیات،عرصه املاک با خطوط مشخصی ترسیم می شوند. در مراحل پلاک گذاری، محدوده واقعی عرصه املاک بهتر تعیین می شود. به عبارتی با ملاحظه اطلاعات حدود اربعه یک پلاک ثبتی، عرصه  ملک تعیین می گردد.

در نقشه های 500/1 زمینی و 500/1 فتوگرامتری، تعیین عرصه با  تغییرات جزئی در نقشه انجام می شود. ولی از آنجا که نقشه های سازمان نقشه برداری، اصولا فاقد لایه عرصه هستند، در صورت استفاده از این نقشه ها حدود عرصه املاک، دقیقا بر روی عوارض موجود در نقشه ترسیم می شود و لایه های حدود اعیان و خیابان ها و دیگر عوارض غیر لازم حذف می شوند.

پلاک گذاری: در این مستند به مجموع عملیات های پلاک گذاری بر روی پلات، پلاک گذاری رقومی و عرصه سازی، به اختصار پلاک گذاری اطلاق می شود. هدف از پلاک گذاری، انتقال پلاک های ثبتی املاک بر روی نقشه ها و فایل های کامپیوتری است تا ضمن ذخیره سازی این اطلاعات در رایانه، با استفاده از برنامه های جانبی به اطلاعات هندسی، توصیفی و حقوقی املاک متصل شده تا با کددهی املاک بتوان در کمترین زمان ممکن نسبت به ارائه خدمات بهینه به مراجعین اقدام نمود.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 18 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم