آمار بازدیدکنندگان سایت

01820677
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
842
1342
4965
18878
18176
1820677

آی‌پی شما: 107.23.176.162
امروز: ساعت

آشنایی بیشتر با کاداستر وظیفه ملی برای حفظ منافع ملی است - ۳

عملیات کاداستر حتی برای استخراج اطلاعات از دفاتر املاک استاندارد سازی کرده است

 

 

آشنایی بیشتر با کاداستر وظیفه ملی برای حفظ منافع ملی است - ۳

 

عملیات کاداستر حتی برای استخراج اطلاعات از دفاتر املاک استاندارد سازی کرده است و رعایت این استانداردها می تواند در جامعه ایجاد اعتماد کند که آنچه به عنوان سند کاداستر صادر می شود، قابل اعتماد و اعتنا است.

مدیریت زمین به شدت نیازمند تدقیق عملیات و رعایت استانداردهای اجرایی است. در غیر اینصورت هر چه در ارتباط با سند تک برگی هزینه شود، سند تک برگی است نه کاداستر ! و این خسارت ملی است،

قسمت سوم « آشنایی مختصر با مقوله کاداستر»

 استخراج و ورود اطلاعات جامع دفاتر املاک: به مجموعه عملیاتی اطلاق می شود که طی آن اطلاعات جامع دفاتر املاک، از دفاتر املاک استخراج و به صورت اطلاعات دسته بندی شده و استاندارد وارد رایانه می شوند.

 تصویر برداری دفاتر املاک: به مجموعه عملیاتی که طی آنها از صفحات دفاتر املاک، تصویر برداری با رزولوشن 200 dpiبا فرمت jpg و با حجم کمتر از kb300 انجام و سپس مطابق استاندارد، کد گذاری گردند، تصویر برداری دفاتر املاک اطلاق می گردد.

با توجه به اینکه اسناد موجود در اداره ثبت از اهمیت بالائی برخوردار بوده و بسیاری از اسناد به صورت دو رو می باشند و همچنین زیر نویسی ها و پاراف های مختلفی در اطراف و پشت اسناد انجام گرفته و تمام این پاراف ها از اهمیت اطلاعاتی برخوردار هستند، لذا می بایست بدون ریزش اطلاعات و با بهترین کیفیت و سرعت مطلوب تمام اسناد اعم از یک رو و دو رو را بدون تخریب اسناد اسکن تصویر برداری نمود و خروجی مورد نظر با توجه به تعداد بالای اسناد می بایست از حجم متعارف برخوردار باشد. 

 داده آمائی:

به مجموع عملیات استخراج و ورود اطلاعات جامع دفاتر املاک و همچنین تصویر برداری دفاتر املاک، داده آمائی اطلاق می شود.

کد محل: کد هفت رقمی است که حرف اول: کد استان، حروف دوم و سوم:کد واحد ثبتی در استان، حروف چهار و پنجم بیانگر بخش ثبتی و حروف ششم و هفتم: بیانگر ناحیه ثبتی می باشد.

 شناسه ثبتی:

منظور ترکیبی از کد محل،  شماره پلاک  ثبتی اصلی،  شماره فرعی،  شماره  مفروزی و شماره  قطعه تفکیکی می باشد.

نقشه map  :

 نقشه ، تصویر افقی وضع موجود است. البته در ادامه هر موقع عبارت نقشه بکار برده می شود.  منظور نقشه در سیستم مختصات جهانی UTM خواهد بود.

مقیاس scale  :

برای ترسیم نقشه منطقه ای به ابعاد یک کیلومتر ، روی کاغذی به ابعاد یک متر ، ابعاد عوارض فیزیکی هزار برابر کوچک می شوند. میزان نسبت کوچک شدن ، مقیاس نام  دارد. هر چه ضریب کوچک شدن بیشتر شود، مخرج کسر مقیاس بزرگتر می شود و به عبارتی مقیاس نقشه کوچکتر می شود.

نقشه بزرگ مقیاس: به نقشه هایی که در مقیاس های    2000/1   ،  1000/1  ، 500/1 و یا بزرگ تر تهیه شده اند، نقشه های بزرگ مقیاس می گویند.

 نقشه متوسط مقیاس: به نقشه هایی که در مقیاس های 5000/1  ،  10000/1  تهیه شده اند، نقشه های متوسط مقیاس می گویند.

نقشه کوچک مقیاس: به نقشه هایی که  در مقیاس های   25000/1  ،   50000/1   و  یا کوچک تر تهیه شده اند ، نقشه های کوچک  مقیاس می گویند.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 19 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم