آمار بازدیدکنندگان سایت

01820697
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
862
1342
4985
18898
18176
1820697

آی‌پی شما: 107.23.176.162
امروز: ساعت

آشنایی بیشتر با کاداستر وظیفه ملی برای حفظ منافع ملی است - ۲

به‌ کارگیری کاداستر در مدیریت زمین در جهان بسیار با اهمیت شده است، مخصوصا اگر جهت دسترسی آسان به سوابق ثبتی در هنگام رسیدگی به دعاوی درک درستی از الکترونیکی کردن داشته باشیم

 

 

آشنایی بیشتر با کاداستر وظیفه ملی برای حفظ منافع ملی است - ۲  

به‌ کارگیری کاداستر در مدیریت زمین در جهان بسیار با اهمیت شده است، مخصوصا اگر جهت دسترسی آسان به سوابق ثبتی در هنگام رسیدگی به دعاوی درک درستی از الکترونیکی کردن داشته باشیم، بستری مناسب و کم هزینه برای انجام مشارکت در مدیریت زمین فراهم خواهیم نمود.

الکترونیکی کردن اساساً امکان استفاده از اطلاعات موجود در بانک اطلاعات را باید فراهم کند و مراجعه حضوری و انتقال اطلاعات فیزیکی را باید کاهش دهد. در مورد بررسی سوابق ثبتی باید اذعان نمود، حتی اگر نقشه ثبتی از دقت لازم برخوردار باشد مشاهده نقشه ثبتی کاداستر از طریق الکترونیکی، تنها در بر گیرنده اطلاعات هندسی خواهد بود، در حالیکه جمع آوری اطلاعات حقوقی نظیر و تمرکز بر رعایت حقوق مدنی مالک در عملیات کاداستر تجلی توسعه اجتماعی در مدیریت زمین است.

فرایند جمع آوری اطلاعات حقوقی نظیر عملیات گسترده تر از تشریفات متداول ثبتی است و در این مورد آگاهان جامعه هرگز نباید به مانند گذشته در اخذ سند ملی اقدامی به اجمال را بپذیرند و اگر بنا را بر این بگذاریم که باید فراتر از تشریفات متداول ثبتی، مدارک و اسناد قابل قبول برای اراضی ملی ایجاد شود، پس باید گسترده تر عمل گردد و گستره جمع آوری اطلاعات می تواند، اجتماع محور کردن و با ملاحظه به پیشینه تصرف و استمرار تصرف، جهت رفع تداخل و یکپارچگی تعیین شود، به این معنی که حتی موضوع سند کاداستر باید در برگیرنده اجرای مفاد ماده ۴۵ قانون رفع موانع تولید گردد و مساحت مندرج در شرح سند به موجب رفع تداخلات کسر نشود.

اگر سند کاداستر اخذ شده در چارچوب اجرای مقررات مفاد ماده ۹ قانون افزایش بهره وری و ماده ۴۵ و ۵۴ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و...ضرورت به اصلاح پیدا کند، همه باید بپذیرند که اطلاعات حقوقی نظیر تولید نشد و سند تک برگی ارزش مفاد تعریف کاداستر را ندارد.

قسمت دوم « آشنایی مختصر با مقوله کاداستر»

اهمیت کاداستر:

موضع‌گیری جهانی در قبال مدیریت زمین و دارایی‌های مربوطه مشخص‌کننده لزوم وجود و به‌کارگیری کاداستر است، به‌گونه‌ای که مجامع بین‌المللی از قبیل سازمان ملل و بانک جهانی آن را در فهرست اهم فعالیت‌ها و راهکارهای خود قرار داده است.

این مجامع در بیان دلایل چنین رویکردی به برخی از مزایای کلی و استراتژیک از قبیل بهبود سطح زندگی برنامه‌ریزی جهت ایجاد عدالت اجتماعی و کاهش فقر، حرکت به سمت توسعه پایدار با ایجاد بستری مناسب برای مدیریت موثر زمین و منابع مربوطه به ‌خصوص منابع طبیعی و همچنین ارتقاء و بهبودساختارهای مالی با اعمال مدیریت موثر درآمدهای مالیاتی اشاره می‌کنند.

اهمیت این طرح تا جایی است که محوریت مباحث در برنامه مدیریت شهری، ارایه شده در قالب برنامه توسعه سازمان ملل، مرکز اسکان سازمان ملل و بانک جهانی نیز حول کاداستر دور می‌زند.

در کل می‌توان گفت، کاداستر به ‌‌عنوان بستری مناسب برای انجام مشارکت در زمینه مدیریت زمین و دارایی‌های زمین در سطح جهانی است.  

فرایندهای مورد نیاز:

-        استخراج و ورود اطلاعات دفاتر املاک

-        تصویر برداری از دفاتر املاک   اسکن 

-        پلاک گذاری  

اطلاعات حدود اربعه املاک:

اقلام اطلاعاتی مربوط به هندسه عرصه املاک است که شامل مشخصات ملک و محل وقوع آن، مساحت عرصه ملک مندرج در سند و همچنین جهت، طول، حدفاصل، مجاور و مشخصات آن در مورد هر یک از اضلاع تشکیل دهنده عرصه ملک می باشد و جمعا 16 قلم اطلاعاتی را تشکیل می دهد که از دفاتر املاک استخراج می گردد. 

استخراج و ورود اطلاعات حدود اربعه:

به مجموعه عملیاتی اطلاق می شود که طی آن اطلاعات حدود اربعه مربوط به عرصه املاک از دفاتر املاک  استخراج و بصورت اطلاعات دسته بندی شده و استاندارد وارد رایانه می شوند.

اطلاعات جامع دفاتر املاک:

به مجموعه اطلاعات و مشخصات کامل املاک، اسناد مربوطه ، مالکیت ها و محدودیت های مرتبط و همچنین ارتباط صفحات دفاتر املاک با یکدیگر که در صفحات دفاتر املاک درج می شود، اطلاعات جامع دفاتر املاک اطلاق می شود و جمعا 76 قلم اطلاعاتی را تشکیل می دهد.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 39 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم