آمار بازدیدکنندگان سایت

01820836
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1001
1342
5124
19037
18176
1820836

آی‌پی شما: 107.23.176.162
امروز: ساعت

آشنایی بیشتر با کاداستر وظیفه ملی برای حفظ منافع ملی است.

اقدام به اجمال در عملیات کاداستر خسارت ملی است. توجه کنیم ! پنجاه و پنج سال از تاریخ ملی شدن جنگل ها و مراتع گذشت

 

 

آشنایی بیشتر با کاداستر وظیفه ملی برای حفظ منافع ملی است.

 

اقدام به اجمال در عملیات کاداستر خسارت ملی است. توجه کنیم ! پنجاه و پنج سال از تاریخ ملی شدن جنگل ها و مراتع گذشت، اما هنوز اقدامات ملی کردن و اخذ سند و مخصوصا قطعیت اسناد در هاله ابهام قرار دارد و امور اراضی کشور مرجع رفع تداخل است !

بهار طبیعت نوروز باستانی به ملت سرافراز حامی تولید داخلی که به حفاظت از جنگل در روز جنگل ۲۱ مارس توجه وافر دارد مبارکباد

اولین سند ملی جنگل حرا اخذ شد و این موضوع در تالار جنگلداری جنگلشناسی به بحث گذاشته شد و من فکر می کنم برداشت درستی در بین کارشناسان نیست و عملیات دقیقی در بین عملکردها دیده نمی شود و خوب است که مطلب « آشنایی مختصر با مقوله کاداستر»  را عینا به اشتراک بگذارم.

برای آشنایی بیشتر در مورد کاداستر این مطلب را در هفت یا هشت قسمت خدمتتان ارائه می کنم، متأسفانهمنبع آن را ندارمتا رفرنس دقیقی تقدیم کنم ! اما توصیه می کنم روی مفاهیم تمرکز بیشتری داشته باشیم. توجه کنیم در صورتی که عملیات کاداستر به اجمال انجام شود، حاصل آن فقط صدور سند تک برگی است که برای کشور خسارت ملی است و هیچ فایده ملی ندارد و هیچ ارزش علمی و الکترونیکی ندارد زیرا تبدیل به سیستم نشد و تنها نقشه هندسی دارای موقعیت جهانی است، اما اطلاعات حقوقی نظیر ندارد تا به هنگام شده باشد و برای مدیریت مفید گردد.

آشنایی مختصر با مقوله کاداستر

تعاریف:

تعریف کاداستر  Cadastre

در ماده یک آئین نامه حدود و وظائف و تشکیلات تهیه نقشه املاک به صورت کاداستر و مقررات اجرائی آن، موضوع تبصره 3 ماده 156 قانون ثبت اسناد و املاک، نقشه کاداستر به شرح زیر تعریف شده است:

« نقشه کاداستر به مجموعه عملیات فنی، مهندسی، ممیزی، ثبتی و حقوقی در مورد املاکی اطلاق می شودکه جریان ثبتی آنها خاتمه یافته , اعم از اینکه در دفتر املاک ثبت شده یا نشده باشد به جهت آنکه محدوده و موقعیت املاک را مشخص نماید و ارتباط جغرافیائی آنها را با یکدیگر نشان دهد و به منظور تثبیت مالکیت و تسهیل در حل و فصل دعاوی ملکی و ثبت املاک و سایر موارد مربوط به املاک، اجراء گردد. » سازمان ملل تعریف واحدی از کاداستر ارائه نموده است بدین ترتیب:

یک قطعه کاداستر قطعه ای از زمین است که موقعیت و حدود آن روی نقشه مشخص شده باشد و اطلاعات حقوقی نظیر آن معین باشد.

به عبارتی نقشه کاداستر را می توان به شرح زیر تعریف نمود :

نقشه کاداستری عبارت است از نقشه وضع موجود بعلاوه اطلاعات حقوقی نظیر.

همانطوری که از تعریف مشخص است، کاداستر یا همان سیستم اطلاعات ملکی  LIS  نوع خاصی از سیستم های اطلاعاتی جغرافیایی  GIS است و شامل اطلاعات مربوط به مالکیت زمین ها می باشد که در آن، نقشه شامل لایه عرصه املاک بوده و اطلاعات غیر گرافیکی آن همان اطلاعات حقوقی املاک می باشد و بر طبق تعريف فدراسيون بين المللي نقشه برداري  FIG   ابزاري براي تصميم گيري هاي قانوني ، مديريتي ، اقتصادي و اجتماعي بوده و عنصر اصلي در برنامه ريزي و توسعه مي باشد. اين سيستم از يك سوي شامل يك پايگاه داده مي باشد كه حاوي اطلاعات توضيحي و فضائي زمين مرجع  بوده  و از سوي ديگر شامل روال ها و تكنيك هاي جمع آوري ، به  هنگام سازي ، پردازش و توزيع داده ها مي باشد.

در ماده 3 همین آئین نامه لایه های کاداستر به شرح زیر تعریف می شوند:

« در کاداستر رقومی اطلاعات مختلف نظیر نقشه های هندسی ، طول ابعاد و مساحت ملک و مشخصات ملک و مالکین و سوابق ثبتی در رایانه ضبط و اطلاعات مورد  لزوم برای استفاده های گوناگون با یکدیگر تلفیق می شوند. این اطلاعات را لایه های کاداستر می گویند که در یک سیستم بانک اطلاعاتی سرزمین بانک جامع اطلاعات املاک و کاداستر ذخیره می گردد. »

بنابراین کاداستر، یک سیستم است  که در  آن نقشه هندسی ، موقعیت جهانی ، اطلاعات حقوقی و سوابق ثبتی  ملک  ذخیره ، به هنگام و مدیریت می گردند.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 26 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم