آمار بازدیدکنندگان سایت

01820786
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
951
1342
5074
18987
18176
1820786

آی‌پی شما: 107.23.176.162
امروز: ساعت

نوروز و تحول طبیعت و روز جنگل مبارکباد

یا مقلب القلوب و الابصار، یا مدبّر الیل و النّهار

 

 

نوروز و تحول طبیعت و روز جنگل مبارکباد 

 

یا مقلب القلوب و الابصار، یا مدبّر الیل و النّهار

به نام خدائی که دگرگون کننده است و با تغییر فصول تمثالی از حیات و نشاط و سرسبزی را به خزان می رساند و طبیعت را با مرگی موقت، دگر باره بیدار می کند و بهار تجلی بیداری طبیعت می شود.

ايامي كه به سرعت باد از بهار تا بهار ديگر گذشت و حادثه متعدد آفرید، برخي همکاران و برخی هم وطنان را از ما گرفت و روحشان ملكوتي شد و البته آثار خدمتشان در يادها و دل ها باقي است و به پاس روز جنگل صدقه ای جاریه است و به همه جانبختگان زلزله درود و به همه زلزله زدگانی که زمستان سخت را به امید بهار سپری کرده اند درود !

شکر و سپاس مدبر الیل و النهار را سزاست، که خواب شب هنگام هر شبانه روز را مرگ موقت انسان قرار داد، تا مسیر خلقت را به ما بیاموزد و پرورش دهد و فراق را برای برخواستنی بزرگ بر ما آسان کند.

ألسّلامُ علی ربیعُ الانام و نضرة الایام 

خدایا دل های زمستانی در مسیر تحول و توسعه، منتظر بهار طبیعتند و در آستانه بهار طبیعت، برای بهار دل، منتظر بهار جان و قطب عالم امکانند ! بارلاها ! این انتظار شیرین را به تجدید عهد و وصال برسان !

۲۱ مارس روز جنگل به همه طبیعت دوستان و علاقمندان به حفظ و توسعه جنگل مبارکباد !

متأسفم که ابراز می کنم روز جنگل در ایران به روز رفع مشکلات جنگل و نفس دادن به آن منتهی نشد، عدم اعتماد به متخصصین مجرب یک ضایعه ملی در ایران است و سبب شد تا مدیریت ها سیاسی شود و سیاست های اجرایی مدیریت های تخصصی مخدوش گردد. اتخاذ تصمیمات مدیریت سیاسی و غیر حرفه ای جنگل در اجرای طرح تنفس موسوم، با افزایش مشکلات جنگل از طریق تعطیل کردن فعالیت هایی چون رها کردن طرح خروج دام – جایگزینی سوخت – عدم اختصاص بودجه برای توسعه جنگل و افزایش قاچاق چوب و ناتوانی در افزایش ضریب حفاظتی، ناتوانایی در تهیه و ارائه طرح تنفس جنگل، عملا بدون طرح و برنامه مدعی اجرای طرح تنفس جنگل است و در واقع نفس جنگل را به شماره انداخته است و بیم آن می رود، که دستاوردهای حفاظتی و نظارتی سه دهه گذشته که مورد تأیید مجامع علمی بین المللی است، در معرض تهدید قرار گیرد.

از این رو شرایط جاری در سال ۹۷ برای جنگل های هیرکانی بسیار خطرناک و برای سایر نواحی رویشی، وضعیت همچنان اسف بار است و این سرمایه با اهمیت طبیعی و خدادادی البته با بحران دیگری مواجه شده که می توان به از دست رفتن یا کاهش انگیزه های کارشناسان متخصص بخش اجرایی مواجه است.

جنگل های باقیمانده حاصل تلاش مرحوم ساعی و دوستان اوست که زمینه ملی شدن این سرمایه تجدیدپذیر را فراهم کرده اند و جنگلبانان بینام و نشان تا کم نام و نشان و چهره های ملی که در ملی کردن سعی وافر نموده و تلاش مؤثر نموده اند تا سازمان جنگلبانی، مدیریت علمی عملی جنگلداری و فعالیت های حفظ احیا و توسعه دانش بنیان داشته باشد.

حفاظت و مراقبت از میراث ملی باید به متخصصین با تجربه سپرده شود و تحت مدیریتی اجتماع محور جامع و یکپارچه اداره گردد.

شاد و کامیاب باشید. خجسته باد بهار طبیعت !

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 29 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم