آمار بازدیدکنندگان سایت

01771173
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
781
1484
6339
15088
26516
1771173

آی‌پی شما: 100.24.46.10
امروز: ساعت

شکوه اقدام مجریان طرح های جنگلداری پس از خاتمه قرارداد در تحویل طرح ها !

در ناحیه رویشی هیرکانی حدود یک میلیون و یکصد هکتار جنگل در رابطه با تهیه اجرای طرح های جنگلداری از قبل و یا بعد از انقلاب اسلامی بتدریج در اجرای قانون حفاظت و بهره برداری مصوب ۴۶ واگذاری شد

 

 

شکوه اقدام مجریان طرح های جنگلداری پس از خاتمه قرارداد در تحویل طرح ها !

در ناحیه رویشی هیرکانی حدود یک میلیون و یکصد هکتار جنگل در رابطه با تهیه اجرای طرح های جنگلداری از قبل و یا بعد از انقلاب اسلامی بتدریج در اجرای قانون حفاظت و بهره برداری مصوب ۴۶ واگذاری شد و مجریان این طرح ها با خاتمه قرارداد عرصه و اعیان جنگل ها را تحویل می دهند و این منابع بر می گردد.

برخی باید به تماشا بنشینند و این رفتار حاکم بر مدیریت جنگل را مشاهده و داوری کنند ! که تصمیم مبتنی بر سیاست جنگل که حتی اعیان جنگل یعنی درختان را در قالب پروانه قطع در اختیار مجری قرار می داد، مجری طرح را تام الاختیار نمی کرد و تولید محصول تحت نظارت بود و عرصه نیز طبق طرح در فرایند احیا و بازسازی قرار داشت با خاتمه قرارداد عیناً تحویل می شود.

این ملت با خود و منافع خود چه می کند !

واگذاری اراضی ملی برای طرح های تولید در غالب کمیسیون موسوم به ماده ۳۱ و ۳۲ بعد از دهه شصت که به موجب وفق مقررات این قانون واگذاری و احیای اراضی در حکومت اسلامی واگذارشد، بفرمایند چند متر پس از تغییر کاربری طرح به منابع طبیعی برگشته است.

اینک ایده مخل تنفس جنگل در جریان خاتمه قرارداد یک نشانه و شاخص به جا گذاشت که اسباب عزت اختماعی و مایه افتخار است که جنگلبانان بگویند، آنچه که از عرصه و اعیان جنگل به مجری طرف قرارداد تحویل داده اند، گاها با نسبتی بیشتر و عموماً عین اموال عمومی را به نسل بعدی خود قابل تحویل و تحول می بینند.

علاوه بر عملکرد مشعشع و اثر بخش اجرای مدیریت علمی عملی در برخی از طرح ها، شکوه اقدام مجریان در تحویل و تحول با درخواست مجری نمایان می شود ! بله؛ مجری به کارفرما می نویسد تا کارفرما بیاید طرح را تحویل بگیرد !

هر چند که خلع ید طرح از مجری یک قاعده حقوقی است، اما مجریان با این شکوه اقدام تجلی خلاص شدن از اتهامات توهمی را به نمایش گذاشته اند و فرایند خلع ید عملا به سُخره گرفته شد. چشم ها ببینند و گوش ها بشنوند و مفهومی از ید امانی را به ذهن بسپارند که فرداهای دیگر و نسل دیگر در نحوه مدیریت دیگری به اینگونه سیاست و اینگونه مدیریت محتاج خواهند شد.

در راستای هدفگذاری اولیه تهیه و اجرای طرح جنگلداری، به آنچه که می توان به عنوان عامل وحدت نظر و عامل وحدت عمل در نیل به خواسته اشاره کرد، دانش بنیان بودن این فعالیت بالنده بود که اجازه نمی داد از در محاوره و مکاتبه از هر واژه ای نا تعریفی استفاده شود و دانش بنیان بودن ذاتاً همزبانی می آفرید و همه افراد دخیل در تهیه و اجرای طرح در ضمیر ناخودآگاه خود همراهی محض را جستجو می کردند، تا از قافله در حراکت به سمت توسعه همه جانبه و پایدار در ساختار عقب نیافتند و جا نمانند.

افتخار می کنم که امروز بنویسم و در تاریخ بماند، مجریان طرح ها با تحویل طرح ها به ادارات کل برند دو وجهی سیاست جنگل و استفاده از توان و سرمایه بخش غیر دولتی را ثبت کرده اند ! تاریخ بخواند که در این جغرافیای سیاسی با وصف اینکه دانش بنیان بودن فعالیت ها، یکی از محورهای پنج گانه سیاست اقتصاد مقاومتی است،

مدیریت غیر حرفه ای فعالیت دانش بنیان جنگلداری را به تعطیلی کشانده است.

در حالیکه سال های مدیدی می گفتند، جنگل ها را تحویل مجری داده اند و نمی توانند پس بگیرند و از عبارت خاتمه قرارداد استفاده کرده اند، از روی توهم فکر می کردند به مانند واگذاری زمین به طرح های تولیدی، زمینخواری بر این فعالیت سیطره دارد و نمی توان به سادگی جنگل ها را پس گرفت و مجریان را بیرون کرد ! ‌اما اکنون کارفرما التماس می کند که مجری بمانند تا نگویند طرح تعطیل شد.

در دهه هشتاد در اوج حضور دکتر عسگری آزاد در امور استخدامی کشور که توسعه مدیریت تلعلع داشت، ما در شمال کشور در اندیشه جمع کردن سرجنگلبانی در إدارات منابع طبیعی بودیم، چون کل حوزه سرجنگلبانی زیر پوشش طرح جنگلداری بود و ساختار عرضی تشکیلات حفاظت و نظارت متمرکز را تحت اجرا داشت، اما اکنون فکر می کنم که برای ناظرین مقیم در طرح ها پس از تعطیلی کامل طرح ها، هیچ توجیه هزینه ای نمی توان یافت که در سرجنگلبانی تجمیع نشوند.

اوج افول در این است که در آن دهه که یادش بخیر ! شاخص انتصاب سرجنگلبان در سرجنگلبانی ها، مبتنی بر تجربه در بخش حفاظت بود و در نظارت طرح های مقیم، شاخص انتصاب ناظر مبتنی بر دانش تخصصی بود.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 40 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم