آمار بازدیدکنندگان سایت

01771080
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
688
1484
6246
14995
26516
1771080

آی‌پی شما: 100.24.46.10
امروز: ساعت

توقف بهره برداری مجاز در طرح ها ! یعنی توقف همه جامعه !

مردم باید بدانند ایده پردازان تنفس جنگل، با مدیریت جنگل و نظارت سیستمیک آن چه کرده اند !

 

 

توقف بهره برداری مجاز در طرح ها ! یعنی توقف همه جامعه !

مردم باید بدانند ایده پردازان تنفس جنگل، با مدیریت جنگل و نظارت سیستمیک آن چه کرده اند ! اکنون این نو اندیش های غیر حرفه ای، برای شناسایی دزد چوب، همه مردم را در همه فعالیت های جاری و مرتبط با چوب متوقف کرده اند ! تا دزدان چوب را شناسایی کنند.

می گفتند نظارت ضعیف است، تصمیم گرفتند ! نظارت را قوی کنند، اکنون نه به افعال بلکه به اقوال، می گویند به واسطه توقف بهره برداری وظیفه ناظرین صرفا نظارتی است و نظارت ارتقاء یافته است ! آنها حتی نمی دانند که حتی قادر به تأمین هزینه سوخت خودرو نیستند و بین حرف تا عمل چه شکافی عمیقی هست !

عدم تولید چوب از مجاری مجاز برای صنایع مبلمان و عدم تولید هیزم از مجاری مجاز در ناحیه رویشی زاکرس برای تولید ذغال، نشان می دهد که قاچاق چوب در حدود ۱۰۰ هزار متر مکعب و قاچاق ذغال در حدود ۱۵۰ هزار تن غیر قابل کنترل است.

- همه می دانند که با قطع مجاری مجاز، مجاری غیر مجاز و زیر زمینی در هر زمینه ای که شکل می گیرد، به عنوان مثال در ارز در دارو در مواد مخدر در... ، فقدان تقاضا در بازار همیشه سبب رکود می شود و فقدان عرضه همیشه سبب افزایش قیمت می گردد و برای کنترل قیمت دولت همیشه تمهیدات توزیع کوپنی که شاخصه اقتصاد ریاضتی است به جریان می اندازد.

- همه می دانند که بهره برداری های مجاز چوبی تحت نظارت سازمان جنگل ها... در کمتر از یک میلیون هکتار از جنگل های شمال وجود داشت ! اما هیچ کس نمی تواند مدعی باشد که همه این بهره برداری های مجاز دارای ایراد است و به همراه این بهره برداری های مجاز قاچاق چوب جریان دارد.

اما همه آگاهان متخصص مجرب می توانند به سهولت از طریق مشاهدات خود از جنگل و مبادی خروجی و همچنین تجزیه و تحلیل داده های آماری از پروانه قطع ها، عملکرد سیستم نظارتی چند لایه نظارت بر بهره برداری جنگل را کارآمد تلقی کنند و موارد موردی را هم به عنوان اشتباه یا تعمد فردی قلمداد کرد و به سیستم نظارتی ربط ندهند.

کسانیکه علاقمند به بقای جنگل هستند این نکات را بدانند و به خاطر بسپارند

- پتانسیل مصرف چوب قاچاق از جنگل های شمال حداکثر یک صد هزار مترمکعب است و عمدتا از جنگل های فاقد طرح جنگلداری فعال، شکل می گیرد و کمتر می تواند در طرح های جنگلداری فعال شکل بگیرد.

- پتانسیل مصرف چوب هیزمی برای تولید ذغال کشور در حدود ۱۵۰ تن ذغال معادل ۴۵۰ تن هیزم در روز است. تبدیل مقیاس تن به مترمکعب به لحاظ تفاوت جنس هیزم و وزن خشک و یا تر معمولا برآورد است، اما به طور میانگین با ملاحظه ضریب حجمی هیزم، وزن هر مترمکعب هیزم را باید در حدود ۸۰۰ تا ۹۰۰ کیلو در نظر گرفت و بدین ترتیب تولید ۱۵۰ تن ذغال در حدود ۴۰۰ مترمکعب هیزم نیاز دارد.

- مصرف رسمی و مجاز چوب سوخت یا هیزم جنگل نشینان در شمال حدود سه و نیم میلیون متر مکعب است و برای بهره برداری مجاز در این نوع مصرف، هیچ تمهیدات مناسبی پیش بینی نشد، ضمن آنکه متآسفانه تمهیدات تحت برنامه طرح های جنگلداری نیز متوقف شد.

مردم باید توجه کنند که برنامه ریزان اقتصادی در عین غفلت و برنامه ریزان کلان کشور با گزارش خلاف واقع و مقامات عالی کشور با ترجیح مدیریت غیر حرفه ای به مدیریت جنگل، به نوعی از فرافکنی و پوشش دادن بر جلوگیری از برجسته شدن ناتوانی در سرمایه گذاری دولت، دست به یک اقدام سازگار با خواستگاه های اجتماعی زده اند و با اقدام پوپولیستی سعی در هم سازی با آحاد جامعه برای یک خواسته غیر قابل تحقق دارند.

ظرفیت اسمی صنایع چوب کشور در حدود ۱۰ میلیون مترمکعب است، مصرف رسمی بخش صنایع چوب در حدود ۶ میلیون مترمکعب است و بدین ترتیب مشخص می شود که پتانسیل بالفعل تولید چوب از مناطق غیر جنگلی یعنی بخش غیر دولتی در محاوط ، معابر و باغ ها در حدود ۱۲برابر توان تولید چوب توسط دولت است. بنابراین در بر حسب سیاست های اقتصاد مقاومتی، وزارت جهاد کشاورزی باید حتی برای تولید داخلی ۴ میلیون مترمکعبی یعنی ظرفیت خالی مصرف رسمی تا ظرفیت اسمی صنایع چوب کشور خیز بردارد.

توهم کنترل تولید چوب های غیرمجاز سبب شد تا کشور در چند مسئله با اهمیت دچار چالش شود

الف : برای کنترل حجمی معادل حداکثر ۱۰۰ هزار مترمکعب، توان تولید چوب در کشور را به چالش کشید و اکنون در شمال کشور، مالکین باغات که به دلیل عدم صرفه اقتصادی در انواع زراعت و باغداری، اراضی خود را به صورت آیش رها کرده اند، هر ساله این سطوح از اراضی یا محاوط خود را پاکتراشی می کنند، تا نهال های موجود خود رو از گونه افرا توسکا بلوط سفیدپلت، به درخت تبدیل نشوند و در فرایند تغییر کاربری به خناق تصمیم گیری بدل نگردند.

قانون توسعه فضای سبز کشور انتزاعی با توسعه فضای سبز غیر همگرا و مدیریت حفاظت از فضای سبز کشور با روح توسعه واگرا است، قوانین کشور عموما با سیاست های اقتصاد مقاومتی همراهی ندارند و هیچ نقش حمایتی را نمی توان از سوی متولیات تحت اجرا دید که به توسعه فضای سبز کمک کند، همه مردم و مدیران و مقامات خواهان حفاظت از جنگل ها و فضای سبز کشورند و همه می خواهند با زمینخواران مبارزه شود و با دزدان و فاسدین در ارض برخورد قاطع شود، اما هرگز از بی راهه ها نمی توان به قله هدف رسید.

توجه کنیم که مدیریت غیر حرفه ای هرگز توانایی لازم برای بهینه سازی مدیریت ندارد و آب در هاون نکوبیم ! کنترل تولید ذغال غیر مجاز کار عبثی است، ایجاد فرایند تولید مجاز ، کار مدیران حرفه است و خارج از توان فکر و فیزیک جسمی شماست !  شما هرگز قادر به تعطیل کردن صنایع مبلمان نیستید، بنابراین هرگز قادر به کنترل تولید چوب از مجاری غیر مجاز نخواهید بود، دروغ نگویید !‌ وقتی فرایند تولید مجاز وجود ندارد، تقاضای مجاز صنایع مبلمان از طزیق عرضه غیر مجاز و مجاری غیر مجاز، تامین می شود. 

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 56 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم