آمار بازدیدکنندگان سایت

01531093
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1357
2229
15351
46600
50755
1531093

آی‌پی شما: 54.198.170.159
امروز: ساعت

نقش کم رنگ اقتصاد دانان در روند اجرای اقتصاد مقاومتی !

همچنانکه مسئله اول کشور مسئله اقتصادی است، نقش اول حل این مسئله نیز در عهده اقتصاد دانان است. یعنی ایجابی باید به این نکته توجه داشت

 

 

نقش کم رنگ اقتصاد دانان در روند اجرای اقتصاد مقاومتی !

همچنانکه مسئله اول کشور مسئله اقتصادی است، نقش اول حل این مسئله نیز در عهده اقتصاد دانان است. یعنی ایجابی باید به این نکته توجه داشت، که در شرایط تحریم اقتصادی و رکود فعلی و هدفگذاری مندرج در سیاست های اقتصاد مقاومتی، هر تصمیمی بدون توجه به ملاحظات اقتصادی، نقض آشکار و اقدام در خلاف جهت مسئله اول کشور است.

از نگاه گفتمان سازی اقتصاد مقاومتی پیوسته دو محور را باید در قالب گفتگو حل و فصل نمود.

- در چه مواردی می توان به تسهیل امر سرمایه گذاری برای بهبود کسب و کار در هر منطقه کمک نمود.

- در چه مواردی می توان از مانع تراشی صرف نظر و در راه اندازی تسهیل و در حمایت از تولید داخلی موانه را بر طرف نمود.

توجه به برخی ملاحظات در چشم انداز سبب می شود، تا با نیم نگاهی به دیگر کشورهای منطقه، نه حتی پیشرفت های خود را بلکه، علل ناتوانی و موانع عدم دستیابی یعنی آسیب های شناخته شده را نیز با آن کشورها مقایسه کنیم !

به عنوان مثال عدم تحرک لازم در منطقه عسلویه اگر چه ناشی از تحریم به اقاله قراردادها با شرکت های خارجی منتهی شد، اما عدم تحرک لازم حتی تا حدودی به نوع نگاه برخی دستگاه ها مانند سازمان حفاظت محیط زیست به ناتوانی در ارزیابی و تفریق ارزیابی از پیش داوری گره خورد.

اکنون اگر در مفهوم عقب ماندگی و یا بر عکس توسعه یافتگی به بحث توجه کنیم ! اخبار ماه اخیر عربستان و امارات حاکی از سرمایه گذاری کلان در تولید انرژی خورشیدی و بادی و سرمایه گذاری در بخش گردشگری و و توسعه اجتماعی است و در عین حال نیم نگاه هر تحلیل کننده اجتماعی اقتصادی کشور، به بیان ضعف ها و جا ماندن ها از توسعه و طی این فرایندهاست.

ملاحظه می شود برخی مانع تراشی ها در مسیر برخی فعالیت های جاری که با به کار بردن عباراتی چون دریا خواری - زمینخواری - کوه خواری، در بزرگ‌نمایی ها نقش دارد، تا چه حدی در خواری و سرخوردگی این ملت تأثیر داشته و سبب خروج سرمایه مالی اعتباری یا سرمایه مغزی و کارآفرینی شده است!

چرا برخی چشمشان را بر روی توسعه در سواحل امیر نشینان رجز خوان بستند، در حالیکه بیش از ده سال سهم نفتمان را از حوزه مشترک در کف خلیج بردند و با همان نفت ما بازار نفت را خراب کردند. سهم مان را از تجارت در دریای آزاد از صنعت گردشگری چپاول کردند !

آیا برخی انکار می کنند دست مغرضانه ای در کار است و نیاز به اتخاذ رفتار سلبی برای جلوگیری از مانع تراشی ها و لنگ کردن ها که در بعضی از کارهای توسعه و رشد اقتصادی کشور وجود دارد نیست ؟

آیا برخی هنوز انکار می کنند حتی در پسا برجام برای عدم سرمایه گذاری در این کشور، دست مغرضانه استکباری در کار نیست و عوامل داخلی با آنها از طریق مانع تراشی همکاری دارند  ؟

چرا به جای استفاده از سرمایه اجتماعی در حل مسئله کم آبی، سرمایه اجتماعی نقادی می کند و عملگرا و وحدت بخش نیست و بهبود مدیریت در هر فعالیت اقتصادی را حرفه ای و تخصصی نمی خواهد و به فعالیت خبری مبتنی بر احساس بسنده می کند ؟

از جمله آسیب های جدی در چند ساله اخیر از همین روزنه نگاه قابل تأمل و بررسی است که همه شخصیت های علمی و سرمایه مغزی کشور، از تبعات ناشی از نقادی و جار و جنجال واهمه دارند و به همین جهت است جز معدود افرادیکه از پشتوانه های سیاسی اجتماعی برخوردارند، سایر متخصصین در اقتصاد در سکوت و سکون هستند.

با وصف اینکه مسئله اقتصاد مسئله اول کشور است، اما اقتصاددانان غایبند و افکار عمومی تولید فکر اقتصاد مقاومتی از آنها نمی بیند و در نتیجه عدم تحرک و تولید فکر آنها، اجرای اقتصاد مقاومتی در صدر قرار نمی گیرد و بر خلاف درجه اهمیت خود در ذیل لیست قرار می گیرد و از همین رو فعالیت های اقتصادی کم تحرک و حمایت از تولید داخلی کم رنگ و مانع تراشی ها با بزرگنمایی با اهمیت قلمداد می شوند و همه در فکر جلوگیری از عدم انجام هستند و کمتر حواسی می توان یافت که در پی شدن و انجام است.

رسالت افکار عمومی این است که به مسئله اول کشور بپردازد و به اقتصاددانان متخصص اقتصادی نقش بیشتری داده و توسعه اجتماعی از طریق انجام و شدن یک فعالیت اقتصادی دنبال کند و مانع تراشی را به سمت رعایت استانداردها و تبعیت از الگوها برای حصول نتیجه افزایش بهره وری بر طرف نماید.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 59 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم