آمار بازدیدکنندگان سایت

01531102
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1366
2229
15360
46609
50755
1531102

آی‌پی شما: 54.198.170.159
امروز: ساعت

خود تحریمی و اجرای اقتصاد مقاومتی

 

 

خود تحریمی و اجرای اقتصاد مقاومتی

در واپسین روزهای مقابله با ایده تنفس در مدیریت جنگل، می نویسم خود تحریمی کرده اید !

اقتصاددانان به واضح می گویند ! ماهیت اقتصاد بازار، رقابت است. اما ما به عنوان یک فرد عادی جامعه تجربه کرده ایم که رقابت حتی از نوع سالم و یا ناسالمش در بازار، با خصومت تفاوت دارد، چون خصومت در خود فقط محدودیت و تحریم دارد و ذاتا تعامل ندارد و تحریم اقتصادی، نوعا خصومت بر علیه این ملت است و مادامیکه وجود داشته باشد، هیچ نشانی از توافق و تراضی در بین نیست.

از این رو در حالیکه صلاح و اقتضاء مدیریت جنگل ها اجرای محورهای اقتصاد مقاومتی بود. با این وصف چرا در دوران تحریم اقتصادی و بروز رکود، طرح های جنگلداری دارای اقتصاد درونزا را تعطیل کرده اند.

اگر به بهانه ها توجه کنید، متوجه می شوید که دنبال کنندگان ایده تنفس، به تحریم اقتصادی اهمیت نداده اند !

- یکی از بهانه ها این بود که دولت برای رعایت توان اکولوژیکی از خودش شروع کند، یعنی پوست موزی انداختند زیر پای دولت ! یعنی ملاحظه ای ناقص که فقط ۵۰۰ هزار متر مکعب چوب غالبا هیزمی از درختان آسیب دیده را دیده اند و سایر خدمات در طرح ها از جمله اشتغال و حفاظت و مراقبت را نادیده گرفته اند. 

- یکی دیگر از بهانه ها این بود که حجم تولید چوب در طرح های جنگلداری، حجم قابل توجهی نیست و خیلی در روند فعالیت صنایع چوب تأثیر ندارد !

- یکی از ساز و کارهای پوپولیستی در مورد تأمین نیاز صنایع این بود که صاحب صنایع برود چوب وارد کند، تعرفه را صفر می کنیم، أساسا خبر نداشت که تعرفه سال های مدیدی صفر بود، محدودیت های قرنطینه واردات  دارد و نباید این محدودیت را نادیده بگیرد،

- یکی دیگر از ساز و کارهای پوپولیستی دیگرش زراعت چوب بود که می گفت صنایع برود نیازش را از طریق زراعت چوب تأمین کند، اخیرا اعلام کردند که در جنگل های مخروبه زراعت چوب انجام دهند، متأسفانه اخبارش نیز پخش شد. کسی که این برنامه را  به رئیس سازمان وقت داد، کسی است که رفت مدیریت منسوخ سال ۴۶ یعنی تبدیل و واگذاری را به اجرا بگذارد. زراعت چوب باید در اراضی آبی انجام شود و در این صورت امنیت غذایی به همان نسبت تحت تأثیر قرار می گیرد. بدین ترتیب زراعت چوب نیز با چارچوب اجرای اقتصاد مقاومتی تعارض دارد.

واردات چوب یعنی به سمت بازاری که خصومت را حاکم کرده است، دست نیاز دراز کردن !

زراعت چوب یعنی اختصاص اراضی آبی برای تولید چوب و اختلال در تولید، با عواقب دست نیاز دراز کردن !

اینها نشان می دهد که برنامه ریزان کشور در برنامه ریزی بدون ملاحظات اقتصاد بازار این مققرات را وضع کرده اند یا در اقتصاد بازار، تحریم اقتصادی را نشناخته اند و به سمت اجرای اقتصاد مقاومتی نرفته اند!

تصویب بند ف ماده ۳۸ قانون برنامه پنجساله ششم توسعه، نشان می دهد در حالیکه هدفگذاری برنامه توسعه در ابعاد مختلف است، اما قانونگذار چارچوب توسعه اقتصادی درستی برای مدیریت جنگل مقرر نکرده اند ! زیرا همه می دانند که کشور اقتصاد ملی تحت تحریمی دارد و نباید دوره انتقال مدیریت علمی عملی جنگل را به سمت اختلال بکشاند !  لابد نمی دانستند و یا گزارشات غیر واقعی داشتند که با اجرای بند ف ماده ۳۸ به سمت اختلال می رود.

اگر تحریم اقتصادی را دقیق و درست درک می کردند، حتی باید در راستای مصوبه بهینه سازی با برنامه ای منفصل از اقتصاد بازار و متصل به اجرای اقتصاد مقاومتی، به اقتضاء و ضرورت مقاومت در برابر اختلال و تعطیلی طرح ها، از همه ظرفیت ها برای ادامه اجرای طرح جنگلداری استفاده می کردند !

اکنون مدیریت جنگل در شرایط اختلال به دور از افزایش بهره وری است و به دلیل فقدان اعتبار مورد نیاز مستأصل در انجام تکالیف قانونی مختلف در توسعه جنگل – در احیای جنگل - در رفع تعارض دام و جنگل – در افزایش ضریب حفاضتی – در جایگزینی سوخت مناسب است و ساز و کار برون رفت از این گرداب را ندارد.

کسانیکه مدعی شدند جنگلداری کلاسیک را قبول ندارند، در واقع تف انداختند هوا و ریخت روی ریش خودشان  !

آنها هم مثل ما با آموزه های کلاسیک مدرک تحصیلی گرفته اند، ولی به مانند بر شاخ نشسته، بن بریدند و  سقوط اخلاقی کردند ! پستان مادری را گاز گرفته اند.

خوب آقای دکتر ! جنگلداری کلاسیک را قبول ندارید، آموزه های آن را دور می ریزید !  قرقبانتان می گوید مدرکتان چه ارزشی دارد ! تا باستناد مدرکتان با شما گفتگو کند و از شما دستور کار بگیرد  !

به انحاء مختلف خود تحریمی کرده اید آقای دکتر !

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 64 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم