آمار بازدیدکنندگان سایت

01736012
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
434
1339
3908
6443
96
1736012

آی‌پی شما: 54.227.31.145
امروز: ساعت

صندوق عمران مراتع فرش زیر پای مدیریت مراتع کشور بود

ریزگرد یغمای عینی و سودای بهره برداری مازاد بر توان اکولوژیک و ضعف سرمایه گذاری و مدیریت مراتع کشور است که با تند باد حوادث مردم ما را از نفس کشیدن انداخته است.

 

 

صندوق عمران مراتع فرش زیر پای مدیریت مراتع کشور بود.

ریزگرد یغمای عینی و سودای بهره برداری مازاد بر توان اکولوژیک و ضعف سرمایه گذاری و مدیریت مراتع کشور است که با تند باد حوادث مردم ما را از نفس کشیدن انداخته است.    

باید از این نحوه مدیریت خجالت کشید که برای ۸۶ میلیون هکتار از وسعت کشور، فقط یک تبصره قانونی برای بهبود یا ارتقاء مدیریت وجود دارد و آنگاه برای مسائل کم اهمیت دیگر، مرتب دیکته می نویسند !

مرغ مدیریت منابع طبیعی را غاز نبینند ! فرش زیر پای مدیریت حرفه ای آن را نکشند ! می بینند که آن الغاء و ادغام و نسخ های قانونی برای این ملت، خدمتی در پی نداشته است !

وقت آن است که برگردند ! و به کسانیکه در این حرفه اهلیت ندارند اعتماد نکنند !  اساساً مبانی اعتماد ساز کشور در انتصابات محتاج چکش کاری شده است، زیرا به خیانت ها و فساد مالی و فرار از کشور منتهی شد !

وقت آن است که برگردند ! و حتی برای یکبار این قوانین ملغی شده را بخوانند ! و ببینند آن مدیریت حرفه ای با چه ساز و کار حمایتی به اصلاح و عمران مراتع نظر داشت ! صندوق عمران به شرکت پشتیبانی امور دام تبدیل شده و این اواخر سال ۸۹ به وزارت بازرگانی و سپس در قالب ادغام وزارت مزبور تا سال ۹۱ زیر مجموعه وزارت صنعت معدن تجارت قرار داشت ! یعنی بر اساس طرح قانون تمرکز وظایف تصویب شد و دولت وقت حتی قانون را در مهلت قانونی ابلاغ نکرد !

- چگونه انتظار اثر بخشی اعتبارات حتی ناچیز را دارید ؟

- چگونه از کارکنانیکه هرگز با دامداران و دامداری سنتی انسی نداشتند، انتظار پشتیبانی و کارایی دارند ؟

- چگونه هدف های افزایش بهره وری از عوامل تولید باید کسب شود ؟

مقامات و آقایان کارشناس مرتبط با حل مسائل ریز گرد و فرسایش و مدیریت مراتع ! لطفا بخوانید !

چرا نمایندگان محترم مجلس، مرغ مدیریت منابع طبیعی را غاز می بینند ؟ چرا عوارض کشتارگاهی باید در شهرداری و در مدیریت شهری بی هدف هزینه شود ؟

چرا مدیریت شهری مصرف کننده و تولید کننده پسماند و زباله، باید فرش زیر پای تولید کنندگان وابسته به مراتع کشور و محروح از همه خدمات رفاهی جامعه را بکشد و زیر پای مصرف کنندگانی بیندازد که گاه با رفتار افاده  گونه و گاه تکبر و گاه تحقیر آمیز به این دسته از تولیدگنندگان می نگرند ؟

سال های مدیدی است فرش زیر پای مدیریت منابع طبیعی را می کشند و زیر پای شهرداران ناتوان می گذارند و آنچه تاکنون شهرداران ناتوان برای مدیریت منابع طبیعی به ارث گذاشته اند، اثر ناتوانی مدیریت شهری آنها در تبدیل جنگل و مرتع به زباله دانی - انتقال کشتارگاه ها در عمق جنگل ها و مراتع بوده است !

رها کردنِ علت تلاشِ غیر مؤثر برای درمان است، تاکنون تلاش برای درمان معلول هیچ دردی را درمان نکرده است، چه در ساختار مدیریتی و چه در فعالیت های مطالعاتی – اجرایی، هیچ تلاشی معطوف به نتیجه مؤثر شده است ؟ چرا این همه سعی و خطا و اصرار و تکرار ؟

ریزگرد مردم ما را زمین گیر کرد و از تهدید به آسیب جدی زیستی تبدیل شد و اکنون می توان به محاسبه خسارت وارده پرداخت، اما نتیجه اقدامات کنترل این تهدید تا کنون اثر بخش نبود و از تهدید به آسب تبدیل شد. زیرا مدیریتش غیر حرفه ای بود و از یکپارچگی و همدلی و همزبانی بی بهره و نصیب  !

نتیجه اقدامات آتی هر چه باشد، آثار این آسیب جدی وارد آمده در کشور را می توان مشاهده نمود.

من اما به حل این مسئله و این تراژدی از زاویه دیگری می نگرم ! قدر مسلم همه متخصصین به نوعی اذعان کرده و یا می کنند که این پدیده محصول فقر طبیعت است و اگر بهره برداران منابع طبیعی فقیر نمی بودند، با اتکاء کمتری معیشتشان وابستگی داشت !

تصویب ۱۵۰ میلیون دلاری و ۲۰۰ میلیون دلاری صندوق ذخیره ارزی برای کنترل ریز گرد و اجرای طرح های آبخیز داری را نمی توان گفت چرا ؟ اما این دو معلول علت بهره برداری مازاد بر ظرفیت و توان اکولوژیکی است. برای علت بروز این تهدیدات زیستی چانه زنی ۳۵۰ میلیون دلاری می کند ؟

پر واضح است که این رخدادها و دو معلول در حوزه مرتعی، رخنمون و نتیجه بهره برداری شدید تعلیف دام است که بیابان زایی در پی داشته و عملیات بیابان زدایی کشور را نیز به یکباره به تعطیلی کشاند که با ظرفیت بالایی فعال بود و خدمات چشم گیری داشت و مدیریت کشور شاید به اشتباه هم به مداخله موازی وقع گذاشت و هم ظرف منابع طبیعی را حجیم دید ! با یک تلنگر آن ظرف حجیم از هم پاشید و محتوای ظرف زیرپای تداخل مدیریت له شد ! وقت آن است که بر گردید ! 

فرش زیر پای مدیریت منابع طبیعی را برگردانید و بودجه ریزی را عملیاتی و تهیه و تصویب طرح های مرتبط با مدیریت منابع طبیعی را اجتماع محور- دانش بنیان و با اقتصاد درونزا به اجرا بگذارید !

ریزگرد یغمای غینی سودای بهره برداری مازاد بر توان اکولوژیک و ضعف سرمایه گذاری و مدیریت مراتع کشور است که با تند باد حوادث مردم ما را از نفس کشیدن انداخته است.    

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 24 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم