آمار بازدیدکنندگان سایت

01736026
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
448
1339
3922
6457
96
1736026

آی‌پی شما: 54.227.31.145
امروز: ساعت

چگونه بز ۶۰ سال بدون پروانه چرا در جنگل ها و مراتع کشور تعلیف می کند ؟

بُز همچنان میداندار است و سازمان متولی نتوانست شاخ بز را بشکند !

 

 

چگونه بز ۶۰ سال بدون پروانه چرا در جنگل ها و مراتع کشور تعلیف می کند ؟

بُز همچنان میداندار است و سازمان متولی نتوانست شاخ بز را بشکند !

اما آقای دامدار با هر شدتی که ضریب چسبندگی معیشت خانواده ات با تعلیف غیر مجاز بز در جنگل ها و مراتع در ارتباط باشد، سازمان متولی مکلف به اجرای قانون است.

تأسف آور است که تحت مدیریت غیر حرفه ای در سازمان متولی، نمی دانند بز شصت سال بدون پروانه چرا در جنگل ها و مراتع تعلیف می کند !

عملکرد دولت به هر بهانه بی اهمیت تا بسیار مهم می تواند تخطئه شود، اما هرگز نمی توان گفت آلودگی هوا مسئله کم اهمیت تر از تأمین امنیت غذایی است. چون هیچ کس نمی تواند پیرامون یک سفره رنگین در یک اتاق دودآلود غذا تناول کند، او فرار را بر قرار ترجیح می دهد.

در هر حال عادتا دولت ها و همینطور مردم، همیشه با معلول دست به گریبان هستند و سعی در کنترل آن دارند و اما البته با سعی و خطا، همان کار تکراری غیر مؤثر را انجام می دهند و هیچگاه از خود نمی پرسند، به چه علتی چنین اتفاقی افتاده است و چگونه می شود از تکرار آن پیشگیری نمود.

معاون محترم رئیس جمهور فرمودند:

''تولید گوشت عشایر به ضرر مملکت است: عشایر سالانه ۱۱۰ هزار تن گوشت و ۴۰۰ هزار تن شیر به ارزش ۶۰۰ میلیون دلار تولید می کنند، در حالیکه خسارت ناشی از فرسایش و جابجایی یک میلیارد تن خاک چندین برابر این رقم است. ''

اما نمی فرمایند اگر عشایر این فعالیت را نداشته باشند، چه شغل جایگزینی خواهند داشت. نفرمودند چرا در هنگام تصدی وزارت با این بیان پر محتوی، گامی برای اصلاح قانون و توانمندسازی سازمان متولی و دامداران بر نداشته اند ؟

هیچ کارشناس متخصص اجتماعی و اقتصادی تا کنون در جهان، توسعه مشارکت مردمی را تخطئه نکرده است و رویکرد اقدام معطوف به نتیجه در جهان، در اغلب کشورهای توسعه یافته، حول محور تنظیم گری می چرخد و چه زیباست که علاوه بر وجود حق عرف به توانایی پنهان و آشکار دامداران، در ایفای نقش محافظ مراتع کشور اذعان کنیم !

امروز که دستور رئیس جمهور برای دو عضو مؤثر و مرتبط کابینه صادر و سفر به خوزستان انجام شد، این سؤال مطرح و قابل بحث و بررسی است ؟ چرا مدیریت حرفه ای مراتع کشور را که می تواند با اقتصاد درونزا حفاظت و نظارت داشته باشد، به سمت بهینه سازی سوق نمی دهند و مدیریت موضعی و موقت را در جهت کنترل پیامدهای ناشی از بهره برداری مازاد بر توان مراتع ترجیح داده و تصمیم می گیرند.

چرا با قیمت بسیار بالا نهالکاری می کنند و اخبار پیشرفت فیزیکی ۳۰ هزار هکتاری می دهند ؟

چرا غیر حرفه ای با گونه های غیر بومی و چرا نهالکاری ! چقدر تأسف آور است که اراضی زیر حوضه پرآب ترین طولانی ترین رود ایران که قابل کشتیرانی است، به قدری خشک باشد که چشمه انتشار ریزگرد آن، زندگی مردم ما را در خوزستان مختل کند.

چرا به مدیریت غیر حرفه ای در کشور پایان نمی دهید، تا کی این هزینه تحمیلی باید تحمل شود؟

شصت سال است که متولی مراتع کشور نتوانسته شاخ بز را بشکند !

بز راست راست و بر خلاف قانون در جنگل ها و مراتع می چرخد !

اما واقعیت مستتر در قانون این است که دامدار باید تحت ساماندهی بهره برداری قرار می گرفت و برای مراتع طرح تهیه می شد و در قالب طرح اصلاح نظام  بهره برداری، بدون صدمه و خسارت به این قشر از فعالان جامعه و مقتصدان مجرب مدارا با طبیعت ! با بهبود معیشت مواجه می شد و فرایند اصلاح نژاد را به اجرا می گذاشت !

چرا نمی پذیرید که کنار گذاشتن سیاست جنگل و تسری و تعمیم سیاست عمومی جامعه در جنکل و مرتع و مداخله کردن تا خارج کردن جنگلبان، سبب می شود، فرایند ساماندهی بهره برداری و اصلاح نظام دامداری سنتی مختل شود ؟

بز پروانه چرا ندارد، ۲۰ میلیون واحد دامی در جنگل ها و مراتع تعلیف غیر مجاز دارد !  تابو شکنی کنید تا تعلیف بز در مراتع مجاز شود و سامان متولی به جای اعمال قانون در مسیر توانمند سازی قرار گیرد.

اما مدیریت غیر حرفه ای به جای حل مسئله، مسئله لاینحل دیگری چون افزایش جریمه ماده ۴۴ قانون حفاظت و بهره برداری را تصویب و ابلاغ کرد، که هرگز نمی تواند اجرا شود و هیچگاه به مصلحت نیست که اجرا شود.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 18 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم