آمار بازدیدکنندگان سایت

01736032
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
454
1339
3928
6463
96
1736032

آی‌پی شما: 54.227.31.145
امروز: ساعت

آشنایی با ضعف مدیریت مراتع کشور از نوع دیگر !

شاید آشنایی با مدیریت مراتع کشور هرگز کافی نباشد، لذا نه تنها از بُعد آشنا شدن، بلکه از بُعد لزوم بیان آسیب ها و چگونگی خروج از وضعیت بغرنج و رسیدن به یک وضعیت مطلوب، مختلف از حرف های متداول باید حرف و کاری انجام داد !

 

 

آشنایی با ضعف مدیریت مراتع کشور از نوع دیگر !

جسارت است محضر اساتید مراتع کشور ! اما من از نگاه مدیریت و قانون می نویسم و خرده نگیرید !

شاید آشنایی با مدیریت مراتع کشور هرگز کافی نباشد، لذا نه تنها از بُعد آشنا شدن، بلکه از بُعد لزوم بیان آسیب ها و چگونگی خروج از وضعیت بغرنج و رسیدن به یک وضعیت مطلوب، مختلف از حرف های متداول باید حرف و کاری انجام داد !

- تعلیف دام مازاد بر ظرفیت غیر قابل انکار است و همه اذعان می کنند

- دامداری ما از اقشار آسیب پذیرند و این واقعیت نیز قابل کتمان نیست

- فرسایش خاک در مراتع اعم از قشلاقی و ییلاقی وجود دارد و در نتیجه این فرسایش خاک مناطق ییلاقی کشور با پدیده سیلخیزی درگیر است و در مراتع قشلاقی با پیامد بیابان زایی و فراتر از آن پدیده ریزگرد و این موارد نیز قابل کتمان نیست

- کمبود اعتبار در حفاظت و نظارت به شدت آزار دهنده است و در جهت مدیریت بهینه در واقع چند سالی است که هیچ اقدامی نمی شود و بودجه ۹۷ و برنامه پنجساله ششم نیز افقی برای تبیین وضع ندارد

- با بازنشستگی تعداد نیروی انسانی کاهش یافته و کمبود نیرو به شدت احساس می شود و لبته اما هرگز به میزان نیاز مدیریت مراتع جذب نخواهد شد

- ضعف ساختار مدیریت - برنامه ریزی – نظارت بر تعلیف دام در مراتع بسیار نامناسب است، به نحویکه ۸۶ میلیون هکتار مراتع کشور فقط با یک دفتر ستادی نظارت می شود، در حالیکه برای حفاظت هم ساختار یگان ایجاد شد و هم ساختار دفتر حفاظت باقی ماند !

- و...

اما جالب است بدانیم که حدود ۲۰ میلیون  واحد دامی «راس» بز در کشور وجود دارد و تحت دامداری سنتی در جنگل ها و مراتع  کشور تعلیف می کنند. در حالیکه به موجب ماده ۴۴ قانون حفاظت و بهره برداری، تعلیف آنها غیر مجاز است. بنابراین اقدام حاکمیتی شایسته آن است که مأمورین واحدها بر علیه دامداران اقدام قانونی کرده و خسارت ناشی از تعلیف غیر مجاز بز در جنگل ها و مراتع را دریافت کنند یعنی : حداقل برای ۹ ماه  از سال خسارت روزانه ایکه در سال جاری به مبلغ ۱۱۹۰ ریال تعیین شده است اعمال قانون شود.

با این وصف آیا این حق در متون قانون و آیین دادرسی برای یک مأمور اجرای قانون و ضابط قضایی ملحوظ شده است که اغماض کند و این تخلف آشکار را نبیند و متولی منابع طبیعی کشور از اجرای این ماده قانونی و پیامدهای پنهان و اشکار تعلیف غیر مجاز بز در جنگل ها و مراتع بگذرد !

اکنون در نتیجه کوتاهی متولی منابع طبیعی و مأمورین، این تعداد دام غیر قابل انکار در حال تعلیف هستند و در شرایطی که سازمان متولی حتی حق صدور پروانه چرا برای  بز در مراتع کشور ندارد متأسفانه فقط ناظر به این نوع تخلف واضح و آشکار است، از دریافت خسارت وارده ای که هر ساله بیش از ۶۴۰ میلیارد تومان است، بلا اقدام و لاوصول می ماند !                { میلیارد تومان ۶۴۰  = ۱۱۹۰ ۲۷۰ ۲۰،۰۰۰،۰۰۰ }

اگر این نوع رفتار حاکمیتی درست است ، چرا سازمان متولی مراتع کشور از همین منابع مالی استفاده نمی کند و با عناوین دیگری پیشنهاد اعتبار می دهد و مبالغ آن در قالب اجرای بودجه سنواتی تحقق نمی یابد ؟

آیا اساساً اقدام قانونی بر علیه دامداران به مصلحت جامعه است و اقتضاء مدیریت مراتع همین است که از طریق اعمال قانون، بهره برداری در مراتع را ساماندهی کنند ! به نظر می رسد عین بی خردی است ، که دامداران را به عنوان تولید کننده نبینند ؟

جالب است که بدانید در همین فصل اخیر سال جاری جریمه قانونی متن ماده ۴۴ مصوب سال ۴۶ را اصلاح و از مبلغ حداکثر ۱۰۰ ریال به مبلغ ۴،۸۰۰،۰۰۰ افزایش داده اند. یعنی اراده دولت بر اجرای مفاد مقرر در متن ماده ۴۴ است و نمایندگان معزز نیز در کمیسیون تلفیق، اعتبار مورد نیاز سازمان را تنها به این دلیل که مجیزشان را نکشیده اند و کسی برای دفاع نرفته است، تصویب نکرده اند.

چه دنیای جالبی است ! شب سیاه و گاو سیاه شد ! همه راست می گویند !

آیا امیدی به اصلاح مدیریت مراتع کشور و توجه به دامداران سنتی برای اصلاح نژاد بز و یا اصلاح مفاد قانون و یا اصلاح تفکر و دیدگاه های مدیریت مبتنی بر اقتصاد درون زا در بخش منابع طبیعی کشور و مخصوصا مراتع با این وسعت و ظرفیت درونی وجود دارد و می توان به جای حسرت خواری با جذب دانش آموختگان بیکار بدون نیاز به اعتبار دولتی برای احیا و اصلاح مراتع و همچنین رعایت ظرفیت تعلیف مراتع، از نشان دادن چماق قانون به دامداران پرهیز نمود و از طریق توانمندسازی دامداران یعنی نشان دادن هویج، تمهیدات مناسبی انجام داد ؟

  

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 17 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم