آمار بازدیدکنندگان سایت

01736039
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
461
1339
3935
6470
96
1736039

آی‌پی شما: 54.227.31.145
امروز: ساعت

خود تکانی کنیم، خانه همان خانه است !

ایران سرزمینی خشک تا فراخشک بود و هست، حتی مناطق کوهستانی ناحیه رویشی هیرکانی از کم آبی در تاب تعب بود و هست. از این رو فلات ایران محتاج انتقال آب دریا برای فرار از خشکی است !

 

 

خود تکانی کنیم، خانه همان خانه است !

ایران سرزمینی خشک تا فراخشک بود و هست، حتی مناطق کوهستانی ناحیه رویشی هیرکانی از کم آبی در تاب تعب بود و هست. از این رو فلات ایران محتاج انتقال آب دریا برای فرار از خشکی است !

چرا با وصف اینکه نقاط مرتفعی با فاصله کمتر از ۱۵ کیلومتر در نوار ساحی مکران وجود دارد که می تواند شرایط انتقال ثقلی آب را به مناطق خشک سیستان و بلوچستان و کرمان فراهم نماید،  این منطقه کماکان با اثرات و پدیده های خشکی مواجه باشد و کمبود آب مانع توسعه و آبادانی شود.

اما برنامه ریزی برای انتقال آب ژرف دریای عمان به لحاظ تحمیل هزینه انتقال و خطراتیکه مرتبط با مرگ و میر آبزیان به وجود می آید، منطقی نیست، از طرف دیگر آب شرب با کیفیتی در این مناطق وجود دارد، بنابراین باید برای آب کشاورزی و آب مورد نیاز صنعت و معدن برنامه ریزی کرد. از این رو گزینه جایگزین آب پاک و ژرف اقیانوسی می تواند، کانال زهکشی شهر های بزرک ساحلی پیشنهاد گردد و دو هدف جلوگیری از ورود آب های آلوده به خلیج فارس و انتقال آب لب شور تا پساب به بهینه سازی مدیریت منابع آب و بهبود محیط زیست کمک کند.

ما در پهنه سرزمینی خشک تا نیمه خشک قرار گرفته ایم و در حالیکه مدیریت منابع آب ما هیچ قرابتی با مدیریت منابع آب کشورهای توسعه یافته نداشت، از سفره دانش آنها توشه برداشت و در دامان این سرزمین گذاشت. بنابراین تنها پهنه سرزمینی ما خشک نیست ! مدیریت منابع آب کشور فرهنگ بهزیستی مان را در خشکی پهنه سرزمینی غرق کرده است، ما اکنون حتی در سواحل دریای کاسپین که بیش از متوسط بارندگی قاره سبز، ریزش رحمت الهی دارد، ناهمربان و خشک و بی طراوت شده ایم، چرا برخی با این مدیریت خشک و غیر منعطف، انتظار بهبود وضع موجود دارند ؟

استقرار ارادی و بارگذاری جمعیت در این مناطق از کشور که تراکم جمعیت آنها در حدود یک دوم تراکم جمعیت کشور است و نسبت به تراکم کلان شهرها فاصله زیادی دارد، با اهمیت تر و برجسته می شود که به تناسب جهت گیری های ضوابط ملی آمایش سرزمینی عمل کنیم !

می گویند جنگ آب در راه است، اولا اگر چینین جنگی وجود داشته باشد، معاون وزیر کشور و رییس سازمان مدیریت بحران که نباید به وجود چنین جنگی اعتراف کند، بله وقتی برآشفتگی مازندران در انتقال آب کاسپین به سمنان و سراسیمگی خوزستان در انتقال آب به یزد، مانع تصمیمات دولت و نقض مفهوم ملی بودن آب دارد، پس یک جنگی وجود دارد اما این جنگ واقعاً جنگ آب نیست، جنگ مدیریت آب  است !

از این رو خود تکانی برای مدیریت بخش های مختلف کشور لازم است. ایران خانه ایرانیان است و تب ایرانی بودن فروکش نکرده است، تب تدبیر فروکش کرده است، هیچ لزومی به خانه تکانی نیست، گرد و غبار در جای جای مدیریت بخش های مختلف نشسته است و مدیریت کشور باید خود تکانی کند !

هیچ بحرانی به درستی مدیریت نشد ! در دهه فجر همه از برقراری نظم توسط مردم سخن می گویند، این ظرفیت اجتماعی بود و این ظرفیت سازی های اجتماعی خشت های برج و باروی مقاوم تنظیم گری در برابر بحران است  ساختار تشکیلاتی به موازات هم با پدافند غیر عامل و شاید صرفا برای جذب و توزیع اعتبار !

می گویند '' موضوع تغییر اقلیم یک واقعیت است و باید آن را بپذیریم؛ تغییر اقلیم یعنی گرم شدن ۱.۷ دهم درجه سانیتگراد زمین و... به هر جهت بحث کم آبی یک واقعیتی است که به سمت بحران پیش می رود'' اگر کسی منکر این واقعیت شود، لابد زاده این سرزمین نیست و یا بی خبر از گذشته و تاریخ این سرزمین نیست !‌

باید باور کنیم کاهش بارش نیز بخش مهمی از واقعیت های اقلیم این کشور است و صانع لایزال همیشه از آن یاد کرده است و انسان مسئولیت پذیر می تواند با خودتکانی، منعطف شود و الگوی مصرف را بپذیرد و تعدیل مصرف داشته باشد و این عین خودتکانی است که در مواجهه با واقعیت تغییر اقلیم خودتکانی داشته باشیم !

چرا  به جای ایجاد التهاب، یا اعتراف به وجود جنگ آب، به عنوان حکمران خوب  ایفای نقش نمی کنیم و به  آموزش در جای جای زندگی و توسعه فرهنگ و ارشاد در نحوه و چگونگی استمرار حیات در مواقع بحرانی چون زلزله و برف و... نمی پردازیم و ظرفیت سازی نمی نماییم، تا ظرفیت های ایجاد شده با تمرین و ممارست جریان عادی زندگی را در محلات دنبال کنند و روح تنظیم گری به جامعه بدمند !

زمینی که حقابه دارد باید با حفظ حقابه اراضی، آب را عوض نمود. تحمیل هزینه به زارع و اقتصاد کشاورز و کشاورزی فاقد توجیه است، بپذیرید خود تکانی را ! خانه همان خانه است .

انتقال آب به فلات مرکزی ایران که تراکم جمعیت پایینی دارد و همچنین استان سیستان که ظرفیت بالایی برای ایجاد فرصت های اقتصادی دارد، آبادانی کشور را در پی دارد و چه خوب است با این ملاحظه که توسعه مکران در برنامه ششم در زمره مسائل محوری است.  

 

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 22 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم