آمار بازدیدکنندگان سایت

01528812
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1305
2141
13070
44319
50755
1528812

آی‌پی شما: 54.224.60.122
امروز: ساعت

زولنگ « شی شاک » گیاه چند ساله بومی ناحیه رویشی هیرکانی !

نام علمی زولنگ eryngium campestre و نام فارسی آن شش شاخ است. وجه تسمیه شش شاخ

 

زولنگ « شی شاک » گیاه چند ساله بومی ناحیه رویشی هیرکانی !

نام علمی زولنگ eryngium campestre و نام فارسی آن شش شاخ است. وجه تسمیه شش شاخ نیز مرتبط با برگ این گیاه است که با نور زیاد در فضای باز و رطوبت کم، برگ ها تا شش برگچه تبدیل می شوند. در مازندران به این گیاه در کلاردشت شی شاک در شهسوار ششاک و رامسر شوشاخ و در گیلان و گیلانی های چالوس چوچاق می گویند.

شی شاک گیاهی از تیره چتریان چند ساله خاردار و بومی ناحیه رویشی هیرکانی است، در فضای باز رنگ برگ از سبز روشن به کمی مایل به آبی آسمانی می شود و دامنه پراکنش این گیاه را باید در شمال ایران از مناطق جلگه ای تا ارتفاعات شیب های شمالی وسیع در نظر گرفت.

قطع نظر از اینکه این گیاه به عنوان سبزی معطر چه خواص غذایی و دارویی دارد، در چارچوب اقتصاد مقاومتی باید به یک رویکرد مدیریتی اشاره کنم !

در چارچوب افزایش بهره وری باید به شهرداری توصیه شود، سطوحی از فضای سبز شهری را به توسعه کشت این گونه گیاهی بومی شمال اختصاص دهند. این گیاه چند ساله و کم توقع در تراکم مناسب، می تواند فضای سبز کم هزینه تا درآمد زا محسوب شود.

آنچه شهروندان می توانند از فضای سبز شهری در ذهن خود مرور، کنند مبتنی بر اختصاص اعتبار برای ایجاد این خواسته است، در واقع عملکرد شوارای شهر و شهرداران باید به نوعی در این زمینه تبلور یابد، که آنها به طور مستمر به این خواسته شهروندان توجه دارند، اما در مدیریت توسعه یافته که تحت فرامین افزایش بهره وری به اجرا گذاشته می شود، معمولا باید با کم ترین هزینه یا تخصیص اعتبار، چنین خواسته مزیت داری دنبال شود. به عنوان مثال همچنانکه درختان مرکبات با گل و میوه و دائمی بودن برگ و قامت کوتاه و مقاومت در خور توجه در طوفان ها مزیت فوق العاده را دارا می شوند. برخی گیاهان دانه دار دیگر مانند کلزا که سبزه اش و رنگ گل زردش و دانه روغنی اش و فصل رویشش و همچنین عدم نیاز به وجینش، در شمال می تواند برای انسان و پرندگان در بلوارهای کمربندی از جنبه مختلف دارای مزیت باشد.

قسمت های هوایی گیاه را هنگامی که تر و تازه است می توان پخت و بهترین سبزی خورشتی است.

خواص دارویی و درمانی این گیاه عبارتند از :این گیاه آرامش‌ بخش اعصاب، تسکین دهنده بیماری‌های رماتیسمی و رفع التهابات، تسکین دهنده دل درد و ریشه آن نیز برای تحلیل ورم‌ها مفید و به لحاظ اینکه مدر است برای درد کلیه و مثانه مفید است و سنگ را از بین می برد و براى دل پیچه نافع است. تمام قسمت های گیاه به دلیل داشتن اسید فولیک خون ساز، پادزهر سموم است.

اما این سبزی معطر به ویژه در مازندران یکی از سبزی های معروف و اصلی طعم دار نمودن انواع کباب است.

توصیه می کنم کباب پیچی که با استفاده از این سبزی طبخ می شود و طعم کباب را چشیدنی و در زیر داندان ماندگار می کند، در سفرهای مازندران از دست ندهید.

کباب پیچ با برش های خاصی از گوشت گوساله یا بره تهیه می شود و با خلال پیاز و فلفل و ساقه و برگ شی شاک پر می شود.

 

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 40 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم